Subway Sandviçler Türkiye'de Neden Pek Tutmadı?

110 ülkede 44 binin üzerine şubesi olan fast food zinciri Subway, Türkiye'de neden çok tercih edilmiyor?
Subway Sandviçler Türkiye'de Neden Pek Tutmadı?


fiyat

malzemelerin türkiye'de daha pahalı olmasının yanında, bizde sevdiğimiz ve lezzetleri birbirine yakışacağınızı düşündüğümüz malzeme ve sosları bir araya getirerek sandviçimizi oluşturacağımıza "bedava ve ekstra bir gıda" mantığı ile her şeyi sandviç içine koyma mentalitesi ile bir sandviçin maliyetinin arttığını ve kar oranının oldukça düştüğünü düşünüyorum.


sandviçe bakış açımız

daha çok ogün geçiştirmek ya da sabah kahvaltıda peynirli sandviç mantığı ile baktığımızdan dolayı, sandviç çok da önemli bir yiyecek değil bizim için. o yüzden peynir domates salatalık yeter diye bakıyoruz bir çoğumuz. mesela ingiltere'de, sandviç = öğlen yemeği. o yüzden sandviç önemli onlar için. fakat yine de birçoğunun pintilik yüzünden 3-4 poundluk meal deal sandviçlerini subway sandviçlerine tercih ettiğini belirteyim.

türkiye'de çok daha iyi alternatiflerinin olması

yurt dışında yaşıyorum ve düzenli olarak subway alırım. haftada 1-2. çünkü doğru düzgün yiyecek bir şey yok, yemek kültürü bulunduğum yerde sıfır. türkiye'ye gittiğimde aklıma bile gelmez subway, o kadar iyi sokak yemeği kültürümüz varken. 

çok daha uygun ve lezzetli nohut pilav, dürüm, falafel, kumru vs. dururken 100 küsur liraya düz sandviç mi alayım?

komplike olması

türkiye’de tutan zincirlere/restoranlara bakarsak, basitlik hepsinde ortak özellik; köfteci, burgerci, pizzacı, pideci, börekçi, ciğerci, pilavcı, dönerci, kahveci vs. bu mekanlara zaten canın özellikle o şeyi çektiği için gidersin ve çok zaman harcamadan istediğine kavuşursun. subway’in ekmek arası 60 farklı çeşit kombinasyonu var ve içine konulacak her malzemeyi ayrı ayrı düşünüp karar vermek de işkence. 

hadi diyelim karar verdin, yanına cookie mi olsun cips mi olsun? ekmek susamlı mı olsun yoksa parmesan kekikli mi olsun? tüm kombinasyonu parmesan kekiğe göre yaptınız ama o ekmek kalmamış, çavdarla tavuk yakışmayabilir, en baştan biraz daha mı düşünsem? hayat bu kadar zorken yemek yeme prosesi biraz daha kolay olmalı.