Tek Seferde Birkaç Tanesini Yiyebileceğiniz Üstü Kapalı Alman Donut'ı: Berliner

Almanların donut benzeri ve en az onun kadar lezzetli yiyeceğini inceleyelim.
Tek Seferde Birkaç Tanesini Yiyebileceğiniz Üstü Kapalı Alman Donut'ı: Berliner
iStock

berliner hamburger görünümlü, puf hamurlu, üstü pudralı ve esasen içi marmelatlı bir çörektir. biz almanya'da berlin derdik pastanede isterken.

bizde profiterol yemek ne kadar zorsa almanya'da berliner yemek de o kadar zordur, marmelatı akıverir ağzın gözün dağılır bir anda, pudrası da cabası! ama takmayacaksın, hapur hupur ye, çok lezzetli...

bu güzel ponçiğimsi -bin kat güzel- tatlıya almanya'nın diğer bölgelerinde berliner denilmekle birlikte berlin'de bu isim kullanılmazmış - hatta pek yerinde olmazmış- onun yerine pfannkuchen denirmiş. güney ve orta almanya'da ve avusturya'nın birçok yerinde krapfen, italya'da krafen, slovenya'da krof ve polonya'da da paczki adını alırmış. marmelatlısı en çok görülen stil olup, ballı olanıyla da karşılaşmışlığım vardır. almanya'ya gidip şişmanlayıp dönmenin nedenlerinden sadece biridir.

john f. kennedy, berlin duvarı'nın inşa edilmesinden 22 ay sonra abd'nin batı almanya'ya desteğini göstermek istediği 26 haziran 1963'teki berlin gezisinde "ben de sizden biriyim" minvalinde bir söz söylemek isterken "ich bin ein berliner" (ben bir berlinerim/ben bir pastayım) demiş ve ufak bir gafa imza atmıştır. "berlinliyim" demek için "ich bin berliner" demesi yeterliyken önüne ein artikelini koyması bu karmaşaya yol açmıştır.

berliner, alman mutfağının yenilebilecek ender ürünlerinden biri. ağzını yüzünü bulaştırmadan yiyebilmek ise ayrı bir uzmanlık ister. topluluk içinde yenmesi insanı komik duruma düşürür. mümkün mertebe evde yalnızken ya da ortamda herhangi bir gözlemci yokken tüketilmesi tavsiye olunur.