Tarkan: Viking Kanı Filmindeki Travmatik Dev Ahtapot Sahnesi Nasıl Çekildi?

1971 yapımı Tarkan: Viking Kanı filmindeki dev ahtapot, birçok çocuğun travması olmuştur. İşte o travmatik sahnenin çekilmesi de bir hayli ilginçmiş.
Tarkan: Viking Kanı Filmindeki Travmatik Dev Ahtapot Sahnesi Nasıl Çekildi?

tarkan: viking kanı filmi, sezgin burak'ın çizgi romanından uyarlanan bir film. ancak camgöz adlı bu dev ahtapot, çizgi romanda yer almıyor. bu ek bilgiden sonra ahtapotlu sahnenin nasıl çekildiğine geçelim.

mehmet aslan'ın yönettiği, kartal tibet'in başrolde olduğu bu filmin yapım yılının 1971 olduğunu düşünürsek denizin içinde dev bir ahtapot sahnesinin çekiminin bir hayli zor olduğunu söylemek hiç de zor olmaz. ancak kollar sıvanır, o sahne çekilecektir.


filmin prodüksiyon ekibi, bayrampaşa'da bir plastik fabrikasından dev bir ahtapot yapmalarını ister. bunun üzerine fabrika, talep edilen ahtapotu yapar. daha gerçekçi olsun diye kollarına spiraller bile takılır ancak teknolojinin yetersizliğinden dolayı o kolları hareket ettirebilecek herhangi bir mekanizma maalesef takılamaz.


prodüksiyon ekibi kolları hareket ettirme problemini insan gücüyle aşar. dalgıçlar kiralanır, ahtapot kamyona yüklenir ve istikamet bodrum. dev ahtapotumuz denize bırakılır, dalgıçlar da aynı şekilde peşinden denize atlar. kollar hareket ettirilir, ahtapotumuz yavaştan tarkan'ın asılı olduğu ve birçoğumuza travmalar yaşatan deniz kıyısına gelir.


ancak iş burada bitmiyor. tarkan'ın su altında ahtapotla boğuştuğu sahneleri hatırlarsınız. işte bunun için su altı çekimi de yapılmalı ancak o dönemde su altı kamerasını kim kaybetmiş ki bizimkiler bulsun? ekibin aklına müthiş bir fikir gelir; ahtapot tekrar kamyona yüklenip doğruca izmir efes oteli'ne götürülür.


neden mi izmir efes oteli? bu otelin havuzunun altında bir bar var ve barda takılan insanlar aynı anda havuzda yüzenleri de izleyebiliyorlar. işte tarkan'ın o meşhur boğuşma sahneleri bu havuzda çekilir, kamera da bardan çekim yapar.


işte çocukluğumuzun en büyük travmalarından birinin önümüze geliş süreci böyle.

kaynak

Bu içerik de ilginizi çekebilir