Titanic Kazasından Sağ Kurtulan Bingöllü Ermeni: Neshan Krekorian

Nisan 1912'deki Titanic faciasından sağ kurtulmayı başaran Osmanlı Ermenisi Neshan Krekorian'ın hikayesi.
Titanic Kazasından Sağ Kurtulan Bingöllü Ermeni: Neshan Krekorian

bir osmanlı ermenisi olan neshan krekorian, 1 aralık 1886'da bingöl, kığı’da doğdu. krekorian bir hristiyandı, kendi deyimiyle o zamanlar osmanlı'da yaşanan politik ve dini çatışmaları gerekçe göstererek arkadaşları mampré zakarian, arsen siraganian, haroutioun zakarian ve david vartanian ile ülkeden kaçarak kanada'ya göç etmeye karar verdiler.

aslında yabancı kaynaklar, krekorian'ın titanik'e binmek için bileti bile olmadığını ve marsilya'daki bir seyahat acentesine rüşvet vermek zorunda kaldığını belirtmektedir, kendisi de ancak bu şekilde 7 sterlin değerindeki 2654 numaralı bilete sahip olabilmiş ve titanik'e fransa cherbourg'da üçüncü sınıf yolcu olarak binebilmiştir. krekorian daha sonra üçüncü sınıf kamarasında (f güvertesi e-57) "tavuk gibi tıkılıp kalmaktan" oldukça şikâyetçi olmuş. 14 nisan akşamı kâğıt oynamış ve saat 11 sularında yatağına girmiş. bir soğukluk geldiğini hissettiğinde camın açık olduğunu fark etmiş ve kapatmak üzereyken buz kütlelerinin diplerinde olduğunu fark etmiş. o durumu daha sonra ise şöyle açıklamış; "hayatımda buzdağlarını ilk kez görmeme rağmen bunun üzerinde çok fazla durmadım çünkü neredeyse hiç fark edilmiyorlardı." 

gemi buzdağına çarptıktan sonra, krekorian 10 numaralı cankurtaran botunun iskeleden aşağı doğru indirildiğini görmüş ve oraya doğru koşarak filikaya atlamış. bazı kaynaklar krekorian'ın kadın kılığında kaçtığını da belirtmektedir; fakat bunun ilerleyen yıllarda daniel buckley isimli biri olduğu ortaya çıkmıştır. krekorian bir şekilde kendisini kurtarınca, new york'ta zatürre nedeniyle hastaneye yatırılmış ve sonunda istikameti brantford, ontario'daki varış noktasına ulaşmış.


işte yukarıda paylaştığım görsel aslında krekorian’ın kanada’daki ailesiyle çekindiği bir fotoğraf; sanılanın aksine ailenin hepsinin facidan kurtulduğu da doğru değil. krekorian faciadan 10 sene sonra, 12 temmuz 1924'te persape vartanian ile evlenmiş ve üç çocukları olmuş: alice (1925-2016), george dennis (1926-2014) ve angeline (1930-2021). kızı, ne zaman büyük bir su kütlesinin yakınına gitse o geceyi yeniden yaşardı demiş ve bir nevi aslında babalarının o gün gemiden kurtulan tek kişi olduğunu da doğrulamış. krekorian 1978’de, eşiyse 1985 yılında hayatını kaybetmiş.

kaynak1, 2