Son Yılların Trend Kokteyli Espresso Martini Nasıl Yapılır?

Son yıllarda en çok satan kokteyllerden biri olan espresso martinin hikayesi nedir? Nasıl yapılır? İşte leziz tarifi ve ortamlarda anlatılan hikayesi.
Son Yılların Trend Kokteyli Espresso Martini Nasıl Yapılır?

espresso martini, kokteyl dünyasının efsanelerinden biridir. ilk ismi vodka espresso iken sonradan bardak tercihinden dolayı espresso martini'ye evrilmiştir. 80'li yıllarda londra soho brasserie'de çalışan barmen dick bradsell (rip 1959-2016 ) tarafından bulunmuştur.

espresso martininin hikayesi

bir gün çekici bir kadın soho brasserie'de barmenlik yapan mr. bradsell'a gelip bana öyle bir kokteyl yap ki, önce beni kendime getirsin, ardından darmadağın etsin der. kendi sözleri ile “first pick me up, then fuck me up.” sevgili yaratıcı barmen bunun espresso ve votka'nın birleşimi ile olacağını düşünerek bu kokteyli bulur.


espresso martininin orijinal tarifi

5 cl votka
3 cl taze espresso
1 cl şeker şurubu

ancak şimdilerde şeker şurubu yerine 2 cl kahve likörü kullanmak de facto haline gelmiştir. hatta bu sıralar bu tarz kokteyller için kahve aromalı votkalar da bulunabiliyor piyasada.

kokteyl sunumu yapılırken üzerinde 1 cm kalınlığında bir köpük tabakası olması beklenir. bu köpük espresso çekirdekleri kavrulurken absorbe ettikleri karbondioksitin çalkalanmanın şiddeti ile açığa çıkması ile oluşur. bu yüzden hemen hemen tüm kahve içeceklerinde olduğu gibi köpüğün yoğun olmaması negatif bir göstergedir.


taze espressoyu shaker'a döktükten sonra önce espressonun serinlemesi için buz ile 3-5 saniye kaşık ile karıştırmazsanız sıcak espresso yaptığı buhar basıncı ile çalkalarken shaker'ın açılmasına sebep olabilir. sertçe dövercesine çalkalayıp bir süzgeç ile coupe bardakta servis ediniz. üzerine 3 kahve çekirdeği ile garnish yapabilirsiniz.