The Wire Hakkında Detaylı Bilgi İhtiyacınızı Kesinlikle Giderecek Yapım Notları

The Wire dizisine dair bilgi açlığınızı uzun süre giderecek bir trivia içeriği, buyrun.
The Wire Hakkında Detaylı Bilgi İhtiyacınızı Kesinlikle Giderecek Yapım Notları

aşağıdaki spoiler içeren tüm bilgiler, the wire'ın aslında neden televizyonun en iyi dizisi olduğunu da gösteriyor. her karakterin gerçek hayatta birilerini temsil ettiği bu dizide olaylar ve karakterler o kadar gerçek ki, dizide neredeyse hiç kurgu yok. the wire'ı en iyi yapan şeylerden biri de bu. bu diziyi izleyin. bir anlatı sanatı, gerçekçilik ve felsefik bir dizi izlemek istiyorsanız the wire izleyin.

the wire çekilirken bir baltimore sakini andre royo'nun yanına yaklaşmış ve ona bir paket eroin vermiş. royo buna "sokak oscarı" diyormuş.

andre royo'nun canlandırdığı bubbles karakteri gerçek hayattaki bir baltimore uyuşturucu bağımlısı ve bu isimde bir muhbire dayanıyormuş. gerçek bubbles, hırsızlıktan tutuklanmış ve 1960'larda polislerle çalışmaya başlamış. sonraki bir kaç on yılı muhbir olarak geçirmiş ve yüzlerce suçlunun yakalanmasını sağlamış. tutuklattığı suçlu başına 50 dolar alan gerçek bubbles, hafızası ve uyum sağlama yeteneği ile şehrin en iyilerinden biri oldu. sonunda dizide anlatılan şapka yöntemini kullanmaya başlayacak, şapka satıyormuş gibi davranıp polisin yakalanması gerekenlerin kafasına renkli bir şapka takacaktır.


dizide pek önemli rolü olmayan karakterlerin çoğu gerçek hayattaki polis memurları, politikacılar ve eski suçlular tarafından canlandırılmış. dizide rol alan gerçek hayatta eski suçlu, dizide de suçluların çoğu, dizide rol alan gerçek hayatta polis, dizide de polis olan karakterler tarafından tutuklanmış.

dizinin yapımcısı david simon diziye biraz mizah katmış, yoksa dizi fazla iç karartıcı olduğundan kimse tarafından izlenmeyecekmiş.

omar little karakteri, dizide sadece 7 bölümde olacakmış fakat hayranlar ve eleştirmenler tarafından o kadar beğenilmiş ki, yazarlar omar little için dizinin yayınını değiştirmişler. fakat david simon onu ilk sezonda öldürmek için bir plan olduğunu reddetmiş.

senatör clay davis'in repliği "sheeeeee-it" senaryoda yokmuş. isiah whitlock jr. tarafından eklenmiş.

david simon'a göre, hbo diziyi üçüncü ve dördüncü sezonda neredeyse iptal ediyormuş. yayında kalması için kanala yalvarmak zorunda kalmış.


bunk karakteri gerçek hayatta baltimore dedektifi oscar rick/the bunk'a dayanıyormuş. gerçek bunk da sürekli puro içermiş ve modadan zevk alırmış.

belediye başkanı the wire ve ekibinden nefret ediyormuş. bu konuda bubbles karakterini oynayan andre royo şöyle söylüyor: "belediye başkanı bizden nefret etti çünkü baltimore'u kötü gösterdiğimizi düşündü. polislere her şey için üzerimize gelmelerini söyledi: insanlar tutuklandı, dizi çekimleri bazen ertelendi çünkü insanlar kilitlendi; insanlar birkaç günlüğüne kayboldu. ama çılgınca bir zamandı, inanılmazdı, hayatımın en heyecan verici anıydı."

felicia pearson (snoop), michael kenneth williams tarafından bir gece kulübünde keşfedilmiş. bir gün onu sete davet etmiş ve senarist ve yapımcılarla tanıştırmış. yapılan seçmelerden sonra dizide oynaması için rol teklif edilmiş.

omar büyük küfür kullanmayan tek karakter.

stephen king, snoop'u "belki de bir televizyon dizisindeki en kötü kadın karakter" olarak nitelemiş.

michael kenneth williams, sadece bir seçmeden sonra rolü almış.

avon barksdale, melvin williams'a dayanıyormuş. william, ed burns tarafından adalete teslim edilen kötü şöhretli bir uyuşturucu baronuymuş.

stringer'ın adı gerçek hayattaki iki gerçek uyuşturucu baronunun, stringer reed ve roland bell'in birleşiminden oluşuyor. hikayesi kenneth a. jackson'ın hayatıyla pek çok benzerlik taşıyor. özellikle, yasadışı uyuşturucu ticaretinden meşru işletme sahipliğine ve siyasi katkılara geçişi.

mcnulty karakterini oynayan dominic west, seçmelere robert de niro'yu taklit ederek katılmış. yapımcılar önce tuhaf ve komik bulmuşlar, sonra düşünmüşler ve teklifte bulunmuşlar. dominic west rolü almak için isteksizmiş çünkü sezonlar uzunmuş ve dominic west baltimore'da yaşayacakmış. menajeri kısa süreceği konusunda ikna etmiş. dizi 5 sezon sürdü.


sonja sohn, öldürülen herhangi bir karakteri anmak için ilgili oyuncuları bir araya getirirmiş.

michael kenneth williams'ın girişimleri etkisiz görüldüğünden, omar little'ın ıslığı düşüncesini ortaya çıkaran susan allenback imiş.

bir röportajda david simon, ziggy karakterinin maskaralıkları rıhtımlarda efsane haline gelen pinkie bannion adlı gerçek bir demirciye dayandığını söyledi.

the wire'da en çok bölümde rol alan oyuncu, 58 bölüm ile daniels. dizi toplamda 60 bölüm.

yapımcılar ve yazarlar, latinlerin baltimore'a akını ile ilgili 6. sezon yapmayı düşünmüşler, ama hiçbiri bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadıkları için vazgeçmişler.

yapımcılar dizinin belgesel atmosferinde sürmesini istemişler. bu yüzden her sezon sonunda biten montaj ve bir kaç istisna dışında nota kullanılmaz.

prez'in kod kırma yeteneği ve 1. sezon çağrı cihazı kodunun kendisi, harry edgerton ve ed burns tarafından araştırılan melvin williams davasına dayanmaktadır.

blind buthie karakteri, david simon'ın homicide: a year on the killing street adı kitabında ele aldığı bir vakadan esinlenilmiştir.

michael kenneth williams, çelişkili doğası nedeniyle oyunculuk yeteneğiyle brooklyn'deki diğer afrikalılardan sıyrılacağını düşündüğü için rolü sürdürmüş.

proposition joe karakterini oynayan robert f. chew, birçok çocuk oyuncuyu seçen, akıl hocalığı yapan oyuncu.


jamie hector (stanfield), marlo stanfield karakterini kâr elde etmekten çok güç elde etmeye çalışan ve bu gücü başkaları üzerinde kullanmaktan zevk alan bir adam olarak gördüğünü söylemiş.

hem michael kenneth williams (omar little), hem de jamie hector'un (stanfield) yüzündeki yaralar gerçek.

delaney williams'ın canlandırdığı jay landsman, baltimore ilçe polisinde gerçek hayattaki bir çavuş olan jay landsman'a dayanıyor.

d'angelo barksdale'in adı, aba/nba takımı baltimore bullets'in ilk afrikalı-amerikalı oyuncusu donald angelo barksdale'e bir övgüdür.

bubbles, ailesinin isteği sonrasında gerçek kimliği açıklanmayan gerçek hayatta possum diye birine dayanıyormuş. david simon possum ölmeden önce onunla ilgili makale yazmak için onunla iki defa görüşmüş.

4. sezonun ön prodüksiyonu sırasında bir spin off planlanmış. dizinin adı the hall olacakmış ve sadece siyasete odaklanacakmış. hbo bu düşünceyi reddetmiş.

david simon, clay david'in maryland eyalet senatosundaki üç farklı insana dayandığını ve baltimore'daki herkesin bunun kim olduğunu bildiğini söylemiş.


1. sezonun ardından yapımcılar, ağaç eksikliğinden dolayı dizinin baltimore'un doğu yakasında çekilmesi gerektiğini fark etmişler.

sonja sohn, ilk sezonda repliklerini hatırlamakta çok sorun yaşamış ve bir çok gecikmeye neden olmuş. bunun sebebi bir gettoda büyümesi ve polis şiddetine tanık olmasının onda çocukluk travması oluşturmasıymış. çekimler yapılırken rahatsızmış ve bir polis memurunu oynamak konusunda sorunları varmış.

sette doğaçlama yokmuş. senaryolar kelimesi kelimesine takip edilmiş ve bir değişiklik önce simon david ile konuşuluyormuş.

david simon, ikinci sezondaki suç ailesini italyan kökenli yazmış. the sopranos ile karşılaştırılmak istemediği için değiştirip yunan kökenli yapmış.

michael b. jordan, wallace karakterini oynamak için çok az hazırlık yapmış. uyuşturucu işini biliyormuş zaten. "çok sayıda uyuşturucu satıcısının olduğu bir bölgede yaşıyorum ve uyuşturucu satan veya satmayan bazı insanlar tanıyorum, bu yüzden bu benim için yeni değil" demiş.


beşinci sezonun gazeteci karakterleri, david simon'un bir süre çalıştığı the baltimore sun'ın gerçek hayattaki çalışanlarına dayanıyormuş. scott templeton, simon'ın uydurma hikayelere inandığı sun muhabiri jim haner'a dayanıyor. james whiting, eski sun editörü john carroll'a dayanıyor. thomas klebanow, eski sun editörü bill marimow'a dayanıyor. rebecca corbett, tim phelps, steven luxenberg ve jay spry, aynı isimli eski iş arkadaşlarına dayanıyor. eski bir sun muhabiri olan personel yazarı william f. zorzi kendini oynuyor. gus haynes ise david simon'mış.

omar rolü için michael kenneth williams'ın iki kovboy filmi izlemesi istenmiş. the wild bunch ve the man who shot liberty valance.

andreye royo, bubble rolünü neredeyse geri çeviriyormuş.

rawls'un kendine özgü astlarını korkutma tarzı, gerçek hayattaki baltimore cıd komutanı joe cooke'a dayanmaktaymış.

david simon, omar'ın 1980'ler ile 2000'lerin başları arasında uyuşturucu satıcılarını soyan baltimore soyguncuları shorty boyd, donnie andrews, ferdinand harvin, billy outlaw ve anthony hollie'ye dayandığını söyledi.


lance reddick, the wire'da oynamak için lost dizisinde mr. eko rolünü geri çevirmiş.

the wire eminem'in en sevdiği diziymiş. dominic west, eminem'in slim shady'nin relapse albümündeki bir skeçte bile yer alıyormuş.

dizide adı geçen baltimore bağlantılı iki kamu görevlisi cumhurbaşkanlığı ön seçimlerine katılmışlar ama başarısız olmuşlar. demokrat martin o'malley ve cumhuriyetçi ben carson.

tray chaney, wee-bey brice karakterini oynamak için seçmelere katılmış ama tray karakter için kısa olduğu için rolü alamamış. yapımcılar o kadar etkilenmiş ki poot adlı karakteri oluşturmuşlar tray chaney için.

şarkıcı ve söz yazarı noel gallagher, absolute radio ile 2021'de yaptığı bir röportajda the wire'ın "televizyondaki en iyi şeylerden biri olduğunu" söyledi. dört kez izlemiş ve diyalogların çoğunu ezberlemiş.

david simon, five deep breaths (2003) filmindeki performansına dayanarak jamie hector'u marlo stanfield olarak seçti.

michael santangelo, dizinin senaryo taslağında kumar bağımlısı olarak tanımlanmış. fakat dizide bundan bahsetmiyor.

baltimore colts'un eski sahibi robert irsay'ın bir resmi, frank sobotka'nın dart tahtasına iliştirilmiş. robert irsay baltimore'daki en nefret edilen spor figürlerinden biri.

jay landsman, bir sahnede memurlara albay raymond foerster'in kanserden öldüğünü söyler. foerster'ı oynayan aktör richard de angelis, film kayıtlarının ortasında gerçekten öldü.


donnell rawlings, damien price rolü öncesinde omar little için düşünülmüş.

lord jamar'a omar rolü teklif edilmiş fakat oyuncu eşcinsel bir karakteri oynamayı reddettiği için geri çevirmiş.

johnny weeks karakteri, david simon'un the corner'ını araştırırken tanıştığı genç beyaz bir evsiz bağımlıya dayanıyor.

dizide polisler silahlarıyla neredeyse hiç ateş etmezler.

omar little'ı oynayan michael kenneth williams, üçüncü sezonda kokain bağımlılığıyla gizlice mücadele etmiş. hiçbir iş gününü kaçırmamış ve geç kalmamış. omar little'ın popülaritesi sebebiyle kimlik krizi ve şiddetli kaygı yaşamış.

dennis lehane, omar little'ın öldüğü bölümde omar little'ın ölüm sahnesinin yazılmasını kendisine verildiğini söylemiş. hiçbiri omar little'ı öldüren yazar olarak tanınmak istemiyormuş.

Dennis Lehane

dominic west, londra'da ailesiyle daha fazla zaman geçirebilmek için yazarlara daha az rol almak istediğini söylemiş. mcnulty karakteri de daha az yorgunluk gerektiren devriye polisi görevini almış.

kima'nın ilk sezonda ölmesi gerekiyormuş. hbo yöneticilerinden biri dizinin senarist ve yapımcısı david simon'a bunun bir hata olduğunu söyleyerek öldürmemeye çağırmış.

cheese wagstaff ve randy wagstaff'ın soyadları aynı olsa da dizide akraba olduklarına dair bilgi yok. david simon röportajlarında cheese'in randy'nin babası olduğunu söylüyor. simon 5. sezonda bunu açıklayacakmış fakat son sezon kısaltıldığı için olmamış.

michael williams kenneth küçük bir rol için oz dizisinin seçmelerine katılmış. bu seçmeler, kast yönetmeni alexa l. fogel'in kendisini the wire'da omar little olarak seçmesine neden olan şeymiş.

kaynak