Steam Deck Hangi Oyunları İyi Çalıştırır, Hangilerini O Kadar da İyi Çalıştırmaz?

Oyun platformu Steam'in kendi konsolu Steam Deck'e bir bakış atalım.
Steam Deck Hangi Oyunları İyi Çalıştırır, Hangilerini O Kadar da İyi Çalıştırmaz?

steam deck... yaklaşık 6 aydır kullanıcısı olduğum el konsolu ya da pc.

indie diye tabir ettiğimiz oyunlarda tam bir canavar. üst segment oyunlarda, bazılarında kendini aşan performanslar gösteriyor ama bazılarında can çekişiyor.

misal elden ring ve star wars jedi fallen order'ı bu cihazda bitirdim yağ gibi aktılar. ancak star wars jedi survivor'da çakıldı.

street fighter 6'yı örneğin müthiş çalıştırıyor, online modunda bile. denemediğim oyun kalmadı neredeyse.

mesela diablo iv sanki steam deck için yaratılmış, yardırdım resmen.

ama arada bir de fıtık ediyor işte. bazen anlamsızca kitlendiği oluyor, kapatamıyorsun. bir hard reset atıp düzeltiyorsun.


şu an yazlıkta olduğumuz için pc'mi taşımadım buraya, bu sebeple baldur's gate 3'ü steam deck üzerinden oynuyorum. ilk başta bana mouse klavye düzeni ile oynatmaya çalıştı ancak uzun denemeler sonunda, kontrolcü modunda açmayı başardım.

(merak edenler için oyunu önce masaüstü mod steam'de -açmadan kontrolcü ayarlarına geçip- çalıştırıyorsunuz. oyun kontrolcüyü algılıyor ve sonra normal arayüzde oyuna girdiğinizde kontrolcü tanınmış olarak devam ediyor. bu kadar.)

neyse bildiğin ultra ayarlarda oynuyorum oyunu. mağara, zindan, kale vs gibi iç mekanlarda akıyor problemsiz ama ormanda şehirde açık dünyamsı alanlarda 30 fps altına düşüyor gibi.
bunun dışında hem steam hem larian studios sürekli güncellemeler ile daha da optimize ediyorlar oyunu. kontrolcü şemasına alıştıkça akmaya başladı canım bg3.


uzun lafın kısası

kendisi bir performans canavarı veya güzel bir pc değil ancak müthiş bir keyif aleti. steam desteği sayesinde fazla teknik sıkıntı ile uğraşmadan rahat rahat oynuyorsunuz oyunlarınızı.
biraz araştırma yapıp bir sd kart da aldım kendisine, sıfır problemle oynanıyor oyunlar.

peki hepsini kullanan biri olarak: pc mi? ps5 mi? steam deck mi?

canavar bir pc, şöyle 4080'li falan, toplama parasına hem steam deck hem ps5 alır keyfime bakarım benim naçizane görüşüm. (gönül şöyle 4090'lı bi master race pc ister tabii ama...)

keşke hepsine sahip olabilsek en güzeli o olurdu tabii.

neyse eyyorlamam bu kadar.