Sonucu Penisin Kesilmesine Kadar Gidebilen Bir Hastalık: Penis Kanseri

Tedaviye en iyi cevap alınabilen kanser türlerinden olan penis kanseri, geç teşhis edildiğinde ise oldukça kötü sonuçlara yol açabiliyor.
Sonucu Penisin Kesilmesine Kadar Gidebilen Bir Hastalık: Penis Kanseri

penis kanseri; human papilloma virüs ya da rahim boynu kanseri virüsünün virüsünün sebep olduğu bir kanser çeşididir. 

penis kanseri, sünnetli erkeklerde çok ender gözlenir. çünkü virüs, kuluçka süresini geçirebilmesi için yerleşebileceği nemli ve sıcak bir mekana ihtiyaç duyar. bu uygun mekan sünnetle alınan derinin altındaki boşluktur. 

çok fazla yayılma eğilimi olmayan ve kolay fark edilebilen bir kanser çeşidi olmasına rağmen erken teşhis ve tedavi yapılmazsa ölümcül sonuçlar yaratabilmektedir.

bu virüs ağızda uçuk rahim boynu ve peniste kanser yapar. gençlerde bulaşıcı ve oldukça yaygındır. tedavisi de zor değildir. penis her zaman ortalıkta olan, izole bir organ olduğu için radyoterapi ve kemoterapi cerrahi gibi yöntemlere kanserde hemen cevap verebilir.

epidemiyolojik olarak penis kanserinin görülme sıklığı abd'de 100.000'de 1, avustralya'da 250.000'de 1, gelişmekte olan ülkelerde ise 100.000'de 4'tür. hayati risk ise 1400 vakada 1'dir.

penis kanseri, tedaviye en iyi yanıt veren kanser türlerinden biridir. bir erkeğin hpv yüzünden penis kanserine yakalanma olasılığı, bir kadının hpv yüzünden serviks kanserine yakalanma olasılığından çok daha düşük olduğu gibi; hpv yüzünden penis kanserine yakalanmış bir erkeğin kendisinin ağır zarar görme ya da ölme olasılığı partnerinin ondan hpv kapıp serviks kanseri olarak ağır zarar görme ya da ölme olasılığının yanında son derece düşüktür. o yüzden ortada penis kanserine yakalanmış bir erkek varsa partnerinin de derhal soluğu jinekologda alması önerilir.