Kadınlar Neden Erkeklerle Eskisi Gibi Ciddi İlişki Kurulamadığını Düşünüyor?

Ekşi Sözlük'te "erkeklerle ciddi ilişki kurmanın aşırı zorlaşması" başlığı ara ara gündem oluyor ve konuşuluyor. Biz de bu konuya dair düşündürücü bir yorumu paylaşıyor ve son sözü size bırakıyoruz.
Kadınlar Neden Erkeklerle Eskisi Gibi Ciddi İlişki Kurulamadığını Düşünüyor?
Fotoğraf, Otisabi dizi uyarlamasının ilk fragmanından.

"erkeklerle ciddi ilişki kurmanın aşırı zorlaşması" yanlış bir önerme. "benim istediğim niteliklerde erkeklere ulaşması zorlaştı" olarak yorumlamak gerek. çünkü sosyal medyanın hayatımızda yer etmesi ve feminizmin yükselmesiyle erkekler aşırı alfa veya aşırı beta uçta yer almaya başladı. bu kavrama yabancı olanlar için; genetik nitelik ve güç sahibi erkekleri alfa; uyumlu ve yüksek sağlayıcılığa sahip, herhangi bir kadına o an yatırım yapacak olanları ise beta olarak tanımlıyoruz.

ortada bireysel değil, toplumsal bir durum mevcut

sorun şu ki aşırı alfa uçta olanlar, günümüzde kadınlara yatırım yapmıyor, gerek duymuyor, çünkü cinsel özgürlük onlar için müthiş bir şey. geçmişte olsaydı en alfa karakter bile o kadına yatırım yapmak, onu korumak, zaman geçirmek zorundaydı. aksi halde kadın toplumdan bile dışlanıyordu. günümüzde ise bu zorunluluk ortadan kalktı. çünkü feminizm kadınlara cinsel özgürlük verdi ve tepedeki erkekleri de sağlayıcılık derdinden kurtardı. esas problem kadınların hala bu erkeklere arzu duymasında diyebiliriz.

kadınlar idealde sağlayıcılık niteliklerine sahip alfa karakterleri arıyor ama bu erkeklerin oranları azaldı. geçmişte hem güçlü hem sağlayıcı nitelikte erkekler çoktu ama artık yoklar. günümüzde ise feminen düzenin yükselmesiyle beta erkekler bile fraksiyonlara ayrılmış durumda. bir bölümü buna uyum sağlayarak, şartlandırıldıkları şeyi yapıyorlar. yani "toksik maskülenite (podcast)" adına aşırı duyarlı ve uyumlular. bir bölümü ise zeki; durumun farkında fakat umutsuz, bu yüzden de uyumsuz, aksi ve mücadeleden kaçan bir karaktere sahip diyebiliriz.


örnek veriyorum

bir yazılımcısınız, evde nerd olarak büyüyüp, iyi üniversite kazanıp, iyi paralar kazanıp yüksek yağ oranına ve kötü bir sosyal iletişime sahip olabiliyorsunuz. özellikle sosyal medya da bunu körüklüyor, ortaya çıkan tabloda siz müthiş beta özellikle sahip; uyumlu, iyi kazanan bir erkek oluyorsunuz fakat kadınlara ulaşamıyorsunuz. geçmişte bu erkekler fiziğine dikkat ederken, yönetici olmak ve sosyal ilişkilerine de özen göstermek zorundaydı. (bkz: sosyal medya podcasti)

örneğin bilinen güçlü liderlerin hem statüsü hem fiziği hem de insan ilişkileri ideal düzeydeydi. işte günümüzde bu yok. güncellenen paradigmalar; sosyal medya, feminizm vb etkilerle arzu duyduğunuz erkeğe ulaşamıyor veya elinizde tutamıyorsunuz. çünkü size gelen özgürlük o erkekleri de etkiledi. opsiyonları daha çok ve tek bir kadına yatırım yapmayı istemiyorlar.