The Matrix Resurrections'ın Muhtemel Konusuna Dair Senaryo Teorileri

Yıllar sonra çekilen 4. Matrix filminin konusu ne olabilir? Biraz beyin fırtınası yapalım.
The Matrix Resurrections'ın Muhtemel Konusuna Dair Senaryo Teorileri


1- ressurections

öncelikle zion simülasyonu bir teori değil, ikinci filmde mimar bunu neo'ya açıkça söylüyor. insanoğlu varlığını bir amaca dayandırmaya çalışıyor. bu yüzden yaratılan ilk matrix kusursuz bir mutluluk vadettiği için gerçekliğini herkes sorgulamış ve sistem başarısız olmuş. ikinci matrix'te ise tam tersi, sonsuz acı ve ızdırap denenmiş, o da insanoğlu ümidini yitirdiği ve kimse yaşama tutunmaya çalışmadığı için başarısız olmuş. (ve bu noktada insanların sezgisel davranışlarını incelemek üzere kahin doğuyor) son matrix'te ise kaos ortamında insanların önüne mutluluk amaç olarak konuyor, ve hayatları boyunca sürekli ona ulaşmaya çalışıyorlar. böylelikle sisteme bağlı olanlar bu mücadeleyi verirken gerçekliğini sorgulamıyor. bu gerçekliği sorgulayan ve kabul etmeyen çok küçük azınlığa ise yeni bir amaç veriliyor; zion.

neo'nun gözleri görmüyorken makineler dünyasını da kodlar şeklinde görebilmesinin, makineleri zihinsel gücüyle durdurabilmesinin, smith'in gerçek dünyada bir bedene girebilmesi ve neo'nun trinity'i diriltebilmesinin sebebi zion'un da aslında matrix'in bir parçası olması.

ilk üçlemenin sonunda neo kendisinin de bir program olduğunun farkında olarak mimarın dediğini yapıp kaynağa geri dönüyor. sadece mimarın açtığı arka kapıdan değil, "gerçek" hayattaki gemisiyle dönüyor, tabi elinde kontrolden çıkmış olan smith programını durduma kozuyla. ve insanlar adına anlaşmayı yapıp kendi kaynak kodunu (ve aynı zamanda smith'in kaynak kodu olmuş oluyor, bu sayede durdurmak için gerekli bilgi edinilmiş olacak), ve buna ilave olarak kahin adına topladığı insanların sezgisel davranışlarına, mantıksız kararları hangi koşullarda ne sebeple verdiklerine dair verileri sisteme yüklemiş oluyor.

şimdi makineler anlaşmaya uyup tüm insanları matrixEten uyandıracaklar ve herkes zion'da yeniden uyanacak (ressurections). ve barış da yapıldığı için zion'dan çıkıp dünyayı yeniden inşa etmeye başlayacaklar. ama matrix'e müthiş katkısı olan ve zion'da yeniden dirilen neo'ya (8. seçilmiş kişi, güncellenmiş versiyon, muhtemelen görünüşü aynı fakat ismi farklı olacak) hala sahte gelen ve anlamlandıramadığı şeyler var.

2- ascensions

ikinci filmde ise gerçek sandıkları ve yeniden inşa ettikleri dünyanın da aslında matrix olduğunu fark edecekler ve neo'nun tekrar gerçeğin peşine düşmesini izleyeceğimizi tahmin ediyorum.

3- liberations

ve son filmde sistemden çıkmayı başarıp gerçeğe ulaşan neo (bu kısma yapay zekanın hayat bulması açısından değinilirse bir üçleme daha gelir) aslında matrix'i makinelerin değil insanların yönettiğini öğreniyor. makine savaşları hiç olmamış, insanlar hiçbir zaman makinaların kölesi olmamış, tam aksine makinelerin insanların kölesi olduğunu gören bir ai (yapay zeka). dünyanın kaynakları tükendiği için insanların bir kısmı asgari düzeyde tüketim amacıyla uyutuluyor, bir kesim de sanal gerçekliklerinde yaşarken koşulsuz kölelik yapıyor. (instagram mutluluğu ve tüketici köleliğinin black mirror çipleri tadında geliştirilmiş hali) ya da bir bakmışsın aslında neo google analytics'miş. :)

morpheus'un da söylediği gibi, matrix is control.