Steam'de Sisteminiz Yeterli Olmamasına Rağmen Kaliteli Görüntüyle Oyun Oynamanın Yolu

Steam en iyi eklentiler nelerdir? Steam'de donanımınız bazı oyunlar için yeterli olmamasına rağmen bu eklenti sayesinde sorunun etrafından dolanabilirsiniz.
Steam'de Sisteminiz Yeterli Olmamasına Rağmen Kaliteli Görüntüyle Oyun Oynamanın Yolu

umarım para birimi dolara geçtikten sonra steam haberlerini takibi bırakmamışsınızdır. çünkü özellikle nispeten eski oyun bilgisayarları olanlara güzel bir haberim var. bu bilgiyi buraya yazmamın sebebi de bu bilgi ile ilgilenecek en fazla insanın burayı takip ettiğini düşünmem.

size bir uygulamadan bahsedeceğim. ismi lossless scaling.

nedir bu uygulama?

bildiğiniz üzere 2000 serisinden sonra nvdia'da dlss diye bir nane çıktı. sonra 2.0, 3.0 versiyonları falan çıktı sonraki serilerde. hepiniz biliyorsunuzdur da temel olarak mantık şu: grafik kart işlemciden gelen bilgilerle oyunu görüntüye çevirirken monitörünüzün çözünürlüğüne göre hareket eder. monitör 4k çözünürlükte ise oyunu 4k render edip size gösterir (siz kendiniz manuel olarak düşürmezseniz). bu teknolojide ise grafiği bir tık düşük çözünürlükte render edip sonrasında resmin çözünürlüğünü büyütüyor. arada kalan boşlukları da yapay zeka ile tahmin edip dolduruyor. böylelikle siz oyunu 4k oynarken 30 fps alırken, yine 4k oynayıp 1080p çözünürlükten upscale edildiği için sallıyıroum 70-80 fps oynuyorsunuz.

bu teknoloji sonrasında bir de frame generation diye bir nane daha çıktı. o da iki kare arasındaki geçişi görüp, arasında bir kare daha olsaydı nasıl olurdu diye tahmin edip arasına yine yapay zeka ile oluşturulmuş bir kare daha eklemek anlamına geliyor. bu da yine saniyede aldığınız kare sayısını iki üçe katlıyordu.

aha nvdia bunların donanımla halledildiğini, bu özellikleri kullanmak için yeni nesil kartlar almanız gerektiğini söylüyordu. ardından benzer bir teknolojiyi amd tarafında da gördük fsr adında. sonrasında ortaya çıktı ki aslında bu iş donanımsal değil, daha çok yazılımsal.

buna uyanan geliştiriciler, oyunlara bu özelliği kullanan modlar yapmaya başladılar.

aha işte bu aşamada yukarıda söylediğim uygulama devreye giriyor

bu uygulama ekran kartınızın frame generation, dlss, fsr gibi teknolojilere sahip olmamasına rağmen onu kullanmanızı sağlıyor. yani bu oyunun grafikleri benim bilgisayarım için çok yüksek, bu sebeple benim bilgisayarım kaldırmıyor dediğiniz oyunları oynayabileceksiniz. hem de yüksek fps ile.

yetti mi? yetmedi

dlss , fsr gibi teknolojileri desteklemeyen (bir kaç yıl öncesine kadar böyle bir teknoloji yoktu) oyunlarda bile bu programı açıp bu teknolojileri kullanabiliyorsunuz. hatta 20-30 kare çalışan eski atari oyunlarını bile 60-120 fps oynayabilirsiniz artık :)

yetti mi? yetmedi

bu program sadece oyunlar özelinde çalışmıyor. videolarda bile çalışıyor. zaten anime modu falan da var.

bu modları kullanarak animeleri vs. 60 fps ve yüksek çözünürlükte izleyebilirsiniz. ben dün tsubasa denedim mesela. hem görüntü daha net oldu, hem de öyle bir akış değişti ki resmen eski filmlere restorasyon yapılır ya hani görüntü falan renklendirilir, onun gibi hissettim. daha akıcı bir tsubasa ehehehe.

hatta dayanamadım mençıstır totnım maçında da denedim. sonuç inanılmaz. 60 kare saniye ile yağ gibi akıyor görüntü. konsol fanları yıllarca bunu savundular ama 30 kare ile 60 kare arasında inanılmaz bir akışkanlık farkı var bu kesin. 30 kare herhangi bir şeyi izlerken midem bulanacak hale geliyor artık.

neyse velhasıl oralarda bir yerde 3.5 dolarınız varsa bu uygulamayı alın bir kenara koyun. ne zaman lazım olacağı belli olmaz. bende 4070 var esasen uygulamaya şimdilik ihtiyacım yok oyun özelinde ama ileride lazım olur diye yine aldım koydum.

afiyet olsun.

https://store.steampowered.com/…0/lossless_scaling/

ekleme: unutmadan, uygulamanın çalışabilmesi için oyun içi ayarlardan borderless window moduna ayarlamalısınız. (çerçevesiz pencere)