Tenis Topu Neden Yeşildir?

Bir dönem beyaz veya siyah olan tenis toplarının bugünkü halini almasında, BBC'nin çoğu belgeselinin arkasındaki karizmatik ses David Attenborough'un payının olduğunu biliyor muydunuz?
Tenis Topu Neden Yeşildir?

modern tenis sporu, çoğu rivayete göre 1870'lerde icat edilen ingiliz çim tenisi oyunundan doğdu. çim tenisi, kendisi de fransız eğlence jeu de paume veya "avuç içi oyunu"nun bir uyarlaması olan iç mekan raket oyunu "gerçek tenis"in dış mekan uyarlamasıydı. mantar, yün ve hatta insan saçından yapılmış toplar da dahil olmak üzere birçok yinelemeden sonra, tenis topu o zamanki ideal biçimini buldu: beyaz veya siyah melton ile kaplanmış kauçuk bir çekirdekten, sıkıca dokunmuş ve keçeli bir kumaştan yapılmış bir top.


peki tenis toplarının bu beyaz renkten sarı/yeşil renge dönüşmesinde "planet earth" serisiyle uluslararası alanda tanınan efsanevi ingiliz belgeselci david attenborough'un çok önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz?


neredeyse bir yüzyıl boyunca tenis topları beyaz veya siyahtı. 1972 yılına kadar tenis topları parlak neon renklerine kavuşamadı. o sırada, sir david attenborough bbc için bir stüdyo kontrolörü olarak çalışıyordu. 1960'ların sonlarında bbc'nin tenis turnuvalarının belki de en ikonik olanı wimbledon'u ilk kez renkli olarak yayınlamasına öncülük etmişti.


renkli yayın tenisi maçları canlandırdı, ancak özellikle beyaz kort çizgilerinin yakınına düştüğünde ekranda topu takip etmeyi zorlaştırdı. bu nedenle uluslararası tenis federasyonu (itf), sarı tenis toplarını ev izleyicilerinin ekranlarında görmelerinin daha kolay olduğunu bulan bir araştırma yaptı. resmi bir 1972 itf kural değişikliği, tüm kural toplarının tek tip bir yüzeye sahip olmasını ve beyaz veya sarı renkte olmasını gerektirdi. ancak, tv izleyicileri için zorluklara rağmen, wimbledon 1986 yılına kadar topun rengini sarıya çevirmedi.

kaynak1, 2