Sümerce, Akadca, Asurca, Babilce ve Hititçe Gibi 5 Ölü Dil Bilen İnsan: Veysel Donbaz

Al Jazeera Turk ekibinden Başak Çubukçu, bizi çok kıymetli bir insanla tanıştırmış.
Al Jazeera Turk


sümerce, akadca, asurca, babilce ve hititçe gibi 5 ölü dilin yanısıra ingilizce, almanca, fransızca ve italyanca da bilen, uzmanlık alanı, 5 bin yıllık kil tabletleri (bugüne kadar 10 bine yakın tablet) okumak olan ve 200’e yakın da uluslararası makale yayımlayan türkiye’nin sayılı sümerologlarından veysel donbaz

haber

söz konusu insanlardan biri de benim fakat türkiye'de bu iş üzerine çalışanların neredeyse tamamı alman olduğundan üzülerek, kısmen başka bir iş yapmaya çalışırken, akademik hayata devam etmek için geceleri uyumayı unutuyorum. 

öğrenmek isteyenlere tavsiyem, hayalet olarak yaşamayı göze alıyorsanız 3000 yıllık metinleri okumak çok keyifli ve değerlidir.

biz halihazırda faal olan dilleri öğrenmekten acizken bu adam binlerce yıldır konuşulmayan dilleri biliyor.

büyük saygı duyduğum hatta kıskandığım insandır.

varlığıyla mutlu etmiş insandır. iyiki varsınız. var olmakla kalmayıp çalıştınız ya, o tarif edilemez.

takdir edilesi insandır. üniversitelerde böyle hocalar sayılıdır. bir tane cambridge'de eğitim görmüş hocamız var böyle. latin dilinde hoca olmasına rağmen roma hukuku konusunda derslere de girmiş, toplamda 9 dil bilen saygıdeğer hocamızdır.

bizim gibi cahillere latince bir kelimeyi nasıl almanca, fransızca, hatta rusçaya çeviremediğimizi sorar derslerde. cambridge'de iken hocaları böyle yaparmış. biz garibanlar ise ingilizce c1 olunca dil biliyoruz zannediyorduk.

(bkz: mehmet özaktürk)