Tedavi Edilebilir Bir Cinsel Hastalık Olan Vajinismus Nedir?

Çiftlerin karşılıklı olarak beraber olmak istemelerine rağmen kadının vajina bölgesindeki kaslarının kasılması sonucu beraberlik gerçekleştirilemez. Vajinismus olarak adlandırılan bu beraberlik engeli durumunun tedavisi aslında oldukça kolay. Sözlük yazarlarının bu konuya dair yorum ve çözüm önerilerine bakalım.
Tedavi Edilebilir Bir Cinsel Hastalık Olan Vajinismus Nedir?
iStock


vajina kaslardan yapılmış tüp şeklinde bir organdır. giriş kısmında bir gurup kas lifinin özelleşerek oluşturdukları sfinkter adı verilen daha güçlü bir bölüm bulunur. bu özellikleri ile vajina esneyebilir, genişleyebilir. doğumda bebek bu özellikler nedeni ile vajinadan geçerek dışarı çıkar. cinsel ilişki sırasında da vajinanın esnemesi ve genişleyebilmesi büyük öneme sahiptir.

kadın hastalıkları uzmanlarınca yapılan muaynelerde vajinanın iyice açılabilmesi nedeni ile daha derindeki bölgeler görülmekte ve muayene edilebilmektedir.

eğer bir nedenden dolayı vajinadaki kaslar kasılır ve gevşemez ise ortaya vajinismus denen tablo çıkar. vajina cinsel ilişkiye, muayeneye hatta tampon konmasında dahi izin vermeyecek tarzda kasılmış ve giriş engellenmiştir. daha hafif olgularda cinsel ilişki ağrılı olmaktadır.


vajinismus çok nadir görülen bir olgudur. sorunsuz giden bir yaşamın daha sonraki dönemlerinde ortaya çıkabilir.

bazen vajinismus bir koruma davranışı olarak ortaya çıkar. daha önceki deneyimlerinde incitilmiş kadınlarda cinsel ilişkiden kaçmak amacı ile vajina kaslarının kasılması ile ortaya çıkabilmektedir. ilk cinsel ilişki sırasında kadının canının fazla yanması bir neden olabilir. bazı kadınlar kendi kültürel ve dinsel ortamlarında aldıkları bazı bilgiler doğrultusunda cinsel ilişkiyi bir günah şekli veya kirlilik şekli olarak görebilirler. böyle durumlarda da vajinismus görülebilir.

vajinismusa neden olmamak için ön sevişme mümkün olduğunca uzun tutulmalı ve kadın iyice uyarılmalıdır. birbirlerine karşı anlayışlı çiftlerin vajinismus probleminden kurtulması kolay olur. bu konuda kendi yaklaşımları yetmeyen çiftlerin profesyonel yardım almaları sorunlarının çözülmesine yardımcı olacaktır.

vajinismus, bir dönem karşıma çıkmış fakat ne yapılması gerektiğini bilmediğim halde teori ile bizzat çözmeyi başardığım sorun.


olay tamamen kadının psikolojik geçmişi ile alakalıdır genellikle. ailevi baskı, tabulara bağlı bir çocukluk, en çok da cinsel taciz buna neden olabilir. kadın, yaşadığı olaylardan sonra kendini koruma amaçlı bir refleks geliştirecektir vajinal kaslarında. ne zaman ki o civarlarda bir korku, tehdit yada herhangi bi şekilde olmaması gerektiğine inandığı birşey hissederse geçmişinden yarattığı refleksi nedeniyle vajina girişi kasılarak kapanacak ve kendince savunmaya çekilecektir. kadının bunu engellemesi pek söz konusu değildir. çünkü bu bir refleks ve dolaysıyla da istemsiz bir hareket. bunun da ötesinde vajina beyaz kas yapısına sahip olduğundan bilinçli olarak kasılıp gevşetilebilir bir yapıda değildir. ama bu çözülemez bir sorun değildir. 

çözüm iki aşamadan oluşur

kadın psikolojik olarak rahatlatılmalı ve olabildiğince de kaslarını kullanmayı öğrenebilmeli.

psikolojik rahatlama için kadının bir sevgilisi olması ve ona güvenmesi olayı büyük oranda kolaylaştıracaktır. erkeğin burda yapması gereken şey vajina civarlarında bir şeyin varlığının rahatsızlık verici olmadığına alıştırmak olmalıdır. kadının kasık bölgesine yapılacak masaj ve benzeri yumuşak dokunuşlar bu konuda yapılacak masum davranışlardan biri olabilir mesela... unutmamalı ki sakin olmak, abartmamak çözümü hızlandıracaktır.


çözüm için kadın psikolojik olarak kendini hazır hissedebilmelidir. karşısındakinin ve yapacaklarının ona zarar değil, zevk vereceğini anlayabilmelidir. fakat bu da yeterli değildir kimi zaman. bunun için de kadın kaslarını kullanmayı öğrenebilmelidir. bu konuda yapacağı en faydalı şey kegel egzersizleri olacaktır. bu sayede pc kaslarını güçlendirecek ve istemsiz kasılmanın önüne geçebilecektir.

her şey çözüldü ve bir zamanların sorunlu kadını artık parmak ve dildo ile değil gerçeği ile denemek istiyor. işte burda kalın bir penisin ne kadar da sorun çıkaran birşey olduğunu öğreneceksiniz. eğer fazlaca kalın(mesela tutmak için kızımızın tek eli yetmiyor yada oral yaparken zorlanıyor) değilse emin olun ki ilk denemede acısız sancısız bir birliktelik yaşayabilirsiniz. daha sonra da farklı posizyonlar denemeye başlayabilirsiniz. artık her şey çiftin yaratıcılığına kalmış.

sonuç çözülse bile kadının kegel egzersizlerine devam etmesi son derece faydalı olacaktır. çünkü kasları ne kadar güçlenirse alacağı zevk artacak, sevişme süresi kısalacak, orgazm süresi uzayacaktır.

haydar dümen bu sorunu tek seansta ve dokunmadan çözdüğünü söylüyordu. kendisini tebrik eder, artık bu alemde benim de bulunduğumu kendisine bildiririm.

ne demişler, azimle sıçan duvarı deler...