Sosyal Medyaya Düşen 47 Bin 500 Liralık Pavyon Hesabının Analizi

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılan bir pavyon hesabı, Ekşi Sözlük'te de gündem oldu. Pavyon kültürüne hakim olan Ekşi Sözlük yazarları, 47 bin 500 liralık bu hesabı analiz etmişler.
Sosyal Medyaya Düşen 47 Bin 500 Liralık Pavyon Hesabının Analizi


25 cl kons, 35 cl kons ve 50 cl kons işini kısaca özetleyim

masaya kons (konsomatris) almanın iki şekli vardır:

birincisi; kons masaya oturur ve seninle olan muhabbete göre ortalama her 15 dakikada bir "bol" denen içkiden söyler.. sen kadına sarkar veya rahatsız edersen bu süre 5 dakikaya kadar düşer ama 15 dk'yı genelde geçmez. bol, genelde elma suyu olarak gelir ve alkolsüzdür. bir bol için ortalama 100-200 tl arası bir tutar yazarlar.


bir de konsu gece komple kapatırsın. bu genelde senin daha önceden tanıdığın veya masandan kalkıp başka masaya oturmasını istemediğin konslarda olur. bu konslara içki şişe ile gelir. gelen şişe peçete ile süslenir, xxx hanım yazar, garson salça olmaz. burada kons her 15 dakikada bir içki söylemez önce kendi içkisini içer bitince senin içkinden devam eder ve konsun içtiğine ek maliyet yazılmaz..

47 bin 500 liralık malum hesapta 3 adet kons o geceyi kapatmış. yani elemanlar gece 10'dan sabah 3'e kadar masada aynı konslar ile eğlenmişler. yani sözün özü: pavyona gittin, oturdun masaya, sabaha kadar kons'u kapattın, bedeli 10.000 tl. 50 cl içene 10.500 yazmalarının sebebi muhtemelen rakının parasını eklemeleri.


hesaptaki 4500 kons ücretine gelirsek; muhtemelen masaya salça olan konsun arkadaşlarına bol söylenmiş. mekanı bilmiyorum. 300 lira desek, 15 bardak salçalık kons alınmış... bu salçalar genelde masaya gelen konsun arkadaşı veya sana daha önceden kons yapan kızlar olur.

23 oyun: kons ile sahnede karşılıklı oyun oynarsan kişi başı 80 lira para ödersin + meşaleler de sanatçı ve saz ekibi için yazar. konfeti, şarkı söyleyen kons için atılanlar işte... 140 meşale ve 110 konfeti abartı olmuş, bilemedim.

günün sonunda hesap 6 kişi için değil, 3 kişi için gelmiş diyebiliriz. 

10.000 tl ödeyip konsu çıkartabilir miyiz diye soran temiz kalpli ekşi yazarları var aramızda. pavyonda hesap ödeyen adam, konsu çıkartamaz. 10.000 de ödesen çıkmaz, 100.000 de ödesen çıkmaz. gelirim der gelmez, gelse bir daha pavyona gelmeyeceğini bilir, gelmez...

*** afiyet olsun ***

gayet normal bir hesap bu, kimse garipsemesin

pavyon fiyatları; yenilen normal mezeler ve içilen bira göz önüne alındığında meyhane-bar fiyatlarının 2-3 katı aralığına oynar.

şişe bira ne kadar? 80 tl. gidin, orta sınıf bir ankara barında şu anda 30-40 tl arasında gidip geliyordur fiyat zaten. yemek ve meze için biçilen fiyat zaten nispeten uygun. ha, yanar döner meyve tabağıdır, şişe viskidir, rakıdır, bunlar lükse girer. onları genelde şov amaçlı dayılar tercih eder zira.

neden mi uygun diyorum? çünkü pavyon dediğin yer, en gececi mekan kapandıktan sonra 3-4 saat daha hizmet verir. rahmetli eski-yeni gidilmez hale gelince çokça ziyaret etmek zorunda kaldık pavyonları. hani mekanlar kapanır da, park ya da eve düşmek zorunda kalırsın tekelden bira alıp. bildiniz mi? heh, işte o durumda pavyona gidip gün doğana kadar içebilirsin. basitçe kerpilmemenin adabı şudur: tanıdık biriyle gitmediysen, önce masaya bakan garsona bir 10'luk, sonra şefe bir 20'lik takdim edersin. menü ister, 2 birada bir, ara hesap istersin. zaten garsonları görürsen, fıstık dışı ikramlar yazılmaz genelde.


pavyon mekanik bir sistem olsa, öğütücü dişliler kons ücretleri olurdu arkadaşlar. farkındaysanız, dayıları öğüten de onlar olmuş. masaya kons çağırmayacaksın güzel kardeşim. olmaz. paran çoksa olur onlar. unutma, pavyon bir anadolu geleneğidir. anadolu erkeği bir şekilde cinsel ihtiyacını tatmin eder. yeri gelir neler yapar, ben söylemeyeyim. tatmin edemediği şey erkekliğidir. onu tatlı sözlerle okşayacak, erkek olduğunu hissettirecek, konuşacak, dertleşecek karşı cinsten birini falan aradığı için kons vardır. bunların pek çoğunu gündelik hayatı içinde bulamaz çünkü adam. bunun ötesinde, bir de pavyonda şu kadar ezdik emmoğlu polemiği... meşaledir, konfetidir, danstır; buna hizmet eder.

ek olarak, pavyondan şunu çıkarttım diyen adam yüzde 96.72 sallıyordur. pavyon bir cinsellik değil, toplumsal erkeklik tatmin mekanıdır. altını çiziyorum. yoksa, konsa gece boyu ısmarlayacağı içki fiyatının cüzi bir miktarına yabancı uyruklu bir kadınla temas yaşayabilir herhangi biri, bunu da eklemek gerekiyor.

lüks harici hesap, 3.500 lira civarında. masada viski, rakı açılmış ve yemek yenilmiş. muhtemelen 6 kişiler. kişi başı 500-600 lira tutmuş. ortalama alkollü bir meyhane ya da bar fiyatından muazzam miktarda pahalı değil baktığımız zaman kişi başına. yani arkadaşlarla akşamdan kalana kadar içilen rakılı yemekli bir gecede 500 lira fazla ama abartılı bir rakam değil, özellikle son zamlardan sonra. astronomik miktar erkekliğin sosyal tatmini için harcanan para. kimse kusura bakmasın.

kıssadan hisse, normal hesaptır. kimse kimseyi kandırmasın. pavyonları yedirmeyiz.