Süleyman Demirel'in "Bi Black Label Bulduk" Deyişinin Arkasında Yatan Siyasi Hikaye

Süleyman Demirel'in sosyal medyada dolanan Johnnie Walker Black Label viskiyle alakalı videosunun arkasındaki siyasi sürecin özeti. Demirel nelerin sonucunda Black Label bulup keyifleniyor?

Videoyu önden verelim

12 mart 1971'de askerler muhtıra verip demirel hükümetini düşürmüş, anayasayı değiştirmiş, istediklerini yaptırabileceklerini düşündükleri nihat erim'i başbakanlığa getirmişlerdi. nihat erim de meclisteki partilerden ortaya karışık bir kabine oluşturmuş, rekor oy alan demirel ve adalet partisi, iktidardan bir nevi darbeyle indirilmişti.

demirel parlamentonun açık kalmasını sağlamak amacıyla bu yeni kabineye oy vermişti. "arkamda bu kadar halk desteği ve milletvekili ile benim yapamadığımı o neyle yapacak?" diyordu. arkasına yaslanıp hükümet ve askerlerin debelenmesini izlemeye karar vermişti.

askerlerin yaptığı müdahaleyi sol örgütler ve talihsiz bir şekilde sol aydınlar ilk etapta sevinçle karşılamışlardı. fakat darbenin solla alakası bile yoktu. zaten sol bir müdehale planlayan cuntacıların tamamı emekli edilmişti. daha nisan ayı gelmeden işin rengi anlaşıldı. muhtıra hükümeti kendi deyimiyle sol örgütlerin üstüne balyoz gibi indi. deniz gezmiş ve arkadaşları idam cezası aldı. kalanların da bir çoğu askerle girdiği çatışmalarda öldürüldü.

muhtıranın en kuvvetli iki ismi hkk muhsin batur ve kkk faruk gürler muhtıradan sonra tamamen devre dışı kalmışlardı ve durumdan oldukça rahatsızlardı. ipler tamamen genelkurmay başkanı memduh tağmaç'ın elindeydi. gürler ve batur istedikleri reformların yapılmadığını, ülkede huzurun sağlanamadığını düşünüyorlardı. biraz da üst perdeden emreder tarzda ifadelerle hükümetin yapmadığı reformların mutlaka yapılacağını bir dergiye açıklamışlardı. askerler arasındaki bölünme ayan beyan ortadaydı.

bundan cesaret alan demirel ve vekilleri, mecliste erim'e hükumetin atadığı bir memur olan kuvvet komutanlarının hükümete nasıl emir verebildiğini sordu. bölünmeyi fark eden demirel kabinedeki 5 bakanını çekti. cumhurbaşkanı cevdet sunay komutanlar, demirel ve erim'i köşke davet etti ve olaylardan demirel ve siyasileri sorumlu tutan bir konuşma yaptı. demirel ise 6 aydır tüm yetki sizde, memleket idarenizde, hiç mi sorumluluğunuz yok dedi. genelkurmay başkanı memduh tağmaç biz de sorumluyuz deyince erim arkasında bir destek kalmadığını fark edip istifasını verdi ve hükümet 6 ayda dağıldı.

bu olay haliyle demireli çok keyiflendirdi ve köşkten çıkınca kurmaylarıyla güniz sokak'taki evine gidip zaferini bir black label eşliğinde kutladı. tek bir dokunuşu yetmişti.

olay belgesellerden hatırladığım kadarıyla bu şekildedir. sebebini açıklamak gerektiği için yazı uzun olmuştur...