Terra Luna Nasıl Oldu da 116 Dolardan 0,10 Dolar Seviyelerine Düştü?

Tendermint ile oluşturulan bir Proof of Stake blok zinciri altyapısı üzerinde çalışan algoritmik bir stablecoin olan Terra Luna'nın büyük düşüşü, kripto para piyasasıyla ilgilenen hemen herkesi şoke etmiş durumda. Peki bu büyük düşüşün sebebi nedir?
Terra Luna Nasıl Oldu da 116 Dolardan 0,10 Dolar Seviyelerine Düştü?

olan biteni anlayabilmek ve ilerisinde benzer durumlara karşı bilgili olabilmek için biraz araştırma yaptım. aslında şu anda yaşananlarda (btc düşüşü dahil) luna vakfı'nın kasıtlı bir hatası neredeyse yok gibi gözüküyor.

ilk olarak saldırganlar otc'den (tahta üstü borsa) 1 milyar dolarlık $ust satın alıyorlar. sonrasında da 3 milyar dolarlık $btc ödünç alıyorlar. bundan sonrasında twitter, discord, reddit vb. topluluklarda peg ve bank run hakkında fud (korku, belirsizlik ve şüphe) yaymaya başlıyorlar. fud başladığı andan itibaren ödünç aldıkları btc'leri satmaya başlıyorlar ve neler olduğunu anlamaya çalışan yatırımcı, sahte luna/ust çöküş haberlerini okumaya başlıyor. bu sırada olaylardan habersiz olan lfg (luna foundation guard) havuzdan biraz likidite çekiyor. bunu fırsat bilen saldırganlar 10 dakika sonrasında 350 milyon dolar karşılığında havuzda geri kalan likiditenin hepsini çekiyor. harici havuzda hiç para kalmıyor ve saldırganlar bu çektikleri $ust'yi binance üstünden satmaya başlıyorlar. bunun sayesinde ust'nin mandalı ilk burada kopuyor.

normal şartlarda mandalı onarmak için terra market modülünün günlük en fazla 150 milyon dolar harcaması yeterli oluyordu, fakat havuzda likidite kalmadığı için bu rakam 4 milyar dolar seviyelerine çıkıyor. insanlar bu aşamada paniklemeye başlıyorlar çünkü artık sistemi taşıyan btc haline geliyor ve mandal bir türlü onarılamıyor. bu aşamada lfg, btc satışlarını arttırıyor. saldırganların tam olarak istediği de lfg'nin btc satması, bu aşamada saldırganlar btc short'lamaya başlıyorlar. lfg, btc sattıkça saldırganlar kazandıkları paralarla daha fazla ust satıyorlar. daha fazla btc satıldıkça, daha az sayıda btc teminatı kalmaya başlıyor ve bunu fark eden yatırımcılar panik yapmaya başlayarak saldırganlarla beraber $ust satmaya başlıyor.

en sonunda panik, küresel bir hal alıyor. büyük satışlar luna sistemini tıkıyor, merkezi borsalar (cex) para çekmeyi kapatıyor. anc üstünde böylece bank run (banka yığılması) başlıyor. bunu bizim banka hortumlama olayının sonuçlarına benzetebiliriz; verilen krediler eldeki gerçek paranın birkaç katı fazladır. hiçbir zaman eşit değildir bankacılıkta. anchor protocol'de de aynısı yaşanıyor. burada yaşanan geri dönüşü olmayan yola sokuyor luna ekosistemini. lfg en sonunda kendilerinin btc sattıkça, daha fazla ust satıldığını fark ediyor ve btc satışını durduruyor. yani bu aşamada ancak saldırıya uğradıklarını fark ediyorlar. btc destekli alımlar durduğu için mandal asla düzelmiyor.

şu anda lfg hiçbir şey yapmıyor desek yeridir. terra market module'ün kendi başına satışlar yaparak mandalı organik bir şekilde düzeltmesi bekleniyor. bu da luna'nın anormal düşüşünün sebebi oluyor.