Trajikomik Ölümü Üzerine Hala Konuşulan Ünlü Amerikalı Sihirbaz: Harry Houdini

1874-1926 yılları arasında yaşamış olan dünyaca ünlü illüzyonist Harry Houdini'nin hayatından satır başları.
Trajikomik Ölümü Üzerine Hala Konuşulan Ünlü Amerikalı Sihirbaz: Harry Houdini

asıl adı erich weiss olan ve 1874 yılında wisconsin' de doğan harry houdini, bir süre trapezci olarak çalıştıktan sonra 19. yüzyılda yaşamış olan jean eugene robert - houdin adlı ünlü sihirbazın adını aldı. 1894'te wilhelmina beatrice rakner ile evlendi. bundan sonra karı-koca harry ve bessie houdini'ler adıyla birlikte çalışmaya başladılar. 


1899'da bir çeşit "meydan okuma" sanatı gösterilerine başlayan houdini, seyircilerin gösterdiği kelepçeleri takıyor, deli gömleği giyiyor, bir cezaevi hücresine veya kutu gibi şeylerin içine girip sonra bunların hepsinden kurtulmayı başarıyordu. hardeen takma adıyla çalışan kardeşi theodore da benzer gösteriler yapıyordu.


houdini'nin daha sonraki yıllarda yaptığı gösteriler arasında tepetaklak suya batırılmış işkence hücresinden kurtulmak ve duvardan geçmek gibi oyunlar da vardı. sessiz filmlerde de oynayan houdini, yaşlılık yıllarında sahte medyumlarla savaştı, hilelerini açığa vurdu. 


ufak bir yara sonucu oluşan bir apandisit yüzünden 1926'da öldü. kitaplarını kongre kütüphanesine, numaralarını yapma hakkını kardeşi hardeen'e miras bıraktı.

houdini'nin ölümünün detayları

topluma mal olmuş öngörü, ölümünde mcgille üniversitesi birinci sınıf öğrencisi ve okulunun yıldızlı pekiyili boksörü joselyn gordon whitehead adlı herifin katkısının olduğu yönündedir. herif, houdini'nin 22 ekim 1926 yılında montreal'da princess adlı salonda düzenlediği gösteriden hemen önce kendisinin hazırlandığı odaya gelip houdini'nin önceden bulunduğu belden yukarı alacağı herhangi darbe(ler)de sakatlanmadan/yaralanmadan kurtulabilirim iddiasını hala geçerli olup olmadığını sorar ve houdini'den aldığı evet cevabı karşısında, tanıkların dediğine göre, houdini henüz pozisyonunu almadan vurması, hatta dalması (bkz: sucker punch), ve önünü alamayıp abanmaya devam etmesi sonucu houdini yaralanır. bu yaralanmadan arta kalanlar ise karın zarında hasar ve sonrasında da aynı bölgede iltihaplanma şeklindedir. (bkz: peritonitis)


ancak ve lakin the man who killed houdini kitabında houdini'nin yediği yumruk apandisit ağrısını bir nevi maskelemiş olduğundan houdini vücudunda hissettiği ağrıları yemiş olduğu yumruğa yorup doktora gitmeyerek zamanında müdahaleye mani olmuş olduğu yönünde ifadeler bulunmaktadır. tıbbi açıklamada houdini'nin karın zarı iltihaplanmasına bağlı akut apandisitten ötürü öldüğü bildirilmiştir. kimisi karın zarı iltihaplanmasında oluşan trauma doğrultusunda apandisitin patlamasının yüksel bir ihtimal olduğu söylenmekte(imiş).


öyle ki houdini kanada'daki gösteriyi iki kere sergileyip, yediği yumruktan hemen sonra ve bir sonraki akşam olmak üzere, takip eden gün 1600 küsür kmlik tren yolculuğuna çıkıp detroite varıdıktan sonra ağrıları artmasından mütevellit menajerini arayarak gösteri salonuna doktor talep eder. belirtmek gerekir ki kimi iddialar da houdini'nin tren yolculuğu öncesinde tıbbi müdahaleyi kabul etmediği ve yolculuğa çıktığı yönündedir ki bu da houdini'nin yediği yumruktan dolayı değil kendi hatasının kurbanı olduğu yönündeki görüştür.

houdini yolculuğunun sonunda sahne aldığı esnada 40 derece ateşi olmasına rağmen, ki arada bayılmış olmasına rağmen ayılıp gösteriye devam ettiği söylenir, büyük irade gösterip garrick salonundaki gösterisini, son gösterisi olarak anılır, sonuna kadar götürdükten sonra perde kapanır kapanmaz yere yığılır ve kalkamaz.


en yakın hastaneye kaldırılan houdini'ye konulan patlak apandisit tanısı doğrultusunda yapılan müdahale esnasında karın zarının iltihaplanmış olduğunun gözlenmesi üzerine houdini tekrar ameliyat alınır. ancak houdini yapılan müdahalelere karşılık vermez. 52 yaşındaki houdini 1926 yılının cadılar bayramında, sihirbaz birinin bu tarihte hayatını kaybetmesi de titrine yakışır gibi geliyor, saat 13:23te detroit grace hastanesi 401 nolu odada hayata gözlerini yummuştur.

vasiyeti üzerine kendisinin ölümünden dört hafta önce gösterisi için yapmış olduğu donuk bronz ve üstü boydan boya cam olan tabut cenazesinde defnedilmesi için kullanılmıştır. ölümden boksör çocuk whitehead sorumlu tutulmamış ve adına da herhangi bir suç duyurusunda/şikayette bulunulmamıştır. houdin'nin yüklü miktardaki hayat sigortası da eşi wilhelmina beatrice rahner, namı değer bess houdini'ye kalmıştır


houdini'nin cenazesinde yapılan seremoni sonrasında ölen sihirbazlar için gerçekleştirilen seremonilerin de arketipidir ve ismi kırık asa seromonisi olarak anılır. bu mini ayin, sihirbazın ölümüyle kullanmış olduğu asanın da sihirli gücünü kaybetmesini simgeler. bu seremoni amerikan sihirbazları derneği/topluluğu tarafınca yıllık olarak houdini'nin mezarında gerçekleştirildiği söylenmekte.