Tavşanlar Neden Kusamaz?

Tavşanlar neden kusamaz ve gaz çıkaramaz? Gelin, bugün biraz tavşan sindirim sistemi hakkında konuşalım.
Tavşanlar Neden Kusamaz?

tavşan sindirim sistemi; tavşanın ağzı, yemek borusu, midesi, çekumu ve bağırsaklarından oluşur. vahşi doğada tavşanlar ot ve yapraklarla beslenir. mideleri genellikle oldukça doludur ve reflü (yiyeceklerin tavşanın midesinden geri gelmesi) bir tehlikedir.

bu nedenle, yabani tavşanlar ve evcil tavşanlar, yiyeceklerin ve mide asidinin yemek borusuna geri gitmesini ve astara zarar vermesini önlemek için mide anatomisinin çeşitli özelliklerini geliştirmiştir.

ilk olarak, yemek borusu, yiyeceklerin mideden geri gelmesini zorlaştırmak için bir açıyla eğilir. daha sonra, tavşanlar da atlar gibi çok sıkı bir özofagus sfinkterine sahiptir. bu dairesel kas geri akışı önlemek için gerilir. son olarak, bir tavşanın midesini çevreleyen kalın bir doku kıvrımı da yiyeceklerin geri gitmesini önlemeye yardımcı olur.

geçmişte insanlar bir tavşanın kusamamasının zayıf bir diyaframdan kaynaklandığını teorize etmişlerdir. ancak aslında bir tavşanı midesini boşaltmaktan fiziksel olarak aciz kılan, diğer sindirim sistemi özelliklerinin gücüdür.

vahşi doğada bu, iyi çalışır. ancak evcil tavşanlar bütün gün çimenlerde otlamazlar ve genellikle yabani tavşanlardan çok daha az egzersiz yaparlar. genellikle sindirim sistemi için çim kadar sağlıklı olmayan ticari gıdalar yerler. bu da gaz dahil olmak üzere mide sorunlarına yol açabilir. ve eğer bir tavşan kusamıyorsa, o zaman sağlıklı bir tavşan bile bazı sindirim problemleri açısından daha büyük tehlike altında olabilir.


tavşanlar gaz çıkarabilir mi?

çoğu memelinin aksine tavşanlar kusamaz ve fiziksel olarak gaz çıkaramazlar. bu nedenle, gaz, tavşanınız için oldukça acı verici olabilir ve hatta gi stazına veya diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. bu nedenle, tavşanınızın ne yediğine dikkat etmek ve tavşanınızın yüksek kaliteli gıdalara ek olarak bol miktarda egzersiz yaptığından emin olmak çok önemlidir.

tavşanınızın kusması konusunda asla endişelenmenize gerek kalmayacağı için mutlu olabilirsiniz. ancak bir tavşanın midesini temizleyememesi, tavşanınızın bağırsak tıkanıklığı ve zehirlenme açısından diğer hayvanlara göre daha büyük bir tehlike altında olabileceği anlamına gelir.


boğulan bir tavşana nasıl yardım edilir?

evcil hayvanınız için bir heimlich manevrası var mı? varmış. işte nasıl yapacağınızı anlatan video:

kaynak