Steve Carell'ın The Office Dizisini Bırakmasının Arkasındaki Garip Olaylar

Tam 9 sezon süren The Office'in efsane karakteri Michael Scott'a 7 sezon boyunca hayat veren Steve Carell, seriden neden ayrıldı?
Steve Carell'ın The Office Dizisini Bırakmasının Arkasındaki Garip Olaylar

24 mart`ta çıkan ve the office: the untold story of the greatest sitcom of the 2000s adlı kitabı kaynak göstererek yapılan haberde steve carell`in seriyi neden bıraktığı, daha çok 'gidişine bir şey dememe' olarak özetlenmiş. 

yazıdan özetlersem; 

kitap, bu yaklaşımını set çalışanlarının yorumlarına dayandırıyor. 2010'da bbc'ye röportaj veren steve carell, canlı yayında öyle bir basın açıklaması yapar gibi değil de sesli düşünürcesine (sözleşmesi o zaman henüz uzatılmadığı için) laf arasında belki de son sezonum olabilir diyor. bunu da canlı yayında dediği için haber olarak yayılıyor. bundan sonrası, haberin nbc yönetimine ulaşmasına rağmen konu ile ilgili en ufak bir tepki alamaması üzerine, 'e gideyim madem'e bağlanıyor.


steve carell, temsilcisi aracılığıyla açık bir şekilde devam etmek istediğini belirtmesine rağmen, dönemin nbc yöneticileri sessiz kalmış. yönetici tarafındaki alıntı daha da içler acısı: “but i think steve was already departing the show when i arrived. i couldn’t do anything about that since it preceded me.” (ama sanırım geldiğimde steve, diziyi zaten terk ediyordu. bu konu benden önce olduğu için bir şey yapamadım.)

aslında ne olduğunu reddit`te bir fan daha net bir analizle yazmış. bu diziye tek şans veren kanal olarak, iki kere iptalden çeken nbc yönetiminin aynı zamanda dizinin ve steve`in kariyerinin çıkışıyla yavaş yavaş ortaya çıkan yıldız bütçesine çok da gönüllü olmayabileceğini belirtmiş. ama dizinin o dönem şimdiki popülerliğinin olmadığını bilmek lazım. nihayetinde ilk sezon sonrası iptali podcast'çiler kurtarmıştı. sezonların yayınlandığı senelerde ilk 40'lara bile giremeyen office in hep niş bir kitlesi oldu, şu anki popülerliğini netflix'in diziyi zamanında global olarak öne çıkarmasıyla aldı.


bu bilgilere dayanarak benim görüşüm de reddit kullanıcısı ile paralel: bütçe planlaması kurbanı olmuş michael scott. normalde olmayacaktı belki ama bu konu tam da nbc'de yönetici değişikliğine denk geliyor. jeff zucker (conan'ın şovunu jay leno'ya vermesiyle ünlüdür) yerine bob greenblatt. (x-files, melrose place ve şu sıralarda da warner'ın başında.) 

yönetim, büyüyen ilgi karşısında yıldız oyuncu bütçesi ayırmamak için sessiz kalmışa benziyor. belki son sezonumdur diye denmesi tamamen bahane edilmiş, gitmemesi için herhangi bir çaba gösterilmemiş.

dünyayı ve rastgeleliğini iyi tanıyorsam, michael`ın gidişi; dandik bir 15 inç ekrandaki excel spreadsheet`te listenen show bütçelerine bakan yöneticinin, 'lan bu office'e bu kadar para niye veriliyormuş ki' diye başlayan bir hikayenin sonucudur.

The Office'i Türdeşlerinden Daha Komik Bir Dizi Yapan Şeyler Nedir?