Steam Deck'te SD Card ile Dahili SSD Arasında Fark Var mı, Varsa Ne Kadar Var?

Steam Deck'te oyun oynuyor veya oynamayı düşünüyorsanız buraya bir bakmanızı öneririz.
Steam Deck'te SD Card ile Dahili SSD Arasında Fark Var mı, Varsa Ne Kadar Var?

1. sd card ile dahili ssd arasında performans farkı tabii ki var. çok büyük boyutlu oyunları kurarken, kopyalarken o fark his ediliyor. bu disclaimer... bunu baştan söyleyeyim ki hayal dünyasında yaşadığımı düşünmeyin.

2. o fark kesinlikle oyun oynarken sorun olmuyor, eziyete dönüşmüyor. henüz cihaz çıkmadan önce yapılan açıklamalarda falan "siz hiç merak etmeyin, sd card performansı gayet yeterli olacak" minvalinde şeyler söylediklerinde "s*ktir lan, mümkün mü öyle şey" diyordum. elime alıp kullandığımda gördüm ki gerçekten mümkünmüş. samimiyetle şaşırttılar beni. insanlar ciddi ciddi sd card üstünden gigabyte'larca oyun yükleyip oynatan cihaz yapmışlar.

u3/v30 kart kullanıyorum ben. steam deck 100mb/s hızı destekliyor. haliyle aslında v60 kart falan kullansam sd card performansı muhtemelen daha da iyi olacak. ama açıkçası şu mevcut performansı hiç sorun olmadığı için gerek görmedim upgrade etmeye.

bunun ışığında bakıldığında, 64gb'lik modeli alıp büyük bir sd card eklemek, ilerleyen zamanda da içine güzel bir m.2 ssd eklemek, sanırım en ekonomik seçenek olmasının ötesinde, gayet ideal bir seçenek de.

gel de gaben'i sevme... adam türkiye ekonomisini düşünüp cihaz üretmiş.

Gaben: Steam'in kurucusu Gabe Newell.