Türk Sinemasının Silikonlu Göğüslere Sahip İlk Oyuncusu: Feri Cansel

70'li yıllarda Türk sinemasının seks filmleri furyasının olduğu dönemde büyük üne kavuşan, talihsiz bir şekilde 39 yaşında hayatını kaybeden Feri Cansel'in hayatından satır başları.
Türk Sinemasının Silikonlu Göğüslere Sahip İlk Oyuncusu: Feri Cansel

feri cansel, 1944 kıbrıs doğumludur. düzgün filmlerle başladığı sinema kariyerini 70'lerde çektiği erotik filmlerle devam ettirdi (ettirildi).

döneminin en güzel kadınlarından biriydi. fakat şartlar onu 1979'da kasımpaşalı emmanuel yaptı. fatih mühürdar da vardır bu hikayede.

en son, öldürülmesinden 1 sene önce 1982'de suna pekuysal, oya başar, sümer tilmaç, şemsi inkaya ve gökhan güney'le kamera karşısına geçmişti.

gerçek ismi feriha olup şimdi nerelerde ve nasıl bir hayatı olduğu hakkında en ufak bir haber yahut fikrimin olmadığı da bir kızı da vardır feri cansel'in.

tam 133 film çekmiştir. ilk filmi 1964 yılında çevirdiği kan ve gurur, son filmi ise 1982 yılında çevirdiği gözüm gibi sevdim adlı filmdir.

bugün halen daha bedeni süzme abazalara hitap eden web sitelerinin erotik resim kısmında milletin zihnini süslesin diye bulunmaktadır.

yılmaz atadeniz'e göre türk sinemasının silikonlu göğüslere sahip ilk oyuncusudur feri cansel.

ve yine yılmaz atadeniz tarafından: "feri ilginç bir kadındı. kendine çok güvenirdi. türk sinemasında çoğu kadın oyuncunun başında hamileri, onları koruyan birileri bulunurken onun yoktu. istemezdi. hayatını böyle sürdürürdü. bir ara beraber olduğu bir adam vardı. karınca bile incitemeyecek kadar zararsız biri idi. feri ne çektiyse dilinden çekti. adama hakaretler etmiş, erkekliğine dokunan laflar söylemiş ve adamı kışkırtmış... zümrüt de (feri cansel'in kızı) evde imiş. adam feri'yi bıçaklamış. yani dili yüzünden hem kendini hem de adamı yaktı feri..." diye bahsedilmiş.

70'li yıllarda oynadığı erotik filmler sonrası, 80'li yılların başında, gazinolarda şarkı söyleyerek geçimini sağlayan bir kadındı. evli olan ve kendisiyle beraber yaşayan sevgilisi melih ük tarafından aralarında geçen bir tartışma sonucu, silahla vurularak 2 eylül 1983 tarihinde öldürüldü. tartışmasız yeşilçam'ın en vamp kadınlarından biriydi. cenazesi 6 eylül 1983’te şişli camii’nde kılınan namaz sonrası memleketi kıbrıs lefkoşa'ya gönderilmiştir.


ölmeden önce katıldığı bir programda, oynadığı erotik filmler hakkında kendisine sorulan bir soruya aşağıdaki cevabı vermiştir:

“çıplak dünyanın her yerinde var, tamam mı abi? almanya’da şakır şakır muamele filmleri oynuyor. soyunmayanlar benden ya da benim gibi soyunan arkadaşlarımdan daha mı iyi oyuncu? hiçbirimiz teşhir hastası değiliz. ne var ki, senaryo öyle gerektirdiği ve seyirci de öyle istediği için soyunuyoruz.”

1970'lerde göğüslerine estetik yaptırdıktan sonra gazeteye şu şekilde bir ilan vermiştir:

"estetik görünümü için zaruri olarak geçirmiş olduğum göğüs ameliyatımın neticesinde yeşilçam'ın değişmez güzel göğüslü kadını olmamı sağlayan ve en güzeline kavuşturan eşsiz, muktedir, sanatkar opr. dr. mümtaz seçkiner'e gazeteniz tavassutu ile sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim."

daha sonra bu ilan dolayısıyla ses dergisi tarafından dalga geçilmiştir.

zamanında yılmaz güney abimizle feyecanlı bir aşk yaşamıştır feri cansel. yani bir nevi çirkin kral'ın güzel sevgilisi olmuştur. özellikle bu aşk, yılmaz güney'in yazıp yönettiği altın portakal film festivalinde en iyi film ödülü alan bir çirkin adam filmiyle başladı. (1969) feri cansel bir yandan şöhret kapısını aralarken, diğer yandan yılmaz güney'e vurulmuştu. gerçi gerek yılmaz güney'de gerekte diğer ilişkilerinde şansının yaver gitmediğini söylemek lazım. yani özel yaşantısındaki şanssızlık, yaşamına da mal olmuştur cansel'in.