Tarih Boyunca Denizlerde Nam Salmış En Tehlikeli 10 Korsan

Tarih boyunca en çok 15. yüzyılla 19. yüzyıl arasında korku salan korsanlar, aslında denizcilik tarihinin başladığı tarihlerden itibaren faaliyet gösteriyorlar, halen de varlar ancak eskisi kadar etkili değiller.

10. william kidd (iskoç, 1645 - 1701)

new york halkına hizmet eden ve hatta şehrine kilise yapılmasında aktif rol alan kidd, denizleri korsanlardan temizlemek adına başladığı yolculuğu sonrasında kendisini korsan olarak buldu. başlarda korsanlık kariyerinde yavaşça ilerlerken, bir anda korsan bir ekip tarafından kaptan olarak seçildi. kendisinin en büyük hatası, hintli bir gemicilik firmasının gemisine saldırması oldu. bu saldırısından dolayı başına ödül konulduğunu öğrenmesinin üzerine, hayatı boyunca ele geçirdiği ganimetleri new york şehrinin yakınlarındaki bir adaya gömdü ve bu hazinenin kendi hayatını kurtarma konusunda yardımcı olabileceğini düşündü. ancak boston şehrinde karısıyla birlikte yakalanmasının üzerine, yargılanmak için ingiltere'ye gönderildi. ölüm cezasına çarptırılan kidd'in idamı, bazıları için acımasız ve adil değildi. asıldığı darağacında iki kez halatı kopan kidd, üçüncü halatıyla idam edildi. ölümünden sonra cesedinin üzerine zift dökülen kidd, thames nehrinde zincirlere asılı halde bırakılmıştı.

9. karasakal edward teach (ingiliz, 1680 - 1718)

her ne kadar daha başarılı korsanlar olduysada, karasakal yaşadığı dönemde, geniş bir alana korku salmasıyla ünlenmiş bir korsandır. kariyerinin zirvesinde 4 gemisi ve 300'e yakın korsanı bulunmaktaydı ve ünlü bir savaş gemisi olan "scarborough" ile yaptığı deniz savaşından galip gelmişti. kendisi savaş alanına iki kılıcı elinde, birkaç bıçağı ve tabancası hazır durumda gelirdi. kendisi karayiplerde kırktan fazla ticaret gemisi yağmalamıştı ve hiç kaçınmadan birçok tutsağı öldürmüştü. gayriresmi olarak çok fazla karısı olsada, resmi olarak 16 yaşındaki bir kızla evlenmişti. karasakal, ingiliz donanmasıyla yaptığı bir savaşta yenik düştü. yenilgisinin ardından başı bedeninden ayrılarak idama mahkum edilen karasakal'ın kafası, diğer korsanlara uyarı amacıyla virginia hampton nehrinin yakınlarına asılmıştı.

8. bartholomew roberts "black bart" (galyan, 1682 - 1722)

robert'in ekibi, kendisine maceracı cesaretinden dolayı hayranlık duymakta ve kendisini "kurşun geçirmez" lakabıyla anmaktaydı. kendisi korsan olmadan önce, bir gemide memur olarak çalışmaktaydı. çalıştığı gemi howell davis tarafından kaçırıdı ve ardından bir şekilde geminin yönetimini roberts ele geçirdi. kaptan olmasının üzerine, denizde yön bulma, meydan okuma ve etkileyici olma özellikleriyle, gemideki tayfanın dikkatini hızlıca üzerine çekmişti. roberts, 400'den fazla gemiyi yağmalamış ve en iyi korunan gemilere bile saldırmıştı. kendisi bir ingiliz kaptanı chaloner ogle'a karşı yaptığı savaşta yenik düşerek öldü.

7. henry every "uzun ben" (ingiliz, 1653 - bilinmiyor)

every kariyerine ingiliz donanmasında başlamıştı. every, ispanya merkezli bir dış ticaret firmasında çalışmaya başlamadan önce irili ufaklı birçok gemiye hizmet etmişti. bir ayaklanma üzerine kaptanlığı ele geçiren every, yaşadığı dönemde kızıl deniz'in en çok korkulan korsanı olmuştu. kendisi çok fazla gemi yağmalamamıştı, hint okyanusu açıklarında ele geçirdiği iki gemiden topladığı mücevher ve altınlarla birlikte korsanlığı bırakmış ve emekli olmuştu. her ne kadar korsanlığı bırakmış olsada, every hayatı boyunca aranan bir adam olmuştu. kendisinin nereye gittiği, ne zaman öldüğü ve ölümünün ardından neler bıraktığı günümüzde hâlâ bilinmiyor.

6. anne bonny (irlandalı, 1700-1782)

ailesiyle birlikte yeni dünyaya seyahat eden anne, james bonny isimli fakir bir denizciye aşık olup evlenmişti. ancak kocasının beklediği kadar cesur olamamasının üzerine, nassau'da başka erkekler aramaya başlamıştı. bu erkeklerin arasından birisi, ünlü korsan "calico jack rackham"dı. calico jack, bir korsan gemisinin kaptanıydı ve anne bonny bir erkek gibi giyinip, erkek gibi davranarak jack'in ekibine katılmıştı. jack'in emri altında ve başka bir kadın korsan mary read ile birlikte, anne korsanların arasında saygın bir yere ulaşmış ve kaptanlığa kadar ilerlemişti. rackham'ın ekibindeyken yakalanan anne ve mary, idam cezasına çarptılmıştı. ancak ikiside hamile olduklarını söyleyerek, idam cezalarının ertelenmelerini talep ettiler. mary hapishanede ölürken, anne kaçmayı başarmıştı. ancak anne'nin hapisten kaçtıktan sonra nereye gittiğini kimse öğrenemedi, söylentiler ya evine kocasının yanına ya da babasının yanına gittiği yönündeydi.

5. sir henry morgan (galler, 1635-1688)

kaptan morgan, 1600'lü yılların sonunda ispanya'nın karayip kolonilerini en çok korkutan kaptanlardan birisidir. göze çarpmadan ingilterenin onayını alarak jamaikalı bir filonun kaptanı olan morgan, karayiplerdeki normal düzeni bozmuş ve ispanyol egemenliğine tehdit oluşturmuştu. morgan'ın, korsanlık kariyeri boyunca 400'e yakın gemi yağmaladığı düşünülür. morgan'ın en büyük başarısı, 30 gemi ve 1200 civarında adamla zengin panama şehri'ni ele geçirmesi ve en büyük yağmalamasını gerçekleştirmesidir. panama şehri'ne yaptığı bu baskının ardından yakalanmış ve ingiltereye götürülmüştür ancak o dönemde ingiltere ve ispanya arasında süren savaş sebebiyle, ingiltere kralı charles ii, morgan'ı serbest bırakmış ve jamaika'ya vali yardımcısı olarak atamıştır. morgan, ömrünün sonuna kadar jamaika'da saygın ve varlıklı bir hayat sürmüştür.

4. francois l'olonnais (fransız, 1635-1668)