Taylor Swift ve 6 Yıllık Sevgilisi Joe Alwyn Neden Ayrıldı?

Şu anda The Eras Tour ile yeni rekorlar kırmakla meşgul olan Swift'in, uzun süreli ilişkisinin bittiği haberleri medyaya düşmüş durumda. İşin aslı nedir?
Taylor Swift ve 6 Yıllık Sevgilisi Joe Alwyn Neden Ayrıldı?

swift, kariyerinin altıncı turnesi olan the eras tour ile rekorlar kırmakta. tam 36 yıldır madonna'nın sahip olduğu “amerika tarihinin en çok seyircili kadın sanatçı konseri” rekorunu, 69 bin katılımcı ile resmen kırdı.

zaten turne daha başlamadan önce bilet satışları ile rekor kırmış, bu olası başarının ayak seslerini yavaştan duyurmuştu. öyle ki ticketmaster sistemi talep çokluğu dolayısıyla çökmüştü.

taylor'ın ziyaret ettiği her şehir, bu turneyi onore etmek üzere deyim yerindeyse ne yapacağını şaşırdı. glendale başkanı, şehrin adını geçici olarak ama resmen “swift city” olarak değiştirdi. las vegas, 25 mart gelene kadar her gün the eras tour'un renkli temasından ilham alan ışıklı gösteriler sergiledi. arlington, şehrin anahtarını taylor'a verip eylül 2023'e kadar devam edecek “the eras tour collection” adında bir sergi açılışı yaptı. tampa başkanı, taylor'a fahri belediye başkanı olmasını teklif etti ve yine şehrin anahtarını verdi.

bunların yanında bu şehirlerin bazıları şehrin girişinde “şehre hoşgeldiniz” tabelalarını taylor'ın şarkı sözleri ile yeniledi. bazıları ise restoran menülerini taylor'ın albümlerinden ilham alarak düzenledi.

bu muazzam etki, stan twitter'da “her power / her impact” yazıp geçen çoluk çocuğun lafı değil arkadaşlar. bunlar bazılarınız için inanması hayli zor olsa da taylor'ın gücünü, ne kadar sevildiğini gösteren gerçekler. bu gerçeklerin acı geldiği, hoş karşılanmadığı taraf sadece hater'lar ile sınırlı değil. bazen sevenleri, bazen ise bizzat taylor'ın kendisi. geçen bir konserinde the lucky one şarkısını söylemeden önce, “bu şarkı, ünlü olmanın cidden korkunç bir şey olması ile ilgili” diyen taylor'dan bahsediyorum.

pekala, kendisinin ingiliz aktör joe alwyn ile 6 yıl süren ilişkisi sona erdi deniyor

ülkemizde bile sözcü ve ntv haberlerine konu oldu. peki işin aslı nedir?

haberlerin içeriğine göre işin aslı üçe ayrılıyor: şöhret, evlilik, ve zıt karakterler. sırasıyla bunlara bakalım.

ayrılıkları konusunda 1'inci ve en yaygın gösterilen gerekçe: joe, taylor'ın endüstrideki en başarılı isim olmasını sindiremedi. şöhret konusunda onun gerisinde kaldı.

bu iddianın çok kısır kaldığını düşünüyorum çünkü taylor yalnızca bugün değil, son 6 yıldır da müzik endüstrisinde inanılmaz derecede başarılı bir isimdi. ilişkileri boyunca en az popüler olduğu dönem, tanışma zamanları olan met gala 2016'ydı.

ama... sadece bu yazıda bile, taylor'ın son iki ayda elde ettiği başarı ve yarattığı etkiyi uzun uzun yazmak zorunda kaldım. olağanüstü bir mevzu bu. o yüzden joe'nu ne tepki verdiğini kestiremiyoruz, çünkü fazla tanımıyoruz da işin doğrusu. bazı haberlerde de yazdığı üzere joe, introvert bir kişilik. başarı konusunda taylor gerçekten olağan dışı bir noktada. tek emin olduğumuz bu.

ayrılıkları konusunda gösterilen 2'nci en yaygın gerekçe: evlilik mevzusu. bu ikinci maddede taraflar da ikiye ayrılıyor. bir kesim, joe'nun bir türlü o evlilik teklifini yapmadığını ve taylor'ın bu sebepten bunaldığını savunuyor. paper rings'in sözleri de kanıt olarak sunuluyor.

diğer kesim ise taylor'ın evliliğe hazır hissetmediği için joe'dan ayrıldığını savunuyor. güya geçenlerde bir konserinde champagne problems şarkısını söylerken ağlaması, ve midnight rain'de geçen “he wanted a bride, i was making my own name,” sözleri bunun içinmiş. (ki midnight rain aylar önce yayınlandı. bu kronolojik olarak pek mümkün durmuyor.)

sonuncu ve en garip ayrılık gerekçesi de, “kişilikleri farklıydı, 6 yılın sonunda bunu görmezden gelemeyecek bir noktaya vardılar.” galiba bunu people magazine iddia etmişti. hiç mantıklı bulmadığım için yorum yapma gereği dahi duymuyorum.

sanırım bu “jaylor” mevzusuna hepimizin bu kadar kafa yormasının sebebi gayet açık. hani hepimizin kafasında oluşan o ruh eşi, elmanın diğer yarısı, ideal sevgili vb. (özetle the one) olur ya, taylor & joe bunu çağrıştırdı. aklımızda idealize ettiğimiz o portreyi direkt kağıda çizme şansımız olsa taylor ve joe ortaya çıkardı sanki. öylesi mükemmel bir tablo hissi uyandırdı insanlarda.

bitmesi için ne gibi bir kusur, nasıl bir sebep olabilirdi? taraflardan birinin çıkıp resmen bittiğini onaylamasını bekleyemez, iddialara inanamaz, teoriler yazıp çizer, sabredemez olma sebebimiz de bu işte. “yahu bu ikili sweet nothing gibi tatlı bir şarkıyı birlikte yazmadı mı?” diye sorduran bir çift bu.

taylor, joe uğruna call it what you want, long story short, delicate, snow on the beach, lover, peace, daylight gibi şarkıları yazıp defalarca ilan-ı aşk etmedi mi? the great war ile en zor zamanları bile aştıklarını ima etmedi mi? son günlerde aşırı popüler olan bir ifade var: “the math isn't mathing.” yani adeta bu noktaya geliyorsunuz. ancak sözün özü bu aşk sona ermiş, her ikisi de yollarına ayrı ayrı devam etme çabasında gibi duruyor.

onlar eremedi muradına, biz de çıkamadık kerevetine.