Son Yıllarda Çıkan ve Pek de Bilinmeyen Birbirinden Güzel Point & Click Adventure Oyunları

En iyi point and click adventure oyunlar nelerdir? Artık nesli tükenmeye başlamış ancak oynayanına farklı tecrübeler yaşatmaya devam eden bu oyun türünün güncel dönemdeli en iyi örnekleri.
Son Yıllarda Çıkan ve Pek de Bilinmeyen Birbirinden Güzel Point & Click Adventure Oyunları

point and click adventure... artık bu oyun türünü sevenlerin bile iyiden iyiye takip etmeyi bıraktığını, çok öne çıkan birkaç örnek dışında çıkan oyunlardan haberi dahi olmadığını kabullenmek gerekiyor. zaten bir iki istisna dışında point and click adventure yapanların tamamı zarar ediyor, yaptığına pişman oluyor, alışkanlıklarından kopamadığı için yine de deniyor. zaten yeni çıkan adventure oyunların çoğunun da iyice eski lucas arts oyunlarının kötü birer kopyası olması da işleri iyice berbat ediyor, turun kalan birkaç takipçisini de kaçırtıyorlar. her neyse hala aranızda adventure oynamak isteyen birkaç kişi varsa, son yıllarda çıkmış, çoğunlukça pek bilinmeyen, şahsen sevdiğim adventure oyunlardan birkaç tanesini listeledim, olur ki oynamak isteyen olur falan, buyrun son yıllarda çıkan birkaç başarılı örnek...

football game

eğer david lynch bir point and click adventure yapsaydı nasıl olurdu'yu merak ediyorsanız bu oyun tam size göre. aynı uğursuz ve rüyamsı hava, aynı bilinmezlik, aynı küçük amerikan kasabalarındaki küçük insanların hikayesi.

https://store.steampowered.com/…4550/football_game/

paradigm

hiç beklenmedik bir anda çıkan muhteşem bir oyun, müthiş bir mizah anlayışıyla oynayana kahkaha attıran distopya ile sürrealizmin muhteşem birleşimi. ayrıca mizah tarzı o lucas arts klonu oyunların aksine beavis and butt-head tarzı sivri bir mizah.

https://store.steampowered.com/…pp/600370/paradigm/

stasis

eğer sanitarium oyunu sevdiyseniz çok sevebileceğiniz bir oyun, pek örneği bulunmayan izometrik adventure tarzında, alien/event horizon tarzı filmlerden beslenen uğursuz, gerilimli, çok kaliteli bir hikaye, müthiş bir oyun.

https://store.steampowered.com/app/380150/stasis/

milkmaid of the milky way

piksel grafiklerine rağmen kaliteli bir stili olan, minimalist grafik tarzı ile another world'u hatırlatan eğlenceli bir oyun. 1920'lerin danimarka'sından uzaya uzanan ve inekleri de içeren çok keyifli bir hikaye.

https://store.steampowered.com/…d_of_the_milky_way/

where the water tastes like wine

klasik adventure tarzını biraz daha sanatsal forma sokan, amerika'da büyük buhran zamanlarında geçen harika bir oyun. insanların hikayeleri üzerine enteresan bir deneyim, akılda kalıcı bir eser.

https://store.steampowered.com/…r_tastes_like_wine/

kentucky route zero

gerçek bir sanat eseri. içinde puzzle falan barındırmadığı için çoğu kişiye sıkıcı gelse de gerçekten eşi bulunmaz bir deneyim yaşatıyor bu oyun. büyülü gerçekçilik üzerinden ilerleyen ve amerika'nın ötekilerini anlatan çok güzel bir başyapıt.

https://store.steampowered.com/…te_zero_pc_edition/

beautiful desolation

daha önce stasis'i yapan iki kardeşin elinden çıkan ve nükleer kıyamet sonrası dünyada güney afrika'da geçen, muhteşem bir yaratıcılığa sahip bir oyun. teknoloji ve doğanın iç içe geçtiği bir dünyada kendinizi tamamen yabancı hissedeceğinizi garanti ederim.

https://store.steampowered.com/…autiful_desolation/

night in the woods

çok basit ama sevimli grafikleriyle dissosiyasyon üzerinden büyüme, yabancılaşma temalarına dair depresif bir başyapıt. çok anlatmaya gerek yok mutlaka oynamak gerekiyor bence.

https://store.steampowered.com/…night_in_the_woods/

the pillars of the earth

aynı adlı kitaptan uyarlanan orta çağ'da sıradan insanların hayatı ve politik/sosyal yaşama bir bakış. içinde pek puzzle bulundurmadığı için interactive movie tarzına daha çok uyuyor aslında, ama gerek grafikleri olsun gerek hikayenin işlenişi olsun kesinlikle çok iyi.

https://store.steampowered.com/…llars_of_the_earth/

jenny leclue

şirin bir baş karakter ve çok kaliteli grafikler üzerinden harika bir sinematografi ve müthiş bir anlatımla çok eğlenceli bir adventure.

https://store.steampowered.com/…_leclue__detectivu/

chuchel

çocuksu bir tarzı olmasına rağmen her yaştan herkesin rahatlıkla severek oynayabileceği tarzda bir amanita design oyunu. dil gerektirmediği için herkes rahatlıkla oynayabilir, kolay puzzle'ları ile çocukların da sevebileceği bir oyundur.

https://store.steampowered.com/app/711660/chuchel/

samorost 3

müthiş yaratıcılıkla ortaya çıkmış, yine dil gerektirmeden deneyimlenebilecek çok keyifli oyun. puzzle'ları çocuklar için biraz zor olsa da görsel ve işitsel tarzı yüzünden çocukların sevmesi çok kolay bir oyun.

https://store.steampowered.com/…/421120/samorost_3/


neofeud

eğer gelecekte geçen distopya tarzında işleri seviyorsanız, blade runner, ghost in the shell tarzı başyapıtlar ilginizi çektiyse, cyberpunk temalı bu oyunu da fazlasıyla seversiniz.

https://store.steampowered.com/app/673850/neofeud/

https://silverspook.itch.io/neofeud

luna the shadow dust

özellikle adeta rus minyatür tarzındaki grafikleri seviyorsanız gözlerinize bayram ettirecek tarzda bir adventure oyunu, bir çocuk ve onun yanındaki sihirli kedi etrafında şekillenen oyunun bulmacaları biraz anlamsız olsa da oyun genel olarak çok güzel.

https://store.steampowered.com/…na_the_shadow_dust/

unforeseen incidents

yaşadığı kasabada başlayan gizemli virüs salgını neticesinde başlayan ölümleri araştırmaya başlayan bir tamirci'nin hikayesini el çizimi grafikler ve akıcı bir oynanışla deneyimlemek için bu oyun biçilmiş kaftan. kesinlikle kalburüstü bir adventure oyunu.

https://store.steampowered.com/…foreseen_incidents/

oxenfree

klasik point and click adventure tarzına yeni bir yaklaşım getirip hem choice based hem de aksiyon tarzı katan 2d point and click adventure oyun. ergen karakterler biraz sinir bozucu olsa da oyun genel olarak çok iyi.

https://store.steampowered.com/…pp/388880/oxenfree/

gibbous a cthulhu adventure

kült yazar h. p. lovecraft'in hikayelerinden yola çıkılarak yapılan, bir çizgi film kadar kaliteli animasyonları ve canlı renkleriyle çok güzel bir oyun. necronomicon'ı bulmaya çalışan bir dedektifin başına gelen komik ama karanlık olaylar gibi mizah dolu bir konusu var.

https://store.steampowered.com/…_cthulhu_adventure/

technobabylon

eğer cyberpunk tarzı hoşunuza gidiyorsa bu dev bir yapay zeka ağı tarafından kontrol edilen karamsar dünyada geçen hikaye kesinlikle size hitap edecektir.

https://store.steampowered.com/…7580/technobabylon/

lamplight city

19. yüzyılın hayali bir amerika versiyonunda geçen steampunk temalı bu oyun özellikle steampunk ve dedektiflik oyunları sevenlerin çok hoşuna gidecektir. güzel grafikleri de fazlasıyla göz doyurucudur.

https://store.steampowered.com/…460/lamplight_city/

tormentum dark sorrow

eğer zdzislaw beksinski ve h. r. giger tasarımları hoşunuza gidiyorsa, ve aşırı sürrealist/distopya tarzında bir dünyadaki olayları deneyimlemek istiyorsanız bu oyun tam size göre.

https://store.steampowered.com/…entum__dark_sorrow/

masochisia

açıkçası bu oyun ağır psikolojik problemler, travmalar ve bunlardan muzdarip insanlar üzerine olduğu için herkese hitap etmez. çünkü aşırı karanlık bir psikolojisi, hatta yer yer tahammül edilemez bir atmosferi vardır. bulmacalar çok kolay olduğu için asıl amaç hikayeleri öğrenmektir. yine de benzersiz bir iş olduğu için bence oynanmalıdır.

https://store.steampowered.com/…/396310/masochisia/

little kite

sovyet dünyasında yaşayan insanların iç bunaltan gündelik yaşamında aile içi şiddet, alkol problemine bağlı mutsuzluklar gibi karamsar bir hikaye üzerinden ilerleyen güzel bir adventure oyun. yapımcısı slav olduğu için bu soğuk ve karamsar tarz garip gelmiyor.

https://store.steampowered.com/…610120/little_kite/

repentant

yine slavlardan çıkan karanlık bir oyun. eski karısına kötü davranışları yüzünden pişmanlık duyan ve bunu kendince düzeltmeye çalışırken her şeyi daha da berbat hale getiren alkol bağımlısı bir adamın hikayesini el çizimi grafiklerle oynamak istiyorsanız bu oyunu deneyin.

https://store.steampowered.com/…p/874370/repentant/

whispers of a machine

yine gelecekte geçen sibernetik ve dedektiflik odaklı cyberpunk/cyber noir tarzda güzel oyun. açıkçası bazı noktalar biraz banal gelse de genel olarak çok kalburüstü bir oyun.

https://store.steampowered.com/…spers_of_a_machine/

sol705

ücretsiz olarak oynayabileceğiniz kısa bir adventure oyun. 90'ların dünyasında geçen ve gençlik temalı bu oyunda okuldan kaçıp araştırma laboratuarına giden gençlerin başına gelen olayları çok güzel pixel art grafiklerle deneyimleyerek eski günleri yad edebilirsiniz.

https://store.steampowered.com/app/814920/sol705/

ve tabii ki olur da duymayan vardır diye: thimbleweed park

efsane oyun geliştirici ron gilbert'ın muhteşem oyunu. kesinlikle bir başyapıt. çok söz etmeye gerek yok, oynamak her adventure oyuncusu için farzdır.

https://store.steampowered.com/…0/thimbleweed_park/

her neyse, bunlar dışında yüzlerce oyun da var elbette

ama sırf bu oyunların bile çoğunu adventure meraklılarının büyük bir kısmı oynamamıştır. zaten backlog denen muhabbet de bu sebeple iyice çığırından çıktı son yıllarda. yani oynanacak çok oyun ama oynayacak az zaman var. insanların "bir ara oynarım" dedikleri oyunların listesi her geçen gün büyüyor, sonucunda da haliyle neredeyse hiçbiri oynanmıyor. bu özellikle adventure gibi türü sevenlerinin çoğunun yaş ortalamasının yüksek olduğu oyun turu olunca, oyunlara ayırabildikleri zaman gençlere göre daha kısıtlı oluyor. artık adventure tarzının tekrar düze çıkmayacağını görmek için müneccim olmak gerekmiyor.

bu sebeple de adventure oyun satışları o kadar düştü ki artık wadjet eyes games ve daedalic entertainment dahil hiçbir firma kar edemiyor, yavaştan piyasadan çıkıyor veya tarz değişikliğine gidiyorlar. kalanlar artık tek başına veya birkaç kişiyle adventure oyun geliştirmeye çalışan amatör oyun geliştiriciler.

hele bir de yeni çıkan adventure oyunlara yapılan yorumlar var ki insanın midesini bulandırıyor. en son beautiful desolation gibi bir adventure başyapıtına yapılan yorumları görünce açıkçası öyle midem bulandı ki bu saatten sonra adventure oyun geliştirmenin aşırı aptalca olduğu konusundaki kararım kesinleşti. neyse, sağlık olsun...