Tarihe Geçmiş Azılı Kadın Suçlular

Dünya tarihine adını yazdıran ünlü kadın suçlular.


belle starr

19'uncu yüzyılda teksaslı bir kanun kaçağı olan belle starr (asıl adı myra belle shirley), jesse james gibi kötü insanlarla ilişki kurarak bir haydut hayatı yaşadı. o ve sam starr adında bir cherokee kızılderilisi olan kocası, oklahoma kızılderili bölgesi'ndeki çiftliklerinde kanun kaçaklarını barındırmaları ve buradan geçen yolcuları ve kovboyları avlamalarıyla tanınıyordu. o ve kocası 1883 yılında at hırsızlığından hüküm giymiş ve federal bir cezaevinde hapis yatmışlardır. 1889'da çiftliğinde vurularak öldürülmeden önce bir dizi başka suçla da itham edildi. katilin kimliği asla tespit edilemedi.


moll cutpurse 

mary frith olarak doğan moll cutpurse, 17. yüzyıl londra'sında kötü bir şöhrete sahipti. suç hayatına sıradan bir yankesici olarak başladı. sonra alanını genişletti ve erkek kıyafetleri giymiş bir otoyol soyguncusu oldu. son olarak, bir süre hapiste kaldıktan sonra, londra'da çalıntı eşyaları satmak için bir kılıf olarak kullandığı bir dükkan açtı.


charlotte corday

charlotte corday 25 yaşında bir suikastçı oldu. fransız soylularının kızı olan corday, fransız devrimi sırasında girondinlere (fransız cumhuriyetçi politikacılar) ve fransız anayasasına bağlıydı. çatışmayı kendi kontrolüne aldı ve gözünü fransız devrimi'nin lideri ve savunduğu her şeyin düşmanı olan jean-paul marat'ya dikti. corday, marat ile yüz yüze görüşmek için yalan söyleyerek içeri girdi ve 13 temmuz 1793'te onu küvetinde bıçaklayarak öldürdü. tutuklandı ve dört gün sonra giyotine gönderildi.


mary surratt

mary surratt, maryland'de kocasıyla birlikte bir taverna işletmiş ve amerikan iç savaşı sırasında konfederasyon askerlerini burada ağırlamıştır. kocası öldüğünde surratt washington, d.c.'ye taşındı ve bir pansiyon açtı. pansiyon, john wilkes booth ve komplocu arkadaşlarının buluşma yeri haline geldi. surratt'ın kendisi de abd başkanı abraham lincoln'ü öldürme komplosuna karıştı. booth ile planları hakkında düzenli olarak görüştüğü ve cinayette kullanılan silahların maryland'deki tavernasında saklanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. yargılandı ve komplo kurmaktan suçlu bulundu ve amerika birleşik devletleri tarafından ölüm cezasına çarptırılan ilk kadın oldu. diğer komplocularla birlikte 7 temmuz 1865'te asıldı.


ma barker

kate ("ma") barker oğullarından oluşan barker çetesine liderlik etti ve fbı'ın bir numaralı halk düşmanı olarak ün kazandı. o ve çetesi 1930'ların başlarında amerika'nın orta batısında bir dizi soygun, cinayet ve adam kaçırma eylemi düzenledi. 16 ocak 1935'te oğlu fred ile birlikte florida'da saklandıkları evde fbı tarihinin en uzun çatışmasında hayatlarını kaybettiler. anne, başrolünde shelley winters'ın oynadığı 1970 yapımı bloody mama filmine konu olmuştur.


bonnie parker

efsanevi ikili bonnie and clyde'ın yarısı olan bonnie parker, 1930 yılında clyde barrow ile tanıştı ve kısa süre sonra hırsızlık suçlamasıyla hapse girdiğinde, kaçmak için kullanabileceği bir silah kaçırdı. büyük buhran sırasında 1932'de barrow ile 21 ay süren bir suç çılgınlığına ortak oldu. ikili teksas, oklahoma, new mexico ve missouri'de araba çaldı, benzin istasyonlarını, küçük kasaba bankalarını ve restoranları soydu. fbı ve polisten 1934 yılına kadar kaçtılar ve bu süreçte teksas'taki eastham eyalet hapishanesi'nden beş mahkumu serbest bıraktılar, üç polis memurunu öldürdüler ve bir polis şefini kaçırdılar. sonunda louisiana'da bir arkadaşlarının yerlerini bildirmesi üzerine polis tarafından yakalandılar ve öldürüldüler.