Şu Sıralar Rus ve Ukrayna Plakalı Araçlar Üzerinden Dönen Çenç Etme Olayı Nedir?

Çenç (change) etmek, otomobil jargonunda, illegal bir yöntemi ifade eden bir kavram.
Şu Sıralar Rus ve Ukrayna Plakalı Araçlar Üzerinden Dönen Çenç Etme Olayı Nedir?

diyelim benim bir otomobilim var ve üzerinde onlarca haciz dosyası var. yani 500 bin liralık otomobile yine ödeyemeyecek olduğum tutarlarda haciz gelmiş. e hacizli araba satılmıyor maalesef ve avukat aracın hacizli olduğu icra dairesine gidip 4000 lira kadar yakalama avansını yatırır ve dilekçeyi yazarsa, aracın üzerine şak diye yakalama şerhi düşer. bunun anlamı şu; aracınız ilk görüldüğü yerde bağlanacak ve elinizden alınacaktır. hatta evinizin otoparkına gece yarısı gelip siz uyurken arabayı alıp gidebilir polis.

işte bu durumdan muzdarip olan kişilerin bazıları bu yönteme (çenç etmek / change) başvuruyor. aslında daha farklı sebeplerden de başvuruluyor bu yönteme. örneğin yurt dışından gelmiş bir araç. özellikle antalya'ya gelen ruslar ve getirdikleri araçlar yüzünden piyasa oralarda bayağı hareketli :) rus vatandaşı antalya'ya gitmiş, savaştan kaçarken yanında arabasını da getirmiş ve yasal süre bitmek üzere. adam uğraşmadan elinden çıkarmak istiyor. çoğuna ikamet verilmediği için sınıra da gitmiyor bunlar ve kaçak olarak kalmayı tercih ediyorlar. ilk başlarda çok fazla rus plakalı araç vardı oralarda, şimdilerde var mı? zannedersem yok. hepsi sağa sola attı ve öyle yatıyor.. hatta birçoğu bu araçları facebook gruplarında inanılmaz düşük fiyatlara satmak istiyor, çünkü elinden bir şekilde gidecek zaten. bir milyonluk arabayı 200 bine veren var.

şimdi hacizli araç örneğine gelelim. benim elimdeki araç mercedes c200 olmuş olsun hacizli. deprem bölgesinden de parçalanıp yok olmuş bir mercedes c200 daha buluyorum ve sahibinden bu aracın sadece evrakını yani ruhsatını satın alıyorum. elbette kendi üzerime değil; anne, baba, arkadaş, kardeş vs.. bayağı notere gidip satışını alıyorum fakat araba yok. elimizde ne var? bir ruhsat ve tertemiz şase numarası... bu ruhsatta yazılı olan şase numarasını hacizli olan aracıma çaktırıyorum ve çıkardığım yeni plakaları da araca takıyorum. sonuç; üzerinde haciz olmayan bir arabam var. gidip bunu satıyorum ve olay bitiyor. avukat artık benim eski arabayı bulursa yakalar. yok öyle bir araba artık...

işte rus ve ukrayna plakalı araçlarda da bu yapılıyor şu an. gidip bir tane rus plakalı araç bulup, yine sağdan soldan evrakını da buluyorlar ve tertemiz milyonluk arabaya çok ama çok düşük fiyatlara biniyorlar. polisin ilgilenmesi gerekir aslında fakat gördüğüm kadarıyla bu olaylar yüzünden yaklanan yok. neyse, inşallah antalya'ya geldiğimde vurmazlar beni :)))

umarım yurt dışından araba getirip çenç etme olayını şimdi daha iyi anlamışsınızdır.