Suya Batmakta Olan Bir Arabadan Nasıl Çıkılır?

Umarız bu bilgilere hiçbir zaman ihtiyaç duymazsınız ancak aracınızla bir gün suya düşme ihtimalinizi göz önünde bulundurarak bu bilgileri bir kenarda bulundurmakta fayda var.
Suya Batmakta Olan Bir Arabadan Nasıl Çıkılır?
Wikihow

olur da bir gün arabanızla suya düşme talihsizliği yaşarsanız, hemen yapmanız gereken ilk şey camlarınızı açmaya başlamak ve emniyet kemerinizi çıkarmak. araba suya hemen batmayacağı için camları açmak için vaktiniz olacaktır. otomatik cam sistemi su altında çalışmayacaktır.

camları açmayı başardıysanız, araba batarken kapıları açarak çıkmayı başarma şansınız yüksek.


camları açamadıysanız araba tamamen suyla dolana kadar kapıları açamayacağınızın bilincinde olun; sebebi arabanın içindeki ve dışındaki basınç farkı. bu durumdaki tek alternatifiniz koltuk başlığını sökerek dibinde bulunan metal kısımları cama dar açıda dikey şekilde koyup güç uygulayarak kırmaya çalışmak. şayet başarabilirseniz en iyi yöntem bu metal uçları cam ile pencere arasındaki kısma sıkıştırıp, koltuk başlığını kendinize doğru çekmek olacaktır.

bu konu mythbusters'ta iki kere incelenmiş. araç içerisine tamamen su dolana ve basınç eşitlenene kadar paniklemeden durmak ve kapıyı açarak çıkmak gerekiyor. ancak araç ters döndüğünde basıncın eşitlenmesi daha uzun sürdüğü için kurtulma şansı düşmektedir.


konu, top gear'da da richard hammond tarafından da işlenmiştir.