Terleme Botoksu Yaptıran Ekşi Sözlük Yazarlarının İşlem Deneyimleri

Özellikle koltuk altı ve ellerinin fazla terlemesinden şikayetçi olanların çözüm olarak başvurduğu terleme botoksunu yaptıran Ekşi Sözlük yazarları, bu işlemin nasıl yapıldığını ve sonuçlarını aktarmışlar.
Terleme Botoksu Yaptıran Ekşi Sözlük Yazarlarının İşlem Deneyimleri


Terleme botoksu nedir, ne işe yarar?

terleme botoksu, istenmeyen bölgelerden ve aşırı terleme sorununa kesin çözümdür. özellikle koltuk altı terlemesi için mükemmel çözüm. koltuk altı terlemesini kestikten sonra el ve ayaklardaki terlemeler de büyük ölçüde kesiliyor ve bu bölgelere uygulama yapılmasına gerek kalmıyor. 

sempatik sinir sistemi aktivasyonu ile bu bölgeler birbirine sinerjistik etki gösterip domino taşı düzeneği gibi sırasıyla tetikleniyor. benim için geçerli olan tetikleyici kısım koltuk altı. koltuk altım terleyince anksiyetem de artıyor ve diğer istemediğim bölgeler de terlemeye başlıyor. yıllardır süregelen sorunuma 4-5 ay aralıklarla yapılan koltuk altı botoks uygulamaları ile çözüm bulmuş olmak çok sevindirici.

Terleme botoksu yaptıran bir Ekşi Sözlük yazarının deneyimi

bugün ellerime ve kol altıma yaptırdım uygulamayı. yaygın kozmetik şekliyle bildiğimiz botoks, hiperhidroz problemi olan kişilerde tedavi amaçlı kullanılabiliyor. elbette geçici bir tedavi olarak (4-12 ay). ben bir tıp fakültesinin dermatoloji bölümünde yaptırdım fakat bunu yapan çok sayıda dermatoloji kliniği de var. fiyat olarak hepsi aynı diyebilirim.

yaşayan bilir, bu durumun çok küçük yaşlardan beri hayat kalitesine nasıl etki ettiğini anlatmayacağım. sadece yoğunluğu anlatmak açısından biraz kendi durumumdan bahsedeyim. el, ayak ve koltuk altımda ileri düzeyde hiperhidrozum olduğunu biliyordum. özellikle ellerimdeki terleme; ıslaklık şeklinde değil, damla damla terleme şeklinde. hatta profesör bu zamana kadar gördüğü vakalar arasında rekorun bende olduğunu söyledi ahahaha.

her neyse, artık bozduğum telefonlar ve işime ciddi anlamda engel olması sebebiyle bu uygulamayı yaptırmaya karar verdim. uygulama öncesinde elinize batikon ve nişasta sürülerek terleyen bölgeler ve buraların ne yoğunlukta terlediği belirleniyor. ve sonra işaretleniyor. fakat bana bu işlem yapılmadı. çünkü terden ne kalem işaretleme yaptı ne de doktor gerekli gördü.

lokal anestezi tercihi bana bırakıldı. ben de yaptırmak istemedim ama acı eşiğiniz normal/düşükse acısına dayanılamayabilir. işlem yaklaşık yarım saat sürdü. kısa kısa molalar vererek uygulama yaptı doktor. tüm bölgelere homojen bir uygulamaya yaptıktan sonra beni en çok rahatsız eden bölgeleri sordu. bileklerimi, parmak uçlarımı söyledim ve oralara biraz daha uygulama yaptı.

ayırdığı çok az miktarı da kol altlarıma enjekte etti. yani 1 flakon hem ellerime, hem kol altıma yeterli oldu. bunu size ticari kaygılarla söylemeyebilirler ama siz talep edin.

bugün için suya, sabuna temas etmemem ve hiç yormamam gerektiğini söyledi. araç da kullanamıyorsunuz haliyle. bu yüzden bir refakatçi ile gidin.

şu anda hiçbir ağrı, uyuşma vs yok. sadece onlarca minik kırmızı delik var. ellerim hala terlemeye devam ettiği için bu deliklerden dolayı yanma oluyor bazen. yer yer de morluklar var. yıkamak yasak olduğu için kanlar içinde yatıyorum pis pis.

etkisi üç gün içinde görülecekmiş. bakalım. çok heyecanlıyım. mutlaka güncelleyeceğim.

not: ben uygulamadan sonra öğrendim ama paylaşmak istiyorum. eğer benim gibi lokal anestezi uygulatmadan işlem yaptıracaksanız doktorunuzdan iğne ucunu sık sık, hatta hemen her enjeksiyon işleminden önce değiştirmesini talep edebilirsiniz. acıyı hafifletiyormuş. minicik bir iğne olduğu için hızlı köreliyor ve köreldikçe acı artıyormuş. bana mantıklı geldi.

3. gün güncellemesi: botilunum toksini bu dünyaya gönderilmiş bir armağandır. bende ilk günden itibaren azalarak ellerimin terlemesi durdu. kuppppkuru değil aşırı minik düzeyde nemleniyor. normal insanların eli de öyle olurmuş zaten :') vay be! hayat ne kadar güzelmiş. saçlarımı rahatlıkla tarayabiliyorum. güneş kremini elimle sürebiliyorum. yazı yazarken kağıtta kabarma olmadı. araba kullanırken klima açmak zorunda kalmadım. teşekkürler bilim <3

sadece çok minik düzeyde pul pul dökülmeler oluyor avucumun derisinde. kısacası, kesinlikle yaptırmaya devam edeceğim.

1. hafta güncellemesi: ilk günlerde olan pul pul dökülmeler geçti. bu galiba enjeksiyon travmasına bağlıymış. terlemesi mükemmel düzeyde. en terli hali bile nemlenme şeklinde. bunların dışında ellerim eskisi kadar güçlü değil. bazen su şişesini, kavanozları açmakta zorlanıyorum normalde parmaklarım ve bileğim çok güçlü olduğu için bu değişimi hızlı gözlemledim.

her şey yolunda, 10/10

Terleme botoksu yaptıran bir başka Ekşi Sözlük yazarı

bugün ellerime yaptırdım. işlem öncesi anestezi kremi sürülüp 20 dk bekleniyor. on dakika sonra eller hafif hafif uyuşmaya başlıyor. ardından operasyona başlanıyor. avuç içi kalemle çizilip iğne batırılacak yerler belirleniyor. ince uçlu bir iğneyle avuç içine birer cm aralıklarla ilaç enjekte ediliyor. ortalama 35-50 arası iğne batırılıyor.

dürüst olmak gerekirse oldukça acılı bir işlem. anestezi kreme rağmen çığlık çığlığa bi operasyon oldu. iğnenin her batışı, ilacın enjekte edilişi, iğnenin çıkarılışı.. hepsini hissettim. iğne yerleri çok hafif kanadı ama hemen geçti. ardından elim şişti bi yarım saat bir saat kadar. uyuşukluğun tamamen geçmesi uzun sürdü. avuç içimin uyuşukluğu 1-2 saatte elimin dış kısımlarının 5-6 saatte anca geçti. uygulama bittikten sonra çok acı olmadı sadece bi 20 dk zonklayıp geçti. 2 saat sonrasında iğne yerleri hafif kızarmaya ve morarmaya başladı. ama elimi az da olsa kullanabiliyordum. 5 saat sonra bütün yerleri baya kızardı ve morluklar arttı. normal kan vermiş gibi bi hissiyat vardı yumruk yaparken zorluyordu o yüzden. uyuşukluk geçtikçe elimi daha rahat kullanabildim. sadece iğne yerlerine baskı uygulayınca acıyordu. 1 gün banyo yapma dedi doktor. terlemede herhangi bir azalma yok şu an. ama zaten ilk günlerden bi performans beklemenin doğru olmayacağını da belirtmişti doktorum, hatta 3 hafta sonrasında kontrol seansı da gerektiğini söyledi. gün gün editleyeceğim.

1.gün: elimde iğne batan bütün noktalar kızardı, bazıları morardı ve morluk büyüdü. harekette kısıtlanma hafif var o da elimi kullanınca iğne yerleri acıyor ondan dolayı. düğme ilikleme gibi ince işlerin sıkıntılı olabileceğini söylemişti doktorum ama ben sorun yaşamadım. 

3.gün: kızarık noktaların çoğu geçti birkaç tane kaldı. morluk da geçmeye yüz tuttu. terlemede iyileşme var mı emin olamıyorum ama azaldı gibi geliyor.

5.gün: elimin ortasından parmaklarıma doğru karıncalanmayla birlikte yüzük parmağımda uyuşma oldu. gün boyu devam edip akşama doğru geçti ya da ben alıştım. avuç içinde terleme yok fakat parmak uçlarında hala var.

8.gün: sabun şişesine parmakla basma, limon sıkma, çubuk kraker pakedini açma gibi bazı işlevleri yapamıyorum. elimde güçsüzlük var. doktor bunun normal olduğunu ve kalıcı olmayacağını korkmama gerek olmadığını söylemişti ama çok sinir bozucu.

3.hafta: botoks işleminin ikinci seansı uygulandı. önce bir ter testi yapıldı batikon üstüne pudra dökülerek hala terleyen yerler tespit edildi. o yerlere özel uygulama yapıldı. baş parmağımda ciddi bi güç kaybı olduğu için oraya uygulanmadı. ilk sefer 50 civarı iğne batırılmışken bu kez 20 civarıydı. şişe kapağı açarken, parfüm sıkarken ellerim tutmuyor hala. terlemede ise ciddi bi azalma var evet. ama eldeki güçsüzlüğe değer mi onu değerlendirmek lazım.