Tıkalı Burun İlaçsız Şekilde Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer? İlaç, sprey vs. kullanmadan burun tıkanıklığını geçirme yolları.
Tıkalı Burun İlaçsız Şekilde Nasıl Açılır?

seneler boyu kırık bir burunla dolaştıktan sonra iliadin ve otrivine'e ayrı ayrı bağımlılıklar geliştirmiş biri olarak bu konunun eksperi benim bence.

öncelikle, burun tıkanıklığının sebebini anlamak lazım. burun tıkanıklığı burun içerisinde konka denilen lanet et parçalarının ödemlenmesi ya da hipertrofisi sonucu büyümesinden meydana geliyor. eğer yalnızca ödemse sorun, işimiz biraz daha kolay; ödemi atarak bu sorunu çözebiliriz ama hipertrofi olduysa şu "burnumdan et aldırdım" ameliyatından olmak gerekir.

diyelim ki nezlesiniz veya bir şeye alerjiniz var, buna reaksiyon olarak da konkalarınız ödemlendi ve şişti, neler yapılabilir?


1. buhar uygulaması

sıcak uyguladığınız yerdeki damarlar genişleyeceğinden oradaki sirkülasyon hızlanır, dolayısıyla ödem daha hızlı bir şekilde çözülür. dolayısıyla sıcak çay çorba içmek, hatta direkt olarak kaynamış bir suyun altında yüzünüzü tutmak burnunuzun açılmasını sağlayacaktır.

2. mentollü bir şeyler solumak

mentol burundaki trpm8 reseptörlerini uyardığı için burnunuza daha fazla hava akışı oluyormuş hissini verecektir. aslında bu bir yanılsamadır ama yine de anlık olarak rahatlatır, daha iyi nefes alıyormuşsunuz hissi uyandırır.

3. sümkürmekten kaçının

tabii ki nezleyken veya burnunuz tıkalıyken burnunuzu sümkürme ihtiyacı hissedersiniz ama bu işlemle yarattığınız basınç yine konkalarınızdaki ödemin daha kalıcı olmasına sebep olacaktır. burnunuz akıyorsa sadece silin.

4. odanızı nemlendirin

kuru hava soluyorsanız zaten hassas olan burnunuz ve boğazınızı irite edersiniz. bir nemlendirici kullanıyorsanız bunda esansiyel yağlar kullanabilirsiniz (mesela çay ağacı yağı süper nefes açar)

5. yatarken yüksek bir yastık kullanın

yerçekiminin hikmeti sayesinde hem burnunuzdan akacak olanın içeride sıkışmamasına yardımcı olursunuz hem de konkalarnıza belli bir yöne doğru şişmeleri konusunda engel olursunuz.

6. sabır erdemdir

eğer bir burun spreyi bağımlılığından kurtulma aşamasındaysanız lütfen ama lütfen 5. 6. saatten sonra pes edip fıstlatmayın. maksimum bir gününüz yanacak ama hayat kaliteniz vallah billah düzelecek.

7. biber veya hardal acısı bir şeyler tüketin

biber acısı direkt olarak göz yaşartacağından burnunuzu içerden nemlendirecek, hardal acısı da (o da soğan, wasabi ve daha nicegiller) beyninizi öyle bir uyarılma sonrasında sanki hava kanallarınız açıkmış hissiyatı yaratacak fakat bu kısma biraz dikkat; mukozayı da sertleştiren bir acı türü bu, o yüzden fazlası da daha fena tıkanıklığa yol açar.