Tek Eşlilik Erkeğin Doğasına Aykırı mı?

Doğadaki bütün türlerin erkeklerinin cinsellikle koşullandırıldığı düşünülürse bu soru anlamsız gelebilir ama daha fazlası var.
Tek Eşlilik Erkeğin Doğasına Aykırı mı?
Casanova (2005)

tam doğru sayılmaz. hatta erkek buna uygun olsa da en büyük lanetidir. erkek cinselliği her an düşünmesine rağmen gerçekleştiremez, çünkü dişiler bütün doğada genel seçicidir.

kadınların bir bölümü bu iddiayı duyunca çıldırıyor fakat bilmediği konu erkekler buna uygun olsa da çoğunluğunun başaramadığıdır. neden peki?


kadınlar neden cinselliği erkek kadar düşünmez?

kadın cinselliği sadece ovülasyon dönemi öncesinde ortaya çıkan ve sonrasında kısa bir süre daha devam eden bir fazdır. ilk fazda kadın arzu dolu olur, en maskülen erkek seçilir, en büyük tehlikleye girilir, sonrasında ise kadın kırılgan hisseder ve kendisine ilgi gösteren erkekle cinsellik kurmaya "devam etmek" ister.

robin baker, sperm savaşları kitabında erkekler eğer erkekler bu dönemi tahmin etseydi her şey kolay olurdu diye açıklar. gerçekten de insan evriminde kadınlar bunu gizleyecek şekilde evrimleşmiştir.


kadınlar tek eşli midir?

konuya devam etmeden bilinen bir hata kadınların "tek eşli" olduğudur. dişiler veya kadınların çoğunluğu doğada tek eşli değildir, "en iyi eşe" ulaşmaya çalışır. erkekten farkı bunu eş zamanlı ve tesadüfi yapmamalarıdır. yani kadın kaliteyi arar, çünkü çocuğunun en iyi genetik materyale sahip olmasını bekler.

erkek tek eşli midir?

erkekler sınırsız cinselliğe ulaşamadıkları için bir kadına saplantı geliştirmeye hazır olur. temel olarak bulundurduğu sahiplenme, elde etme, hiyerarşiye uyum sağlama nitelikleri sebebiyle bu amaç güçlenir. o yüzden "sıradan erkekler" için çok eşlilikten bahsedemeyiz. hatta "hiç eşlilik" daha muhtemeldir. şurada farklı bir bakış açısıyla bahsettik.

çok eşlilik ancak üst seviye %20'de bulunan erkeklerin avantajıdır ki buna bütün doğada dişiler de yardım eder. o erkekle birlikte olmayı güçsüz bir erkekle birlikte olmaya yeğlerler.. %20deki erkekler bazen sosyal yapılanma bazen de kişisel tercihlerle tek eşliliği seçebilirler. örneğin kadınla güçlü bir arzu duyar ve çocuk yetiştirmek isterse bunu seçebilir ama bir kadına saplantı duyma ihtimali düşüktür. toplamda düşündüğümüzde çok eşli doğasına sahip olmasına rağmen bunun yaşanması çok düşük bir orana sahiptir.

erkeğin spontane çok eşliliğinin göstergelerinden biri eşcinselliktir. yapılan çalışmalara göre; eşcinsel komünlerde eşler çok hızlı değişir, cinsellik tesadüfi yaşanır. ortada doğum olmadığı için bir sorun teşkil etmez ama eğer olay erkeğin doğası üstüne kurulu olsaydı, kalite üstüne seçim düşük olacağı için muhtemelen kötü bir evrim süreci gerçekleşirdi, işte burada dişi sınırı çeken taraftır ve garip şekilde kadınların eşcinselliği de daha tek eşli ve uzun sürelidir, tesadüfi nadiren gerçekleşir.


bir çalışma üstünden çok eşlilik yorumu

erkeğin çok eşliliği özellikle medeniyetten uzak toplumlarda oldukça ilginçtir. antropolojik olarak çalışılan şu toplumda örneğin savaşta en çok leşi olan erkeğin savaşçı olmayanlara karşı daha fazla eşe sahip olduğu araştırılmış ve tam üstte anlattığımı doğrular şekilde bunu başaramayanlar zorunlu olarak tek eşli olmuş.

tabii özellikle 19 yy. öncesi tarafsız olma adına belli dönemlerde kadın seçim hakının çok düşük olduğu ve zorunluluktan kurtulmak için en zengin, en statülü erkeği seçtiğini ve arzu seçimlerini yapmadığını da hatırlamakta fayda var. şurada detaylı açıkladık.

özetle kadınlar zaman zaman tepki göstermesi erkeklerin de kendileri gibi rahat eşe ulaşabilecekleri yanılgısından oluşuyor. rahat olun çoğu erkeğin zaten böyle bir lüksü yok, olanların da zaten bunu öğrenmesine gerek yok.