Tarihe "Cehennemden Gelen Kaynana" Olarak Geçen Acımasız Kadın: Elizabeth Duncan

Çok sevdiği, biricik oğlunu hiç kimseyle paylaşmak istemeyen Elizabeth Duncan'ın hikayesi.
Tarihe "Cehennemden Gelen Kaynana" Olarak Geçen Acımasız Kadın: Elizabeth Duncan

tam adıyla elizabeth ann duncan, 1904 yılında kansas city, missouri'de doğduğunda adı hazel lucille sinclaira nigh idi. dünya onu "cehennemden gelen kaynana" olarak tanıdı. neden mi?

çok sevdiği biricik oğlunu kimseyle paylaşmak istemeyen kadın, oğlunun gizli evliliğini öğrenir ve başından aşağı dökülen kaynar sular, onu canice planlar yapmaya iter. kaynaklarda duncan, 10 (ya da 12) evlilik yapmış bir bunco oyuncusuydu. (bunco, bir zar oyunu.) bu yeteneğini de erkekleri dolandırmak için kullanıyordu.

Frank & Elizabeth Duncan

elizabeth duncan, 6 çocuklu bir anneydi. dört kız ve iki erkek çocuğu vardı. (kızlardan biri 15 yaşında hayatını kaybetmişti.) bu ölüm, kadının çocuklarına daha da önem vermesine, özellikle de frank'in üzerine fazla düşmesine neden oldu. öyle ki, hukuk okuyan frank otuz yaşına kadar annesi ile beraber yaşamıştı. frank bir gün annesine, evden ayrılacağını ve ayrı yaşamak istediğini söylediğinde anne duncan intihara teşebbüs etti. bu arada iyileşme sürecinde kaldığı cottage hastanesi bütün olaylar zincirinin başlangıç noktasıydı.

frank ve annesi ile ilgilenen hemşire olga kupczyk ile frank arasında duygusal bir ilişki başlamıştı. bu ilişki tabii ki, annenin oğluna olan saplantılı bağlılığı yüzünden gün yüzüne çıkamıyordu. başarıları ile gurur duyduğu oğlunun gizli bir evlilik yaptığını öğrenen anne, o günden sonra gelinini sonunu getirecek bir plan yapmaya ve bunları hayata geçirmeye çalıştı.


genç kadın, kaynanası tarafında sürekli telefon tacizine uğruyordu önceleri. oğluna göre olmadığını düşündüğü kadını bir türlü hayatlarında istemiyordu elizabeth duncan. kadını taciz etmekle başa çıkamayacağını düşünen cani kaynana, farklı bir plan yaparak sahte kişiler ile bir boşanma düzenledi; oğlunun ve gelinini yerine bulduğu insanları mahkemeye çıkartarak, çok sevdiği oğlu ve gelininin kağıt üzerinde boşanmalarını sağladı. durumu öğrenen oğlu çok sinirlense de annesine karşı herhangi bir girişimde bulunmadı ve karısını da bırakmadı. 

bunun da işe yaramadığını gören cani duncan, bu sefer daha da ölümcül bir plan yaparak bir kiralık katil tutmayı düşündü ancak kimse bu işe yanaşmıyordu. en sonunda oğlunun, daha önce hüküm giymiş eski müvekkillerinden birinin karısı ile bir anlaşma yaptı. anlaşmayı önce kabul etmeyen eski hükümlünün eşini, altı bin dolar vereceğini söyleyerek ikna etti cani kaynana.


17 kasım 1958 gecesi bu cani plan yedi aylık hamile bir kadının hayatına mal oldu. dövülmüş ve boğulmuş ve sonrasında elle kazılan, derin olmayan bir mezara gömülmüştü. cesedinin bulunması birkaç hafta sürdü. feci şekilde can veren kadının katilleri yakalandı ve suçlarını itiraf ettiler. azmettirici kaynana elizabeth duncan ve kiralik katiller görülen davalar sonunda gaz odasında idam edildi. cani kaynana elizabeth duncan, california'da idam edilen son kadın olarak kayıtlara geçti. aynı zamanda da cehennemden gelen kayınvalide olarak geçti tarihe.

dava ve olay ile ilgili daha detaylı bilgiler için: 1, 23