Spotify'ın Üst Düzey Abonelik Sistemi HiFi İçin Ekipmanınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

Spotify, uzun süredir beklenen CD kalitesinde yayın yapacak müzik sistemi Spotify HiFi'yı duyurdu. Yakında erişime açılması beklenen sistem hakkında ise teknolojik açıdan hazır olmakta fayda var.
Spotify'ın Üst Düzey Abonelik Sistemi HiFi İçin Ekipmanınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?
iStock

ekipman meselesi spotify hifi için neden önemli?

spotify premium'un yüksek kaliteli 320 kbps'si ile spotify hi-fi'ın 1400 kbps'si arasında sayı olarak çok büyük bir fark görünüyor gibi görünse de bunu algılamak için ciddi bir ekipmana ihtiyacınız var. çünkü 80-160 ve 160-320 arasındaki harmonik farkları çok belirginken 320 üstü zaten insan kulağının bile zorlanacağı üst harmoniklerdeki bozulmaları minimuma indirir, kayıplarını azaltır.

bunun yanında spotify premium 16 bitken hi-fi 24 bit olacak sanırım. bit artması da kulağa uzaktan 'wow' diye geliyor olabilir ama sadece db, yani ses yüksekliğiyle alakalı. 24 bite geçince ses seviyesi yükselince 'baba ses kalitesi harika oldu yeaaa' diye naralar atarken eğer ki hi-fi bir sistem ya da kulaklığınız yoksa en fazla ses açmış olursunuz. zaten parçalar mastering yapılırken genellikle 16 bit çalınacak yerler için 16 bite indirgenip final master'ları alındığı için o sıkıştırma işlemi ister hi-fi ister premium, her türlü yapılmış olacak.

özetle belli bir ücretin altında kulaklık veya hi-fi bir sisteminiz yoksa paranızı çar çur etmeyin. bir işe yaramaz...

ekipmanınızı ve kendinizi bu siteden test edebilirsiniz

http://abx.digitalfeed.net/spotify-hq.html

bu sitede birçok şarkının hifi ve standart versiyonunun hangisi olduğunu bilmeniz isteniyor. yüzde 50 civarında bir sonuç alırsanız spotify hifi pek gerekli değil diye düşünüyorum. beyerdynamic dt990 ve lg g7* ile test ettim 4 şarkı yüzde 60 doğru, 1 şarkıyı da yüzde 100 doğru bildim. dediğim gibi deneyin ve spotify hifi sizin için gerekli mi değil mi görün...

*lg g7 de dahili olarak ess quad dac ve es9218p kulaklık amfisi yer alıyor.