Tarihin En Unutulmayacak Günlerinden 11 Eylül 2001'de Dakika Dakika Yaşananlar

11 Eylül 2001 günü ABD, tarihin en büyük terör saldırılarından birini yaşadı. 2977 masum insanın hayatını kaybettiği 11 Eylül saldırılarında dakika dakika neler yaşandı?
Tarihin En Unutulmayacak Günlerinden 11 Eylül 2001'de Dakika Dakika Yaşananlar

11 eylül 2001 günü tarihin gördüğü en büyük terör saldırılarından birini yaşadı amerika birleşik devletleri. terör saldırısından sonra bir dizi savaş başlatmıştı ama bilinmeyen bir olay daha var; amerika, kendi içinde tarihinin en büyük soruşturmalarından birini de başlatmıştı. bu soruşturma kapsamında 11 eylül günü dakika dakika neler yaşandığını çıkartmış ve bunu açıklamıştı. olaylara dakika dakika bakınca özellikle kurumların süreci ne kadar kötü yönettiği görülür.


saat 8:13
birinci uçaktaki teröristler plastik bıçak ve zarf açacakları ile uçağın kokpitine saldırır ve 2 yolcuyu bıçaklar. o anda kuleden emir gelir, yüksekliğinizi arttırın diye ve kulenin cevap alamadığı ilk yayın bu olur. teröristlerin bindiği bütün uçaklar havalanmış vaziyettedir.

saat 8:21 birinci uçak kule ile bütün iletişimini keser.

saat 8:24 birinci uçağın teröristleri, yolculara ve yanlışlıkla kuledekilere mesaj yayınlar. "herkes sakin olsun. kimse kıpırdamazsa kimseye zarar gelmeyecek. havaalanına geri dönüyoruz."

saat 8:25 aynı mesajın benzeri yine yayınlanır.

saat 8:28 kule , havacılık idaresine haber verir. "bir uçak kaçırıldı ve new york hava sahasına doğru yol alıyor."

saat 8:32 havacılık idaresi, havacılık idare merkezine(böyle iki ayrı kurum varmış) uçakların kaçırılmış olabileceğini haber verir. havacılık idare merkezinin askeriyeye haber vermesi gerekiyor prosedüre göre ama haber vermiyor. söylenenlere göre birkaç telefon görüşmesi oluyor ama hiçbiri askeriyeyle olmuyor.

saat 8:34 başka bir uçak kaçırılan uçağı görüyor ve boston kulesine haber veriyor. kule de direkt askeriyeyi arıyor. "kaçırılmış olabilecek bir uçak new york'a doğru yol alıyor" diyor. fakat prosedür dışında bir arama olduğu için ne yapılacağı tam olarak bilinemiyor. çünkü hava idare merkezinin haber vermesi gerekiyor. onlar aramamış. boston kulesi arıyor ve kaçırılmış olabilecek bir uçaktan bahsediyor. askeriye de prosedür dışına çıkmak istemiyormuş anlaşılan.


saat 8:40
sonunda hava idare merkezinden biri askeriyeyi arıyor. şans eseri o gün bir tatbikat var. (komplo teorileri bu olaydan da beslenmiştir, nasıl oluyor da böyle bir gün ile tatbikat denk gelir diye.) neyse! tatbikattaki askerler tatbikatta böyle bir plan yok, söyledikleriniz gerçek mi yoksa tatbikat mı diye soruyorlar. hava idare merkezindeki adam "hayır tatbikat değil!" diyor.

saat 8:42 askeriyeye haberin iletilmesinden iki dakika sonra new york hava sahasına giriyor birinci uçak.

saat 8:46 askeriye iki adet f-15 havalandırıyor fakat artık çok geç! aynı dakika içinde birinci terörist uçak ikiz kulelerden birine çarpıyor.

saat 8:47 bir dakika sonra birileri ikinci uçağın iletişim ayarları ile oynamaya başlıyor. tam bu sırada new york polis departmanı ikinci seviye güvenlik derecesini ilan ediyor.

saat 8:48 cnn canlı yayına giriyor. new york hava kulesinin ise dünyadan haberi yok. bush'un sözcüsü birinci uçakla ile ilgili bilgilendiriliyor. 911 acil durum hattı aşırı yüklenmeye maruz kalıyor.

saat 8:52 ikinci uçağın iletişim ayarları ile oynanmıştı ya artık cevap alınamıyor bu uçaktan da. bu arada havalanan f-15'ler havada sadece turluyor. new york hava kulesi ikinci uçağın kaçırıldığını anlıyor. bu arada bir başka uçağın rotasını terk ettiği radarda fark ediliyor.

saat 8:56 new york kulesi, ikinci uçak hakkında bilgilendirme için müdürlerine ulaşmaya çalışıyor ama o da ne? tahmin ettiğiniz gibi onlar henüz birinci uçağın durumunu, yarattığı yıkımı kendi şeflerine anlatmaya çalışıyor ve kuleden gelen telefonları önemsemiyorlar. sonra ortaya çıkıyor ki adamlar kendi dertlerine düşmüş ve kuleden gelen telefonların birinci uçakla alakalı olduğunu sandıkları için açmadıklarını söylüyorlar. tabii bu arada bir başka uçak vardı rotasını değiştiren. he işte o da 8:56'da kule ile iletişimini kesti. bu da üçüncü kaçırılan uçak.


saat 8:58
new york polis departmanı en yüksek güvenlik seviyesine çıktıklarını ilan ediyor ve eldeki bütün polisleri olay yerine yönlendiriyor.

saat 9:00 cia şefi eski senatörlerden biri ile kahvaltıda ve havada 4500 uçak var. hala uçaklara iniş emri verilmemiş.

saat 9:01 new york kulesi, hava idare merkezine ulaşıyor ve daha çok uçağın kaçırılmış olabileceğini ve askeriyenin olaya derhal müdahil olmasını söylüyor. bu arada üçüncü uçaktan bir yolcu eşini arayıp uçağın kaçırıldığını söylüyor.

saat 9:03 ikinci uçak ikiz kulelere çarpıyor. uçak çarptıktan sonra askeriyeye ikinci uçağın kaçırıldığı haberi veriliyor. tam bir skandal!
amerika başkanı bu arada bir anasınıfında çocuklarla beraber.

saat 9:04 boston kulesi inisiyatif alıp kendi hava sahasındaki bütün uçakları indirmeye başlıyor.

saat 9:05 new york kulesi new york hava sahasına uçak almayacağını ilan ediyor.

saat 9:06 abd başkanına ikinci saldırıyı haber veriyorlar. başkan bir anasınıfında. bu anın kaydı var. 5 dakika sonra sınıftan çıkıyor başkan.

saat 9:10 olayın gidişatını en iyi anlayan boston kulesi. kule hava idare merkezine diyor ki emir yayınlayın. bütün pilotlar kokpit güvenliğini sağlasın. tuvalet için bile kokpitten ayrılmasınlar. fakat en başından beri hatalı olan ve vatana ihanet ile yargılansa kimsenin yadırgamayacağı hava idare merkezi bu öneriyi reddediyor.
tabii bütün herkes için kötü bir durum çünkü devletin yönetici konumundaki insanlar olayları cnn'den takip edip haberdar oluyor.

saat 9:08 askeriye ikinci kulenin saldırıya uğradığını öğreniyor.


saat 9:21
 askeriye ile hava idare merkezi arasında skandal bir telefon görüşmesi oluyor. telefon görüşmesinde askeriyenin amacı son durumu öğrenebilmek. fakat hava idare merkezi kaçırılan uçakların isimlerinden bile haberi yok. kulelere çarpan uçakların bile hangi uçaklar olduğundan emin değil. artık o subaylar nasıl bir baskı kurduysa hava idare merkezine uçakların durumlarını öğreniyorlar ve en sonunda amerikan 11 isimli washington'a doğru giden bir kaçırılmış uçağın olduğunu öğreniyorlar.

saat 9:25 hava idare merkezi bütün uçakların yere inmesi için emir veriyor.

saat 9:29 sıradan seyir izleyen iletişimin sağlanabildiği bir uçaktan biri eşini arıyor ve diyor ki "polisi ara biri uçağa bomba yerleştirmiş, uçaktaki birini bıçakladılar, uçağı kaçırıyorlar." aynı uçaktan kuleye bağırış, çağırış sesleri gelmeye başlıyor.

saat 9:30 bush ilk açıklamasını yapıyor.

saat 9:32 dördüncü uçağın frekansından teröristin sesi duyuluyor. " bayanlar baylar kaptanınız konuşuyor. herkes yerine otursun ve öyle kalsın. bombamız var."

saat 9:34 hava idare merkezi dördüncü uçağı askeriyeye haber veriyor.


saat 9:36
hava idare merkezinden farklı bir adam askeriyeyi arayıp radarda beyaz saraya doğru hızla uçan bir uçak olduğunu söylüyor.

saat 9:37 o sırada beyaz sarayda olan başkan yardımcısı karga tulumba alt katlardaki sığınağa indiriliyor.

bu arada askeri uçaklar neredeyse bütün sivil uçakları taciz etmeye başlıyor. örneğin askeri pilot boş boş dolanan sivil bir uçağa nereye gittiğini sorduğunda kule iniş için nereye gitmemiz gerektiğini söylemedi diyor. yani havada da durum tam bir keşmekeş.

saat 9:38 terörist uçağın pentagon'a saldıracağını radardan anlıyorlar. zaten aynı dakikada saldırı gerçekleşiyor.

saat 9:40 başkanın karısı bilinmeyen bir yere götürülüyor.

saat 9:45 başkan, başkan yardımcısını arayıp ufak çaplı savaş çıkmış gibi ve bu savaşı çıkaranlar bedelini ödeyecek diyor.

saat 9:49 askeriye savaş durumuna geçiyor.


saat 9:58
dördüncü kaçırılan uçakta yolcular direnmeye başlıyor.

saat 9:59 başka bir uçağın pilotu dördüncü kaçırılan uçağı havada görüyor. söylediklerine göre havada sallana sallana gidiyormuş. yani büyük bir mücadele sürmüş. aynı anda bu arada ikiz kulelerden birincisi kule yerle bir oldu.

10:00 başkan ile savunma bakanı görüştü. konuşmada sivil uçakların vurulması konusu konuşulmadı.(resmi kayıtlara göre) aynı dakikada dördüncü uçağın yolcuları teröristlerle kapışırken uçak hedefine ulaşamadan düştü. hedefinin beyaz saray ya da kongre olacağı düşünülüyordu.

askeriye uzun süre dördüncü uçağı aradı. çünkü hava idare merkezi askeriyeye dördüncü uçağın düştüğünü söylemedi. bir başka skandal!

10:26 ikinci kule çöküyor.