Street Fighter Evreninin Esas Oğlanı Ryu Hakkında Az Bilinenler

1987'de piyasaya çıkan Street Fighter oyununun ana karakteri Ryu Hoshi, birçok insanın çocukluk kahramanlarından biri.
Street Fighter Evreninin Esas Oğlanı Ryu Hakkında Az Bilinenler

alman bir iş adamıyla japon karısının oğlu olan ryu, küçükken shotokan ustası gouken'in dojo'suna gönderilmiştir. herhangi bir öğrenci olmadığını gösteren ryu, yakın arkadaşı ken ile beraber "shotokan ki" tekniklerinde mükemmele ulaşmıştır. 


ustası gouken, hazır olduğunu düşündüğünde ryu'ya dövüşerek ilerlemesini söyler. street fighter circuit'e giren ryu, sırayla tüm maçları kazanıp o zamanki dünya şampiyonu olan sagat'la karşılaşma şansını elde eder. zorlu geçen mücadelenin sonunda ryu, dragon punch ile sagat'ın göğsünde derin ve geniş bir yara izi bırakır ve kazanır. yeni ünvanı ile japonya'ya dönen ryu, inzivaya çekilir ve yeteneğini ilerletmek için çalışmaya devam eder. 


shadoloo'nun başı olan m. bison'un bu genç yetenekle ilgili bazı planları olduğu bilinmektedir. ryu, acımasız ya da akılsız bir dövüşçü değildir; kendini dövüş ile sınayarak mükemmelliğe ve aydınlığa ulaşmaya çalışır. dövüşün kendisidir amaç olan, ödüller değil. gereksiz ve amaçsız dövüşlere katılmaz; sadece en iyi dövüşçülerden gelen meydan okumaları kabul eder. normalde ise kendisine saldırılmadığı sürece dövüşmez.


dünyanın en iyi dövüşçüsü olarak kabul edilen ryu, bu noktaya aptalca, düşüncesizce bir şekilde gelmemiştir. dövüşürken, rakibinin zayıf noktalarını bulup gücünü o noktalara aktarır. uzaktan atacağı ateş topları ile başlayıp, yaklaşıp sert yumruklarla devam eder. dragon punch ile de rakibinin işini bitirir. gerektiğinde karşı saldırılardan yana doğru kaçar.


boyu 1.66, kilosu 77'dir. vücudu kaslı fakat zayıftır. kısa siyah saçları vardır. karşılaşmalar sırasında kolları çıkartılmış beyaz bir ghi giyer. başına kırmızı bir bant takar ve ayakları çıplaktır.

birçok özelliği ken ile benzemesine rağmen, yumrukları daha etkilidir. chun li'nin, ryu'yu sevdiği bilinmektedir ama ryu sessiz kalmayı tercih etmiştir.


Street Fighter'ın İki Efsane Karakteri Ryu ile Ken Arasındaki Fark Nedir?