Stalker Filminin Efsane Müziği Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarkovski'nin 1979 tarihli Stalker soundtrack'inde, Edward Artemiev imzalı tema müziğinin kısa ortaya çıkış hikayesi.
Stalker Filminin Efsane Müziği Nasıl Ortaya Çıktı?

tarkovsky'nin filmle ilgili batı müziğini doğu enstürümanlarıyla çalmak gibi fikri varmış. artemyev ona adı sanı bilinmeyen bir italyan bestecinin 14. yy kalma pulcherrima rosa'sını öneriyor. tarkovsky mevcut haliyle bunu filmine uygun bulmuyor ve bu eseri daha oryantal bir formda istiyor.

sonrasında ermenistan ve azerbaycan'dan gelen müzisyenlerle tar eşliğinde bu eseri doğaçlama olarak icra ettiriyor fakat tarkovsky'nin aradığı şey hala bu değil. (sonuçta inatçı bir adam, stalker'ı 2 kez çeken adamdan ne beklenir.)

tarkovsky'nin, filminin müziğinde istediği şey 'donmuş bir uzayda muhteşem bir dengede' dinlendiğinde bu duyguyu vermesi gerekiyor. elektronik müzik dehası artemyev çalışmaya başlıyor sonra. synthesizer'ına tanpura flüt ve tar seslerini yüklüyor. flüt sesini modüle ediyor ve sonra tar sesinin hızını düşürüyor ve bingo! aradıkları şeyi buluyorlar. artemyev'in deyimiyle, tek telin ömrünü duyabiliyorlar.

gerçekten de 3 çalgı da muhteşem bir dengede ve donmuş bir uzayda izlenimi veriyor. tanpura denge, flüt batı, tar doğu. 14. yy ve günümüz, ruh ve beden... her şey bir potada eriyor. sonuç olarak zone'un müziği tam olması gerektiği gibi filmde yerini alır.

Meditation