Alkol Tüketiminin Zararlı Etkilerine Karşı Uygulanabilecek Ufak Ama Etkili Tavsiyeler

Düzenli alkol tüketiminin hem fiziksel hem de ruhsal olarak ne kadar tehlikeli olduğu epey açık. En sağlıklı çözüm elbette bunu bırakmak ama bu süreçte de sağlığı es geçmemek gerek. Kişinin kendisini en iyi hissetmesi adına yapabileceği şeyler nelermiş, bakalım.
Alkol Tüketiminin Zararlı Etkilerine Karşı Uygulanabilecek Ufak Ama Etkili Tavsiyeler
iStock


her gün içenler için öncelikle

gündüz içmeyin. disiplin edinin. her gün, gündüz/gece içiyorsanız zaten alkoliksinizdir. ilk tavsiye tabii ki bırakmanız ya da azaltmanız. kendinize gün koyun. küçük hedeflerle başlayın. beyin küçük gördüğü hedefleri çok daha rahat irade etmeye programlıdır. mesela 10 gün içmicem diye bir karar verdiniz. vermeyin o kararı çünkü tutmaz. bugün içmicem deyin. her gün tekrar edin. ya da haftada üç gün için. bugün içmicem deyin, ertesi gün için kasmayın. sonraki gün içmeyin böylece haftada üç güne düşürdünüz. önce öyle başlayın ama her gün içmemeye çalışın. tekrar ediyorum, beyin uzun vadeli hedeflerdense, kısa vadeli hedefleri çok daha kolay ve rahat gerçekleştirir. irade sabah daha güçlüdür akşama doğru kırılmaya başlar. mesela diyetler hep gece bozulur...gibi.

diğer ve en önemli tavsiye de kendinize iyi bakın, nasıl olacak anlatayım

öncelikle alkol, vücuttaki magnezyumu tüketir. bu da halsizlik, depresyon, ve o meşhur el titremesine sebep olur, anksiyete yapar. anksiyetenin üstü panik ataktır. her panik atak alkolik değildir tabiki ama her alkolik ayıkken panik atak yaşar. gidin bi eczaneden magnezyum vitamin alın. her gün bi tablet yemekle için. bol bol yeşil yiyin. hiç bulamadınız, ağaç yapraklarına koşun. yeşil acayip önemli. nanesinden, brokolisine. gerekirse zorla yiyin. madem içiyosun, bak kendine. telafi et. yoksa yaşlılığın hem sana hem de yanında kim varsa o’na zul olur. bu boku yiyosan, kendine bakmayı da görev edinicen. hareket edin. akşamdan kalmayken asla yatmayın, zorlayın. kalkın hareket edin ve terleyin. en güzel toksin terle atılır. 

bir gün beyin kanaması geçiricek gibi hissedecek kadar akşamdan kalmayken, sokağa çıkıp yürüdüm. güneş gözlüğümü taktım. sadece adım attım. eve çok zor döndüm ama iyiydim. düzelmiştim sayılır yani. 

b vitamini. günlük üretilen bir şey. alkol alan insan her gün mutlaka b vitaminini almalı. şeker gibi emilen dil altı minik b vitamini var solgarın. bence en iyisi o. fast food asla ama asla yemeyin. yeminle kalp krizine davet onlar. hık der gidersiniz. kedi besleyin. ne alaka bilmiyorum ama iyi bir şey. 

alkol karaciğeri tüketir, herkes bilir bunu zaten. bunun en güzel besini enginar. mevsiminde bile anlayamadığım şekilde pahalı ama enginar tablet haplar var, onlardan alın. bunu da gece yatarken için ki; uyurken çalışsın. bir ay için, bir ay ara verin. 

düzenli alkol tüketmek ve bu alkolü tolere etmeden yaşamak uzun vadeli, hasta olup ölmeli intihardır.. ne yardan ne serden diyorsanız, kendinize bakın. bol bol limonlu su için. şekeri hayatınızdan kesinlikle çıkarın çünkü şekeri alkolle fazlasıyla zaten alıyorsunuz. sigara da içiyorsanız, bir tercih yapın. ya alkol ya sigara. doğru olan ikisini de çıkarmak ama ayık kafa çekemiyorsanız hayatı, en azından sigarayı bırakın. yeşille beslenin. yeşil çay müthiş bir antioksidan. ananas harika bir ödem söktürücü. maydonoz direk iç temizleyici. adeta bir inek gibi maydonoz yiyin.

şerefe... sağlınıza içiyorum.

not: alka seltzer içmeyin, ağrı kesici içmeyin. bunlar zaten alkolden yorulan bedeninizi daha çok yorar, yıpratır ve bağımlılık yapar. bol bol limonlu su için onun yerine. başınızı ağrıtan vitaminsizlik ve susuzluk.