Tenten ve Altın Post Filminden 1961 Yılına Ait Enfes İstanbul Görüntüleri

Orijinal Fransızca adıyla ''Tintin et le Mystère de La Toison d'or'' filminde Tenten ve arkadaşı, miras kalan eski bir tekneyi almak üzere İstanbul'a geliyor. İşte o filmden kısa bir kesit.

--- spoiler ---

özgün fransızca ismi "tintin et le mystère de la toison", ingilizce ismi "tintin and the golden fleece" olan 1961 fransa-belçika ortak yapımı jean-jacques vierne filmi. belçikalı çizer hergé'nin ünlü çizgi kahramanı tenten (tintin) karakterine dayandırarak senaryosunu andré barret ve rémo forlani'nin birlikte yazdıkları filmi jean-jacques vierne yönetmiştir. başrollerinde jean-pierre talbot ve georges wilson'ın oynadıkları bu filmin bir bölümü türkiye'de (istanbul'da) geçmektedir. ayrıca filmde ünlü şarkıcı dario moreno da rol alır.


konusu

tenten (jean-pierre talbot), arkadaşı kaptan haddock (georges wilson) ve köpeği boncuk, haddock'a ölen bir arkadaşı tarafından miras olarak bırakılan eski bir tekneyi almak üzere istanbul'a gelirler. külüstür haldeki gemiye değerinin çok üzerinde bir para teklif edilmesi ile durumdan kuşkulanan haddock, gemiyi satmaktan vazgeçer ve akabinde bir ölüm tehlikesi de atlatır. olaylar ilerledikçe geminin sırrı yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.


oyuncu kadrosu

aktör/aktris rolü

jean-pierre talbot tenten
georges wilson kaptan haddock
georges loriot profesör turnösol
dario moreno midas papos
ulvi uraz malik
kamer sadık (kamer baba)
faik coşkun kahveci


film hakkında notlar

- "tenten ve altın post", "tenten" karakterlerine dayandırılarak çevrilen ilk tenten filmidir. bu filmden sonra da 1964 'te "tintin et les oranges bleues" filme alınmıştı. 1972'de çevrilen üçüncü tenten filmi ise "tintin et le lac aux requins" idi, ama ilk ikisi gibi canlı oyuncularla çekilmedi. bir animasyon filmi idi. çevrilmelerinden kısa süre süre sonra her üç filmin de "film kitapları" yapıldı.

- "tenten ve altın post", tenten uzmanları (tintinologists) tarafından en iyi tenten filmi olarak değerlendirilir. devamında gelen "mavi portakallar" ise o kadar başarı sağlamamıştır.

- filmin çekimleri istanbul ve pire'de (yunanistan) gerçekleştirilmiştir. filmde ünlü izmirli şarkıcı dario moreno ve sinema-tiyatro sanatçısı ulvi uraz da rol almışlardır.


- "tenten ve altın post" filminin önemlice bir kısmı istanbul'da çekilmiştir ve filmde türk sinemasından bazı oyuncular da rol almışlardır.

- istanbul'un bazı tarihi mekanlarının, limanlarının, mahalle ve sokaklarının 1960'lı yıllardaki hallerinin renkli görüntülerle tespit edilmiş olması, filme tarihi bir belge değeri de kazandırmaktadır. bu belge nitelikli görüntülere o yıllarda çevrilmiş siyah beyaz türk filmlerinde de sıklıkla rastlanmaktadır, ama "tenten ve altın post" filminde bu kez bu görüntüleri gerçek renkleri ile de görme imkânı vardır.


imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0055526/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/…tin_and_the_golden_fleece

vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/tenten_ve_altın_post

filmden kareler - https://www.youtube.com/watch?v=if6hvtlom-c

full film - https://www.youtube.com/watch?v=mt2gqt9swhg

--- spoiler ---