The Witcher Oyunlarının, Bu Evrene Dair Söylediği ve Canon Olarak Kabul Edebileceğimiz Şeyler

The Witcher evrenini, mükemmel oyunlarından da takip edebiliyoruz aslında. Seri sanki bu oyunlarda devam ediyor, bazı olaylar sonuca bağlanıyor. Hangileri mi? Buyrun.
The Witcher Oyunlarının, Bu Evrene Dair Söylediği ve Canon Olarak Kabul Edebileceğimiz Şeyler

ülke atmosferinde kafayı yememek için yine unreal engine 5 ile geliştirilen the witcher 1 remake'in nasıl görüneceğini hayal etmek ve the continent'a kaçmak için 100+ modlu aşağıdaki videoyu izlerken, redania askerlerine denk gelmem sonucu bu oyunların canon ending'i konusunda bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim:


. kitaplarda radovid'in tahta çıkış töreni anlatılırken sapkowski, genç radovid'in philippa eilhart'a ve sigismund dijkstra'ya attığı pis bakışlar için bize bir foreshadowing verir ve der ki, "bu çocuk günün birinde yaptıklarıyla tüm kuzey'de radovid the stern olarak anılacaktı". the witcher 3 wild hunt'ta bu cümlenin karşılığı, üçüncü kuzey savaşı'nı redania'nın radovid önderliğinde kazanıp "yüce kuzey imparatorluğu" haline geldiği seçenek.

. bu seçenek için cdpr'nin bize sunduğu hikaye altmetinlerine baktığımızda; tüm kuzey'de cadıların ve büyücülerin avlandıklarını, yakalananlarının kovir'e ve powys'e kaçtıklarını, kovir'in gerçekten de philippa eilhart önderliğindeki sahireler loncası'nın öngördüğü gibi "büyünün kudretiyle desteklenen uzak kuzey devleti" haline geldiğini görüyoruz. kitaplarda ise, göl'ün hanımı nimue'nin evinde çırak, lonca'nın sahirelerini şehit ve hatta azize gibi resmeden tablolar görüyor ve nimue'yle bu tasvirler ve gerçek kişilikleri hakkında konuşuyorlar. demek ki, radovid the stern gerçekten de cdpr'nin öngördüğü gibi "azınlıkların ve sihir ehlinin" içinden geçmiş, devir insanlara kalmış. bu son the continent'a uygun mu, biliyoruz ki dar kafalı ve yobaz nordling'leri daha azı kesinlikle kesmezdi.

. temeria'nın bağımsızlığı yok olduğu için, mavi şeritliler'in önderi vernon roche, istihbarat önderi thaler ve sarı tutkunu ves öldürülüyorlar. kitaplarda ise, olay üçüncü kuzey savaşı'nın başlayacağına yönelik son derece ağır imalarla ve nilfgaard planlarıyla bitirilse de savaş henüz başlamamış, temeria işgal edilmemiş, brenna çarpışması kahramanı jan natalis ortadan kaldırılmamış, foltest ölmemiş, kızı adda redania'lı radovid'le evlenmemiş durumda. ama olabilirlik incelendiğinde, nilfgaard'ın gerçekten yeni savaş hedeflerinin aedirn ve temeria olacağı kuşkusuz.

. bu da bizi, oyun üçlemesinin en derin plot twist'ine getiriyor: nilfgaard'da bitmek tükenmek bilmeyen dinsel savaşları yüzünden tahtı sallantıda olan emhyr var emreis, tüm siyasi kariyerini "olası bir üçüncü kuzey savaşındaki galibiyete" bağlıyor ve başarısız olmamak için sınırsız kaynaklarının yeteceği en kaliteli suikastçıları kiralıyor: engerek okulu witcher'ları letho of gulet, auckes ve serrit. engerek okulu kitaplara göre de, teşkilatı nilfgaard'ın hükmü altındaki topraklarda olduğu bilinen ve esrarengiz şekilde "ortadan yok olmuş" bir ekol. cdpr bunu alıp emhyr var emreis'e yeni bir öykü ağacına dönüştürüyor, imparator yabanda kendi ekmeklerinin peşinde olan engerek'leri bir gün toplayıp onlara "ya size verdiğim görevi yerine getirip eski kalenizi ve ayrıcalıklarınızı geri kazanırsınız ya da şu an buradan sağ çıkamazsınız ve mirasınız da sizinlikte birlikte ölür" diyor. üçüncü kuzey savaşı öncesi radovid'in babası kral vizimir, aedirn kralı demavend ve temeria kralı foltest artık "kralkatilleri" adıyla bilinen bu engerek'lere öldürtülüp faturası, birinci kuzey savaşı'nda tüm kuzey'in götünü nilfgaard'dan kurtaran cadılara ve büyücülere kestiriliyor. dahiyane plan.

. sigismund dijkstra'nın canon ending'i ise en keyifli olanı. zira bu istihbaratçı piç vizimir'in ölümünden sonra, tahta radovid gibi genç birinin geçmesindense kendi bağımsızlıkları için ısrar eden redania asillerinin ve öldürülmemek için isyan eden scoia'tael peşmergelerinin hepsini meşum drakenborg'a atıyor. sorgu için bu tayfayı tamamen işkenceden geçirip masum da suçlu da olsalar sonrasında idama gönderiyor, bu yüzden drakenborg redania'nın toplama merkezi haline geliyor. dijkstra ise burada yaptıkları yüzünden savaş suçlusu ilan edileceğini biliyor, radovid reşit olup hükmü kendi eline alınca da oyunlardaki iorveth'in esin kaynağı olan (hatta kimilerine göre aynı kişilerdir) scoia'tael reisi isengrim faoiltiarna ile doğu'ya kaçıyor. geri döndüklerinde affedilmeleri için hiçbir sebep yok, radovid dijkstra'yı vaktiyle kendisinin pasifizasyonu için philippa eilhart'a verdiği desteklerden dolayı bulduğu yerde indirtecek mentalitede zaten. yani cdpr'nin "radovid'in kazandığı ihtimalde dijkstra'nın ve eilhart'ın öldürülmesi" senaryosu da canon.

. gelelim nilfgaard'a. üçüncü kuzey savaşı'nı radovid'in redania'sına kaybeden emhyr var emreis, başında morvran voorhis'in olduğu rasyonalist tacirler loncası kaynaklı bir ihtilalle tahttan indirilip öldürülüyor ve ihtilalin "asil önderi" voorhis, yeni imparator oluyor. kendisi imparatorluk'ta liyakat'i yeniden tahsis ederek emhyr'in bütün ard feainn yani yenilmez güneş tarikatı yobazlarını temizliyor ve devletin kuzey savaşları'yla boşalan kasasını ve itibarını yeniden temin ediyor. yerini ise yaklaşık otuz yıllık bir hükümden sonra, kendi kurduğu liyakat sistemiyle yetişmiş bir kurmay subay olan jan calveit'e bırakıyor. görüldüğü üzere cirilla fiona elen rhiannon yani zireael, emhyr sonrası nilfgaard'ın gündeminde değil yani imparatoriçe falan da olmuyor.

. imparatoriçe olmuyorsa ciri'ye, geralt'a ve yennefer'e ne olduğunu anlamak için öncelikle ciri'nin soyağacının, uğruna yapay seçilim'le büyücüler ve cadılar tarafından bir araya getirilip savaşması için hazırlandığı ithlinne kehaneti'ne ne olduğunu canon olarak bulmak gerekiyor. kehanete göre dünya snowball earth'e dönüşecek ve üzerinde yaşayan hiç kimsenin bunu durdurma ya da değiştirme imkanı olmayacak. cdpr'nin oyunlarının bence "en zayıf" kısmı budur, ciri'nmin hayatta kaldığı tüm senaryolarda onun ak ayaz'la nasıl mücadele ettiği gösterilmez. sonuçta ortalıkta gezegensel ölçekte atmosferik bir bozukluk söz konusu ve eğer dünya kurtarılacaksa, bu bozukluğun nasıl düzeltildiğini bence bir görmemiz gerekiyordu. bu konudaki en mantıklı açıklamam, conjunction of the spheres'te gezegenin eksen eğikliği'nin kalıcı şekilde bozulduğu ve küresel soğuma'nın "normalden çok daha önce" gerçekleşmeye başladığı yönünde. cdpr bu konuda, "gezegensel bozukluğu gezegensel başka bir bozukluk çözer" şeklinde çivi çiviyi söker'ci bir anlayış benimsemiş gibi ama undvik maceraları sonucunda bu da gerçekleşmiyor. bu da andrzej sapkowski'nin, "dünya'nın insanlara kalışı" ve "küresel soğumanın kaçınılmazlığı" sonlarına tuhaf şekilde uyumlu seçim. yine de, uğruna elder blood'un meydana getirildiği kıyameti veya onunla nasıl baş edilebildiğini bir görmek isterdik bence, çünkü o kadar anlatılmış ve bünyesinde eredin, avallac'h gibi karakterlerin oluşturulduğu feza elfleri ve galaktik kapılar senaryosu, bence eğer devam etse sapkowski'nin dünya insanları'nı kurtarmak için ayarladığı bir çözümdü.

. son olarak, geralt'ın ise touissant zamanlarında gerçekten oranın iklimini ve bağlarını çok beğendiği doğru. eğer rinde'deki son dileğinde gerçekten kendini yennefer of vengerberg'e bağlamayı seçmemişse ve ortada yennefer'in uzun ömrü boyunca ara sıra bozmaya çalıştığı bir "cin bağlaması" yoksa, gerçekten de touissaint'teki bir bağa hatta belki corvo bianco'ya yerleşmiş bile olabilirler (geralt'ın ruh sağlığı için, umarım eski kırığı fringilla vigo yakınlarda değildir tabii).

ne derler bilirsiniz, "kılıcıyla yaşayan kılıcıyla ölür" ancak andrzej sapkowski de bir george r. r. martin kadar olmasa da tabu kırmayı seven bir yazardır. baş karakteri rivyalı geralt'a kral arthur akıbeti yaşatmış bir adam bu sonuçta. ne olduğunu bir gün gerçekten öğrenene kadar ya esen kalın veya avlayın ya da avlanın!

The Witcher 3'ün 5. yıl dönümü


alakalı olarak