Star Trek'teki Vulcan Selamı Nereden Geliyor?

Star Trek deyince akıllara gelen ilk şeylerden biri olan Vulcan selamının kökenine iniyoruz.
Star Trek'teki Vulcan Selamı Nereden Geliyor?

kült seri star trek'te spock'un yaptığı vulkan selamının kökeninin aslında ibranicede tanrı anlamına geldiğini biliyor muydunuz?

el hareketinin kendisi, "her şeye kadir" tanrı (almighty god) anlamına gelen shaddai adını temsil eden "şin" harfini oluşturan ibranice hareketin küçük bir modifikasyonudur. bu jest, ahron soyundan gelen rahipler olan kohanim ortodoks yahudileri tarafından bugün hala kullanılmaktadır. bu kohanimler, kâhin levi kabilesinin soyundan gelenlerin bir alt kümesini oluştururlar.

kohanimler, dualarına eşlik eden kutsama töreni olan, ibrenice "nesiat kapayim" veya türkçe “rahip nimetleri” sırasında şin hareketini kullanırlar. gerçek yahudi kutsaması tek elle değil, iki elle yapılır, dışa doğru uzatılır. bu jestte, kollar daha sonra, jestin “uzun yaşa, refah içinde yaşa” versiyonundaki tamamen dikey selamlama tarzının aksine, omuzlarla aynı seviyede yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutulur.

yahudilerin iki elle yaptıkları el hareketi


ibranice şin harfi ve el hareketi


star trek'in vulcanları tarafından kullanılan bu değiştirilmiş jest, aslen leonard nimoy'un fikriydi. nimoy'un kendisi ortodoks bir yahudi olmamasına rağmen, çocukken büyükbabası onu sinagoga götürürdü. orada bulunduğu süre boyunca, bu kutsamayı ve ardından gelen hareketi gözlemledi ve otobiyografisine göre törenden çok etkilendi. bu el hareketin ilk kullanıldığı yer ise, star trek dizisinin amok time bölümü oldu.

bu bölümde, spock'un başlangıçta vulkan reisinin önünde diz çökmesi gerekiyordu, ellerini şövalye gibi bir hareketle onun omuzlarına koymuştu. vulcan'lar dokunmatik telepat olduğu için nimoy bundan hoşlanmadı. bu nedenle, bu orijinal hareketin bir vulkan için mahremiyeti ihlal edeceğini hissetti. daha sonra alternatif bir jest bulmak için yahudi köklerinden yararlandı.


hareketin yahudi geleneğinden ödünç alınan tek kısmı el hareketi değildi

“uzun yaşa ve başarılı ol” (live long and prosper) ve daha az bilinen vulkan geleneksel “barış ve uzun yaşam” (peace and long life) yanıtı, yahudi “shalom aleichem” (barış size olsun) ve geleneksel “aleichem shalom” (size barış olsun) yanıtına dayanıyordu.

kaynakça:
1) leonard nimoy - wikipedia
2) vulkan selamı - wikipedia
3) vulkan selamı - fandom wiki
4) vulkan selamının ibranice kökeni - star trek websitesi