Son Dönemde Avokado Fiyatları Neden Düştü?

Son haftalarda market ve pazarlardaki avokado fiyatlarında gözle görülür bir düşüş söz konusu. Avokado aşıklarının yüzlerini güldüren bu gelişmenin sebebine gelirsek...
Son Dönemde Avokado Fiyatları Neden Düştü?

son dönemde avokado fiyatlarındaki düşüş, akdeniz'deki üretim patlaması ve yerli avokado mevsiminin gelmesiyle alakalı. malum, bizim çiftçi yan komşunun malının para ettiğini görünce ekonomi bilgisi olmadan oraya atlar. sonrası arz, talep falan işte. eğer ihracata gitmezse komşu çiftçinin sattığı fiyata satamaz.

bölgede yaşayan birisi olarak şöyle tarif edeyim; gazipaşa'dan kumluca'ya kadar ayağınız yere değmeden avokado ve muz seralarının üzerinden yürüyebilirsiniz.

bizim milletin bir huyu vardır. birinin bir işten para kazandığı öğrenilirse yedi düvel o işi yapmaya başlar. 90'lı yılların sonunda internet kafe patlamasını hatırlayın. yine aynı dönem dersane ve sonrasında özel okul patlaması. son 5 yıldır da avokado bahçesi ve muz serası...

sanırım şu ankiler hass cinsi olanlar. dış kabukları daha kalın ve pütürlü. boyut olarak ise 100-120 gram kadar anca varlar. dolayısıyla fiyatları da daha büyük bir cins olan fuerteye göre düşük. fuertelerin ağırlığı 200-300 gram arasında değişiyor. ancak kilogram fiyatına bakarsak pek bir değişim yok gibi.

tam olarak müthiş olmasa da 7.95-6.95 tl bandından 4.95'e kadar düştüğünü gördüm avokadoların. bu düşüşe metro market de dahil. ancak benim ve etrafımdaki birkaç avokado severin dikkatini çeken bir konu da şu ki bu mamüller olgunlaşmıyor arkadaşlar. farklı marketlerden farklı yörelerden alınmış avokadolar üzerine yapılmış küçük bir denememiz mevcut.

elmayla kese kağıdına mı kapatmadık, pirince mi gömmedik. neler neler. 30 günlük bir avokado vardı elimde; geçen gün dilim dilim yapıp yedim, en sonunda hiç yumuşamadı namussuz.

hal böyle olunca da ucuz olmasının bi anlamı kalmıyor çünkü ağız tadıyla ezme yapıp yiyemiyorsunuz. olgunlaşmamış avokado sevenler için bulunmaz fırsat olabilir, bol bol stok yapabilirler.