Son Kullanma Tarihi Geçmiş Bira İçilir mi?

Son kullanma tarihi (tavsiye edilen tüketim tarihi) geçmiş bir birayı içersek ne olur? Tavsiye edilen tüketim tarihi geçen bira içmek sağlıksız mı?
Son Kullanma Tarihi Geçmiş Bira İçilir mi?

son zamanlarda, tavsiye edilen tüketim tarihi (tett) geçmiş biralara sıkça denk geldiğim için bir miktar araştırma yapmam gerekti.

öncelikle, bira bozulabilir; nihayetinde organik maddelerden üretilen bir ürün. ürünün paketlenmesi sürecinde illaki şişe/kutu bir miktar oksijen alacaktır, bu oksijen zamanla birayı değiştirmeye başlayacaktır. oksidasyon süreciyle bira yeni aromalar kazanacaktır. (iyi veya kötü; kağıt, karamel, sirkemsi vb.) birayı soğuk tutmak bu yüzden önemli.


tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş bira konusunda genel görüş, 2-3 ay gibi bir süreyi dert etmeye gerek olmadığı yönünde. fakat biranın kokusunda, tadında, berraklığında ve açılırken çıkardığı ses konusunda şüpheniz varsa içmeyin. oldu da içerseniz, ölmezsiniz. her zaman olmasa bile boğaz tahrişi, midede gaz gibi sorunlar en yaygınları gibi görünüyor. bunun dışında biranın aşırı bozulması (koku, tat, vb.) durumunda ise karın ağrısı ve ishali de listenize ekleyebilirsiniz.

bu yüzden bira veya tett tarihi bulunan ürünleri satın alırken kontrol etmekte fayda var; süresi geçen ürüne aynı parayı vermenin, paranızla stres yaşamanın mantığı yok.

kaynak