The Witcher'daki Zaman Çizgilerini Karıştıranlar İçin Kurgunun Açıklaması

Başrolünü Henry Cavill'in üstlendiği fantastik edebiyat uyarlaması The Witcher'ı izleyenlerde zaman kurgusu bir karışıklık yaratmış olabilir. Açıklayalım.
The Witcher'daki Zaman Çizgilerini Karıştıranlar İçin Kurgunun Açıklaması

the witcher hakkında ekşi sözlük'te yazılanları okudum. oyunları ve kitapları bilmeyenlerden en fazla gelen şikayetlerden biri kurgunun karışıklığı. konuyu açıklığa kavuşturalım:

geralt ve yennefer (ve diğer büyücüler) normal insanlardan çok daha uzun ömürlüler. geralt'ı hep aynı gördüğümüz için zaman çizelgesi karışıyor. aslında bölümler dikkatli izlendiğinde olaylar ve storyline'lar arası ne kadar zaman olduğu anlaşılıyor ama külliyata hakim olmayan izleyicinin kaçırması ya da dikkat etmemesi normal.

şimdik 3 ana time line (zaman çizgisi) var dizide

geralt'ın, ciri'nin ve yennefer'in hikayeleri üç ayrı zamanda geçiyor ve dizi ilerledikçe birbirine yaklaşıyor.

zaman olarak en eski nokta yennefer'in hikayesinin başladığı nokta,

ondan sonra geralt'ınki başlıyor,

dizinin "bugünü" olarak tanımlayabileceğimiz hikaye çizgisi de ciri'ninki.

aslında ilk bölümden ciri ve geralt'ın ilk hikayesi arasında yaklaşık 40 sene olduğunu dizi bize söylüyor ama daha ilk bölümde isimler ve karakterler izleyicinin kafasında oturmadığından kaçırmak kolay.

Yennefer

peki bunu nereden biliyoruz?

ciri hikayesindeki şölende ciri anneannesiyle (calanthe) konuşurken sen ilk zaferini kazandığımda benim yaşımdaymışsın diyor (11-12 yaş). daha sonra ormanda geralt ve renfri konuşurken; renfri kaderinin elinden alındığından dem vuruyor ve vurgulamak için "daha geçenlerde cintra kraliçesi calanthe ordusunun başında ilk zaferini kazandı" gibi bir laf ediyor. buradaki calanthe ve ciri'nin annenannesi calanthe aynı kişi ve aynı savaştan bahsediyorlar. buradan anlıyoruz ki ciri'nin hikayesindeki calanthe 50 yaşının üzerindeyken, geralt'ın hikayesindeki calanthe 11-12 yaşında. yani arada yaklaşık 40 yıl var.

Calanthe

yennefer ve geralt zaman çizgisi arasındaki farkı da kral foltest sayesinde öğreniyoruz. geralt, foltest ile karşılaştığında kral 50-60 yaşlarında iken, büyücüler locasının hükümdarlara verdiği davette kendisi henüz 12-13 yaşlarında bir çocuk ve bu sahne yennefer'i köyde ilk gördüğümüz sahneden yaklaşık 10 sene sonra. bu durumda yennefer'in hikayesi başlama noktası olarak en eski sonra geralt ve dizinin bugünü olarak da ciri'nin hikaye çizgisini izliyoruz.

The Witcher 3: Wild Hunt'ta İşinize Yarayabilecek İpuçları