Son Dönemde Sık Rastlanan Dolandırıcılık Türü: Kargo Takip Numarası

Kargo takip numarası ile dolandırılmaktan son anda kurtulan bir Ekşi Sözlük yazarı, başına gelen olayı dikkatli olunması açısından aktarmış.
Son Dönemde Sık Rastlanan Dolandırıcılık Türü: Kargo Takip Numarası

sahibinden.com aracılığıyla pahaca yüksek bir kamera lensi satmaya çalışıyordum. birisi iletişime geçti, nasıl teslim alabileceğini sordu. istanbul'da elden teslim alabileceğini söyledim. kendisi adana'da olduğunu söyledi. bana adana'da bir arkadaşım varsa ona göndermemi, onun aracılığıyla elden teslim alabileceğini söyledi. neyse, konuşma içerisinde ben memlekette olduğumu, aynı şekilde kendisinin benim bulunduğum ilde bir tanıdığı varsa gelip elden teslim alabileceğini belirttim. o da çok yakın bir ilde arkadaşının olduğunu, bu şekilde yapabileceğimizi söyledi. iki gün sonra istanbul'da arkadaştan rica ederek lensi şu an bulunduğum adrese mng kargo ile yollattım. alacaklı kişi, kargo çıkınca kendisine bilgi vermemi, arkadaşının kargonun ulaşacağı tarihe göre kendisini ayarlayarak bulunduğum ile geleceğini söyledi. bu talep mantıklı geldiği için kendisi ile kargo takip numarasını paylaştım. benim yaptığım salaklık. kargo takip numarasını tanımadığımız kişilerle kesinlikle paylaşmamak gerekiyor.

uzun süredir lensi satmak istediğimden ve karşı tarafa ürünün gerçekten yola çıktığını göstermek, güven vermek için kargo takip numarasını paylaştım. sonuçta adres, isim, telefon, her şey benim üzerime. kargo firmaları da kimlik sorarak teslim ediyor diye düşünüyorum. neyse, bu sabah sözde alıcı mesaj attı: kargo transferde görünüyor, bugün ulaşır, arkadaşla birlikte gider teslim alırsınız, öğleden sonra orada olacak falan dedi. beni buna ikna etmek için de şey diyor: kargoda hasar olursa biz yine teslim alırız, arkadaşla birlikte gidin ki öyle bir durum varsa arkadaş şahit olsun falan.

neyse, mng kargo şubesi benim evimin hemen yanı. ben de takip ediyorum, ürün değerli çünkü. sayfayı yeniledim, şubede görünüyor. hemen çıktım ve mng kargo şubesine gittim. kolay gelsin dedim. görevli başka biriyle ilgileniyordu, size birazdan yardımcı olacağım dedi. ben de raflara falan bakıyorum hangisi benim kargom diye. birinde kırılabilir yazıyor. sonra baktım o benim değil. masada bir tane daha var, etiketine bakayım diye yaklaştığım sırada görevli beyefendi o arkadaşın kargosu, size birazdan yardımcı olacağım dedi. ama ben o sırada etiketi okudum ve benim kargom olduğunu ve ne yapılmak istediğini o anda anladım. bir dakika bu benim kargom, nasıl başkasına veriyorsunuz bunu falan dedim. kadın benden kimlik göstermemi falan istedi. neyse, gösterdim. bu arkadaşa sordunuz mu kimlik dedim, teslim etmeden soracaktım diyor. işlemlerini bitirmek üzereymiş, o şekilde verecekti paketi. neyse, ben orada olayı anlattım. suçunu bilen arkadaş ben aracılık yapıyorum falan diye bir şeyler geveledi. ben kargo görevlisiyle tartışırken de gitti, geldiği taksiye bindi. sonradan fotoğrafını çekmek aklıma geldi taksideyken ama yüzü falan net görünmüyor maalesef. ben bu olayı ayrıca takip edeceğim. 

bunu buraya yazmamda iki sebep var. birincisi, böyle bir dolandırcılık türünün olduğundan haberdar olun ve takip numarasını kimseyle paylaşmayın. ikincisi, mng kargo firması ve diğer kargolara kimliksiz teslimat yapmaz diye güvenmeyin çünkü sözde alıcı daha sonra bana mesaj attı ve bunun hep yaptıklarını söyledi.

ilginç kısma geliyorum. kargomu teslim aldıktan sonra beni dolandırmaya çalışan şahsa hakaret içeren mesajlar attım. kendisi de pişkin pişkin yanıt verdi. valla helal olsun, bir şey demiyorum dedi. çok kişiye yapmışlar bunu bu zamana kadar. sahte kimlik de hazırladınız mı dedim. yok, gerek kalmıyor küçük yerlerde, çoğu kez alıyoruz diyor. yazık oldu arkadaşına, taksiyle gelmiş, masraf yapmış dedim. başka bir ile geçer, sorun yok diyor. yani bunlar bir çete gibi kargo şubelerine gidip takip numarasını bildikleri ürünleri doğru düzgün isim soy isim dahi bilmeden teslim alıyor. eminim mng kargo ve diğer kargolar da böyle bir durumda ürünümün bedelini tazmin etmezdi ve siz kendiniz teslim aldınız derdi.

son olarak, dolandırıcının telefon numarasını da buraya ekliyorum; aynı numara ile başka birini dolandırmaya kalkarsa diye: 0537**26730