Spor Salonunda Sakatlanmamak İçin Yapmamanız Gereken Hareketler

Bir hevesle spor salonuna yazılıp aletleri aşırı ve abartı pozisyonlarda kullanmak hiçbir zaman iyi olmamıştır. İşte ayrıntılar...
Spor Salonunda Sakatlanmamak İçin Yapmamanız Gereken Hareketler
iStock

1- kafa arkası omuz press yapmayın.

2- kafa arkası lat pulldown yapmayın. bu 2 harekette omuzların duruş şekli doğal formdan çok uzak. spor salonlarında hala bu 2 saçma hareketi yapanlar görüyorum. omuzlar ve tricepsler için çok tehlikeli ve gereksiz 2 harekettir bunlar. bir işe yaradıkları da yok.

Hareketin normali bu şekilde.

3- barbell row yapmayın. bel katili bir harekettir. makinelerde çok güzel ve güvenli alternatifleri var.


4- triceps dips yaparken kendinizi çok salmayın. kollar yere paralel olsun yeter, ondan ötesi fazla gerginlik yapıyor.

5- ağır kilo squat ve deadlift'ler yapmayın. bu hareketlerin faydaları ve zararları hala tartışılıyor. benim şahsen uyguladığım teknik, bu hareketleri düşük ağırlıklarla yapmak. hatta deadlift'i tek ayak üzerinde yapıyorum. elimde beşer kiloluk dumbell oluyor. arka bacak, bel ve kalçalar daha iyi çalışıyor gibi hissediyorum. squat yerine de ağırlıksız bir şekilde jump squat çok güzel bir alternatif. hem de patlayıcı güç egzersizi.

6- rom meselesi. range of motion. yani hareket açıklığı. hareketleri yaparken uç noktalara kadar zorlamanıza gerek yok. o noktalar kasların ve eklemlerin zayıf olduğu noktalar. mesela biceps curl yaparken biceps'leri yırtılan pro sporcuların videolarına denk gelmişsinizdir. veya deadlift yaparken yırtan da var. bunun sebebi hem yüksek ağırlık kullanmaları hem de açıklığın çok fazla olması. o uç noktadaki aşırı gerilim kaslarınıza yarayacak bir şey değil.


7- ön omuz egzersizleri, göğüs egzersizler ve sırt egzersizlerinde dirseklerinizi hafif öne çekerseniz daha güvenli bir pozisyona geçmiş olursunuz. dirseklerin tam yanlarda olması yerine hafif önde olması daha doğal bir duruştur. hareket sırasında tabi.

8- çok ağır kaldırayım derken hareketin şeklini bozmayın. kaslara dağılması gereken yük homojen bir şekilde dağılmazsa sakatlık riski artar.

9- belki de en önemlisi. spor salonunda birileri yapıyor diye bir hareketi yapmayın. hiçbir şeye yaramayan bir sürü saçma sapan hareket yapıyor insanlar. neyin faydalı neyin zararlı olduğunu ayırt etmek gerek. okuyup araştırın. bakınız 1. ve 2. madde.

10- bel sakatlığından muzdarip bir insan olarak yazıyorum beli çalıştırmaya ve esnetmeye önem verin. beldeki kaslar de diğer tüm kaslar gibi geliştirilmeli. tek yolu deadlift değil, bir sürü alternatifi var. beli esnek tutmak da çok önemli. yaptığınız birçok harekette karın ve bel kasları dengeyi sağlıyor. ben başlarda bele hiç önem vermedim ve ayakta yapılan hareketlerde, örneğin triceps pulldown, belin ne kadar fazla devreye girdiğini pek fark etmedim.

Triceps Pulldown

beli yıllarca zorlamanın sonucu fıtık olabilir ama çok geç kalmadım neyse ki. cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan kronik bel ağrımı tedavi ettim diyebilirim. hala daha %100 geçmedi ağrılarım ama bayağı aşama kat ettim. yıllarca katledilen belin tedavisi de yıllar sürüyor tabi. aman diyim belinizi sevin. bel önemli abi. esnetin onu, çalıştırın, hareketlerde güvene alın.