The Sopranos Hakkında Keyfinizi İkiye Katlayacak Yapım Notları

Günlük trivia ihtiyacınızı The Sopranos üzerinden karşılayabilirsiniz, buyrun.

bu şahane dizi hakkında pek çok yorum yapılmış, ben onlara ekleme yapmak yerine, sopranos hakkında trivialar yazayım, yazı bir işe yarasın.

-james gandolfini bi röportajda, gerçek hayattaki mafya üyeleri tarafından sık sık arandığını, dizinin gerçekçiliği konusunda kendisine iltifat ettiklerini ve tavsiyelerde bulunduklarını söylemiş.

-sopranos'un yaratıcısı david chase; dizinin ilk ve son bölümlerini yönetmiş.

-bazı sahnelerde james gandolfini daha kızgın, daha rahatsız görünmek için ayakkabısına küçük bir taş yerleştirir ve bu rolünü daha gerçekçi oynamasına yardım edermiş. ayrıca bazı kahvaltı sahnelerinde yorgun görünmek için bütün gece uyanık kalırmış.

-pilot bölüm yayınlandıktan sonra (bu bölümde tony evindeki barbekü partisinde şort giyer), gerçek hayattan bir mafya üyesi gandolfini'ye bir daha asla şort giymemesini söylemiş. ve bu konuşmayı yıllar sonra senaryoya da eklemişler. dördüncü sezonun birinci bölümü olan “for all debts public and private ‘da, new york'lu mafya babası carmine, tony'ye ’bir don şort giymez” der.

ancak gerçek hayattaki eski mafya babası ve sokak patronu michael franzese bu iddiaya karşı çıkmış, babası sonny de düzenli olarak şort giyiyormuş.

-dördüncü sezondan sonra maaş anlaşmazlıklarını çözmek için james gandolfini tüm ana karakterlere, kendi hakkından 33,333 dolar vermiş.

- kuzey new jersey'nin gerçek hayattaki tek mafya ailesi olan decavalcantes'in dört üyesi, 1999 yılında federal müfettişler tarafından gizlice dinlenirken, sopranos ailesine benzerliklerini konuştukları kaydedilmiş. kayıtta bir mafya üyesi diğerine “bu biz miyiz?” diye soruyor. kaptan arkadaşı da cevap veriyor: “siz de oradasınız. orada senin adından bahsettiler.”

- lorraine bracco'dan başlangıçta carmela soprano rolünü oynaması istenmiş ancak kendisi bu rolün goodfellas filmindeki karakterine çok benzediğini düşünmüş. dr. melfi rolünü istemiş.

- diziden uyarlanan bir film olup olmayacağı sorulduğunda james gandolfini şakayla karışık bunun ancak “david chase iflas ettiğinde” olabileceğini söylemiş. dizinin sona ermesinden 14 yıl sonra david chase, bir sopranos prequel'i olan the many saints of newark filminin yapımcılığını üstlenmiş.

-david chase'in yönetmenlere koyduğu kurallardan biri; dr. melfi'nin odasında kameranın hareketsiz olmasıymış. odaya ağırlık katmak için, bu odadaki tüm sahneler sabit kameralarla çekilirmiş.

-tony soprano karakteri için teklif götürülen ilk aktör ray liotta'ymış, ancak o bir televizyon dizisine bağlanmak istemediğini belirterek bu teklifi geri çevirmiş. daha sonra dizi ekibiyle liotta, ralph cifaretto'yu canlandırmak için görüşmelerde bulunmuş ancak anlaşma sağlanamamış. ancak yıllar sonra az önce bahsettiğim sopranos filmi 'the many saints of newark'ta rol aldı.

-dizide doğaçlama çok nadir yapılırmış. her sahne kelimesi kelimesine takip edilir, olası değişiklikler, chase'e sorulurmuş.

- james gandolfini her bölümde görünen tek karakterdir.

- tony sirico (paulie "walnuts" gualtieri) aktörlüğe başlamadan önce mafyanın içindeymiş. corrado soprano'nun takma adı olan “junior”, tony sirico'nun genç bir gangsterken kullandığı gerçek takma adından alınmış. tony sirico diziye katılmayı, canlandırdığı paulie karakterinin ileride bir muhbir çıkmayacağı garantisiyle kabul etmiş. sirico gençliğinde hapis yatmış, toplam 28 ayrı suçtan sabıkası varmış. godfather part 2 filminde kısa da olsa bir sahnesi varmış. sirico'nun gerçek hayatının bazı yönleri, orduda kısa bir süre geçirmesi, vb. paulie'nin hayatına da eklenmiştir.

- yayıncı kanal hbo, "the sopranos" ismini, insanlar müzisyenlerin hayatıyla alakalı bir dizi zannedip ilgi göstermezler diye pek sevmemiş. bunu dizinin isim logosundaki silahla çözmüşler. dizi için düşünülen bir diğer isim "made in new jersey"miş.

- bobby yeterince şişman değilmiş. ikinci ve üçüncü sezonlarda steve schirripa, bobby bacala'yı oynamak için şişman gösteren dolgular giymek zorunda kalmış.

- david chase "woke up this morning" şarkısını pilot bölüm için seçmiş ve her bölümün açılışını farklı bir şarkıyla yapacağını söylemiş. hbo yöneticileri dizinin onunla özdeşleşmiş sabit bir müziğin olması gerekliliği konusunda chase'i ikna etmiş.

- 7 sezonun 6'sında en iyi drama senaryo emmy'sini aldı. bu kendi dalı için bir rekor.

- chase uzun zamandır müzisyen steven van zandt'ın hayranıydı ve her zaman onun için bir rol yazmak istemişti. daha önce hiç oyunculuk yapmamış olmasına rağmen onu tony soprano için seçmelere davet etti. van zandt gerçek bir aktörün rolünü almak istemiyorum dediği için chase, silvio dante rolünü o oynasın diye yazdı. silvio dante ismi de van zandt'ın kendi kaleme aldığı kısa öyküdeki ana karakterin adıdır.

-michael imperioli, beş bölümde senaryoya katkı vererek, dizide yazarlık ya da yardımcı yazarlık yapan tek önemli oyuncuymuş.

- new jersey'deki birçok yerel işletme dizide mekân olarak kullanılmış. açılış jeneriğinde pizza land olarak bilinen bir pizzacının görüntüsünü görüyoruz. bu dükkan ülkenin dört bir yanından pizza siparişleri için telefonlar almış. bir bölümde, paramus'taki ramsey outdoor adlı gerçek bir spor malzemeleri mağazası iflas etmiş gibi gösterilmiş. o kadar çok insan gerçek mağazanın kapandığını düşünmüş ki, sahipleri hala açık olduklarını açıklayan reklamlar vermek zorunda kalmış.

- james gandolfini, tony soprano'nun hayalindeki alter-egosu “kevin finnerty ”yi canlandırırken italyan aksanını bırakır doğal aksanıyla konuşur.

- michael rispoli ilk olarak tony rolü için seçmelere katıldı. dizinin yaratıcısı david chase, rispoli'nin seçmelerdeki performansını çok sevdi ve aslında çok daha yaşlı bir karakter olan jackie aprile, sr. rolünü rispoli'nin yaşına uygun hale getirip ona verdi.

- bir oyuncu, kendi karakteri ile ilgili senaryo kaynaklı bir şikayet için chase'e gittiğinde, chase'in cevabı hep aynı olurmuş: "onun senin karakterin olduğunu sana kim söyledi?"

-bada bing'in ofisinin duvarındaki büyük sabıka fotoğrafı yirmi üç yaşındaki frank sinatra'ya ait. sinatra 1938 yılında tutuklanmış ve “evli bir kadını baştan çıkarmakla” suçlanmıştı.