Son 10 Yılda Avrupa'da Gündeme Gelen ve En Fazla Tepki Gösterilen Sanat Eserleri


him

maurizio cattelan’ın dizleri üstüne çökmüş hitler heykeli 2012 yılında çok sayıda yahudinin katledildiği varşova gettosu'nda sergilendiği vakit "nazi kurbanlarının hatırasına saygısızlıktır" gerekçesi sunularak çok sert bir dille eleştirilmişti. maurizio cattelan bu sert eleştirilere karşı eserini şu cümlelerle savunmuştu; "eserlerimle tarihin travmalarını anımsatıyorum. hatırlamak mı unutmak mı, iyilik mi kötülük mü, bunları düşündürüyorum”


piss christ

andres serrano’nun ‘çişli isa’ isimli çalışması hem avrupa'da hem de amerika birleşik devletleri'nde yıllardır çok büyük tepki toplayan bir eser olup, sergilendiği birçok sergide de saldırya uğradı. serrano ise "dini aşağılamak gibi bir amacım yok, çağdaş kültürde hristiyan simgelerinin ticarileştiği ya da itibarının düşürüldüğü algısına gönderme yapmaktayım" diyerek kendisine gösterilen tepkilerin dozajını azaltmaya çalışsa da, muhafazakar kesimler tarafından din düşmanı ve provokatör olarak görülmenin önüne geçmiş değil. esere en son saldırı ise 2011 yılında avignon'da sergilendiği müzede gerçekleşmişti.


dirty corner

2015 yılında anish kapoor'un ‘kirli köşe’ adlı vajina heykeli versay sarayı’na yerleştirilmişti. fransız medyası heykelden 'kraliçe’nin vajinası’ diye bahsedince, sosyal medya üzerinden kapoor'a çok sert eleştiriler yönetildi ve heykele sprey boyalı saldırı düzenlendi. bu saldırıdan birkaç ay sonra ikinci kez versay sarayı’nda temizlenmiş heykele sprey boya ile saldırılınca, kapoor "eser bu izleri taşıyacak, toplumdaki şiddet ve tahammülsüzlüğü de gösterecek" diyerek, heykelin temizlenmesini reddetmişti.


tree

2014 yılında paul mccarthy'nin paris'teki vendome meydanı'na yerleştirilen dildoyu andıran 24 metrelik yeşil renkli heykeli saldırıya uğramıştı. sanat eleştirmenlerinin ezici çoğunluğu bu yapılan saldırının vandallıktan başka bir boyutunun olmadığını vurgularken, kimi sanat eleştirmenleri de kamusal alanda müstehcen öğeleri çağrıştıran sanat eserlerinin olmaması gerektiğini vurgulamıştı. paul mccarthy ise heykelini tasarlarken, seks oyuncaklarından ilham aldığını açıkça belirtmişti.