The Office Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Birbirinden Tatlı Yapım Notları

Bu notlardan sonra The Office'e olan saygınızda net bir artış yaşanabilir, dikkat.

pek çok kişinin bildiği üzere dizi, 2001 yılında yayınlanan ve başrolünde ricky gervais'in yer aldığı ingiliz the office dizisinden esinlenmiş. fakat ingiliz versiyonu pek tutmamış ve sadece iki sezon sürmüştü.

creed abimizin blog sitesi gerçekmiş. evet, blog olarak kullandığı ancak word dosyasına yazdığı çeşitli anıları ""www.creedthoughts.gov.www\creedthoughts" sitesinde paylaşıyormuş. site kapandı ancak arşivlerde pekala mevcut. dileyen bir göz atabilir: tık 


sevgili şirin sarışınımız angela ablamız normalde pam karakterini oynamak istemiş dizide. ancak kendisi gerçek hayatta da kedi aşığı ve halihazırda 2 kedi annesi olduğu için yapımcılar angela karakterini uygun görmüş. yapımcılara buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz :)

ofisin altındaki depo. hani genelde dizilerde pek çok yan bina, depo, oda gibi mekanlar bazen kilometrelerce uzakta olabiliyor. çekimler vs. ona göre yapılıyor. ancak burada bu depo gerçekten de ofisin altındaymış. hani o türlü entrikaların, partilerin, ikinci el eşya satışlarının, andy'nin ve robert'in grup konserlerinin olduğu depo!


dizi aslında ilk sezonda iptal edilebilirmiş. off, okurken dahi istemsizce bir korktum. o dönem dizinin yayınlandığı kanal olan nbc, ilk sezon sonrası diziyi iptal etmeyi düşünmüş. ancak o sıralarda steve carell'ın başrol oynadığı film olan the 40 year old virgin vizyona girmiş ve bu filmin yakaladığı sükse sayesinde diziye bir şans daha tanımış kanal. ardından ikinci sezon çekimleri ve üç, dört, yedi, dokuz...

şimdi takdir edersiniz ki the office'i the office yapan yegane unsurlardan biri müthiş doğaçlama diyaloglarıdır. çoğunuz biliyordur ancak söyleyeyim yine de; dizinin senaristlerinden birkaçı aynı zamanda oyuncudur. kimler mi? bakalım: michael scott karakterini canlandıran steve carell, toby karakterini canlandıran paul lieberstein, ryan karakterini canlandıran b.j. novak ve kelly karakterini canlandıran mindy kaling. aslında oyuncular diziyi yaşıyormuş desek abartı olmaz sanırım. aksi takdirde böylesine enfes replikler ortaya çıkmaz, dizi bu denli efsanevi olamazdı diye düşünüyorum.

pam'e hayat veren jenna fischer, jim tarafından dizide evlenme teklifi edilirken verilen yüzüğü halen saklıyormuş anı olarak. rivayete göre ise yüzüğün değeri 5.000 dolarmış. bize neyse...


dizinin introsunu john krasinski ve bir arkadaşı çekmiş. yani jim, bizim jim ve arkadaşı... üstelik çekimleri el kamerasıyla gerçekleştirmişler. introsu izlenen dizilerden olmasının yegane sebebi bi nevi.

dizide ad ve soyadıyla oynayan tek kişi ise o tanıdığımız en pervasız, en absürt, en muazzam karakter olan creed bratton imiş. kendisi ısrarla ad ve soyadıyla rol almayı istemiş ve yapımcılar dayanamayarak sonunda kabul etmiş. iyi ki de kabul etmiş zira karakteri ve adıyla şaşırtıcı derece garip bir uyumu var creed abimizin. ilginç ve ürpertici değil mi?

bazı oyuncuların gerçek hayatta arkadaş olduğunu duymuşsunuzdur. örneğin jim ve ryan aynı lisede okuyup, aynı anda mezun olmuşlar. keza kevin ve andy de aynı liseden mezunlar.

oscar karakterini canlandıran oscar nunez, dizinin ilk senaryosunda eşcinsel değilmiş. fakat senaryo çalışmaları esnasında hep pembe giydiği için senaristler oscar karakterini eşcinsele çevirmiş. olaya bak ya :)

michael scott karakterini bob odenkirk oynayabilirmiş. steve carell o dönem kanaldaki diğer bir projede başrol olarak başlamak üzereymiş ancak kıl payı kaçırmış ve yolu the office'e düşmüş. iyi ki de düşmüş.


ofisteki bilgisayarlar çekimler esnasında gerçekten internete bağlıymış. ve oyuncular arada bir internette sörf yapıyormuş. hatta maillerine cevap verdiklerini itiraf etmişti bazıları. bak bu muazzam bir detay, hahah.


paul lieberstein, bir diğer deyişle toby'nin kariyerindeki tek oyunculuk deneyimi bu dizidir. fakat zirvede bırakmış doğrusu. onlar nasıl mimik, nasıl tonlama, nasıl bakışlar ya? istisnasız her izleyende enteresan bir etki bırakıyordu toby karakteri. zaten utangaçtı ve ekranda görünmeyi pek sevmediği için konuşacak az satır veriliyormuş. yalnız arada eğlendiriyordu da, hakkını yemeyelim şimdi...

dizinin 3. sezon 1. bölümünde michael homofobik olmakla suçlanmıştı. aksini ispat edebilmek için senaryoda oscar’a sarılacağı yazıyormuş ancak steve abimiz öpmeyi de ekleyerek michael’i michael yapan absürtlüklerden birini yapmış. sahnenin olağanüstü doğal olması da buradan kaynaklı aslında, hahaasdhah.

steve carell'in neden diziden ayrıldığı halen muallak bence

bir radyo röportajı esnasında ama bilinçli, ama bilinçsizce dizideki son sezonu olabileceğinden bahsetmiş. eh, bunu canlı yayında söyleyince pek tabii kamuoyunda yayılmış. fakat nbc kanalı ise tepkisiz kalmayı tercih etmiş bu sözlere. steve ise sanırım umursanmadığını ve artık farklı maceralar peşinde koşmak istediğini düşünerek diziden ayrılma kararı almış. hatta bazı set çalışanlarının söylediklerine göre şirket bu durumdan memnunmuş. fakat cast direktörü bir ablamız işi finansal konulara bağlamış ve hatanın eşit olarak yapıldığını savunmuş. bi nevi inatlaşma meydana gelmiş. böyle saçma inatlaşma nedeniyle son iki sezonda yer almaması çok trajik olmuş bence.

michael scott, kendisiyle özdeşleşmiş şakası that's what she saidi dizi boyunca tam 58 defa söylemiş.

ofis personellerinin sık sık gittiği poor richard's pub'ı, gerçekte de bir bardır. bir bowling salonu içerisindeymiş ve bölge halkı tarafından "south side lanes bar" olarak bilinirmiş.


michael scott'un emlakçısı olan carol stills, gerçekte de steve carell'ın eşiymiş.

pam doğum yaptığı esnada ona yardımcı olan erkek hemşire aslında pam'in gerçek hayattaki eşiymiş; lee kirk.

dunder mifflin normalde hayali bir şirket olmasına rağmen diziden sonra önemli bir turizm getirisi sağlamış. ve scranton ticaret odası tarafından resmi bir şekilde tanınmış.