Tişört Tasarlayarak Ayda 20 Bin Lira Kazanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının İş Tavsiyesi

2015'ten bu yana tasarladığı tişörtleri Amerika'da satarak ayda 20 bin TL gelir elde eden bir Ekşi Sözlük yazarı, ekonomik krizde pasif gelir arayışında olanlar için oldukça faydalı bilgiler vermiş.
Tişört Tasarlayarak Ayda 20 Bin Lira Kazanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının İş Tavsiyesi

tişört tasarlayarak ayda 20.000 lira civarında para kazanıyorum. bu işi yıllardır yapıyorum. amacım ukalalık değil, size de anlatmak. şu ekonomik çöküşümüzde siz de yapın. türkiye'de bu işi yapan ilk insan olabilirim. hele gelin şöyle, çöküp dinleyin bi, bu ekonomik buhranda nasıl mışıl mışıl uyurken para kazanıyorum ve nasıl siz de yapabilirsiniz anlatıyorum.

2015 yılında bu pasif gelir olaylarına kafayı takmıştım

o zamanlar bannersbroker gibi sitelere para yatırıp katlanmasını bekliyordum. paralar gitti tabii. sonra bu clicksense affiliate, reklam izle para kazan, anket doldur para kazan gibi saçma sapan yöntemlerle ayda 2-3 dolar kazanabilmeyi başardığım zamanlar oldu. başlarım dedim böyle işe.

sonra bi gün iskin diye bi firma gördüm. telefonlar için baskılı kılıflar üretiyordu. aha dedim, ben yapacağım işi buldum. o zamanlar league of legends (lol) çok meşhur. gidip yüzlerce mockup oluşturup sahibinden'e telefon kılıfı diye koydum. millet önizlemesini görüyordu, sipariş gelince gidip istanbul zeytinburnu'nda boş telefon kabına siparişe göre lol tasarımı bastırıp kargoluyordum. bir keresinde hiç unutmam, kargoyu da karşılamıştım ve 1 tl kâr etmiştim.

baktım, bu iş de olmayacak, oturup araştırmaya başladım. sonra karşıma bu print on demand siteleri çıktı

türkiye'de tisho vardı. yabancı olarak da spreadshirt, teespring, teepublic, redbubble gibi siteler buldum. bu sitelerin şöyle bir avantajı var; siz tasarımınızı yüklüyorsunuz, gerisine karışmıyorsunuz. baskıyı, kargolamayı, ödeme almayı, iadeyi falan onlar hallediyor. 

sistem nasıl işliyor peki?

diyelim bir tasarım yüklediniz. bu siteler önce o tasarımın bulunduğu bir ton önizleme oluşturuyor. mesela o zamanlar ben bir league of legends karakteri olan yasuo'yu içeren bir tasarım yüklemiştim. bu siteler yasuolu tişört, telefon kabı, banyo paspası vb. gibi önizlemeler oluşturmuştu. buraya kadar tamam.

daha sonra internette yasuo tshirt diye arama yapan birisi sizin tasarladığınız tişörtü buldu ve diyelim ki 25 dolar ödeyerek satın aldı. bu siteler baskıyı yapıyor, ödemeyi alıyor, kargoyu hallediyor ve müşteriye teslim ediyor. size de ürünün tasarımcısı olduğunuz için komisyon veriyor. bu komisyon 1 dolar da olabilir, 10 dolar da. genellikle siz belirliyorsunuz ama çok yüksek komisyon oranı belirlerseniz ürünlerin fiyatı şiştiği için pek satılmıyor.

ben bu sitelere 5-10 tane tasarım yükledikten sonra hiçbir şey olmadı. dedim, bu iş de tırt çıktı ama sonra aradan 3-4 ay geçti ve bir tane mail geldi.  

bunlar ilk satışlarım:


bu da ilk kazancım. lol'deki thresh karakterli bi tasarımım laptop skin'i olarak satılmış. $5.62 kazandırmış:


aha dedim, ben yapacağım işi bu sefer buldum

tam memlekete (denizli'nin bir kasabası) gideceğim sıralardı ve kendimi iki hafta kapatıp photoshop ve illustrator öğrendim, onlarca tasarım yaptım. ilk satışımı redbubble'dan yaptığım için buraya hayvan gibi abandım. iki haftada yaklaşık 150-160 tasarım yükleyip evime geri döndüm. inanır mısınız, bilmiyorum ama tasarımlar deliler gibi satılmaya başladı.

satışlar genellikle amerika'dan olduğu için her gece uyurken 5-15 dolar gelmeye başladı. sabahları uyandığımda para kazanmış olarak uyanıyordum. hayatımda bu kadar güzel bir his yaşamamış olabilirim. ilk aylarda kazandığım parayı ekliyorum buraya:

öğrenci olarak böyle paralar kazanmak ve bunu uyurken başarabilmek benim için büyük bir adımdı. tasarım yüklemeye devam ettim. kendime 3-4 tane daha hesap açıp odaklandığım tasarım kategorilerini ayırdım. 7 yıldır düzenli para kazanıyorum.

- sitemizin adı redbubble. paypal yasaklı olduğu için payoneer ile ödeme alınabiliyor. araştırmalarınızı ona göre yapabilirsiniz.

- telif hakları nedeniyle artık eskiden olduğu gibi league of legends vb. tasarımları koyamıyorsunuz. dikkat etmek gerekiyor ama davalık bir durum da olmuyor. en fazla hesabınız kapatılır.

şu an hiçbir şey yapmama gerek kalmadığı için başka işlere yöneldim

tasarımlarım zaten satılıyor. pek fazla yeni tasarım ekleme ihtiyacı duymuyorum. bu meselede birçok kişiden daha tecrübeli olduğuma inandığım için bir youtube kanalı açtım, onunla ilgileniyorum. kanalda nasıl üye olunacağını, ödeme almak için payoneer'in nasıl bağlanacağını vs. anlatıyorum. arada da tasarım yüklemeye devam ediyorum. 

youtube kanalım: