Tüm Evrenin Beş Dakika Önce Yaratılmış Olduğunu Öne Süren Beş Dakika Hipotezi

Evren gerçekten de beş dakika önce yaratılmış olabilir mi? Bilim insanları ve felsefeciler arasında taraftarları olan bir hipotez beş dakika hipotezi.
Tüm Evrenin Beş Dakika Önce Yaratılmış Olduğunu Öne Süren Beş Dakika Hipotezi

bütün evrenin, içindeki her şeyin (bizim daha uzun bir geçmişin var olduğunu sanmamıza yola açacak bazı düzenlemelerle beraber) beş dakika önce yaratıldığını iddia eder beş dakika hipotezi. 

bu iddia felsefi olarak ne doğrulanabilir, ne de yanlışlanabilir derler. buna göre, evren içindeki tüm kozmolojik yapı, canlılık ve bizler gibi bilinçli varlıklar, içlerinde daha uzak bir geçmişten beri var olduğumuzu düşünmemize yol açan anılarımız, mesela bu anılarımızda var olduğunu sandığımız daha da eski zamanlarda yaşamış olduğunu düşündüğümüz kişilerin mezarları, yine mesela 5 dakika önce yaratılmış kafamıza konmuş bilgilerden biri olan karbon 14 testinde 120 milyon yaşında çıkacak fosiller, benzeri bilgiye göre 2 milyar yıldır yolculuk ettiğini düşündüğümüz uzak yıldızlardan gelen ve gözbebeğimizden veya teleskop aynamızdan şu anda yansıyan ışık ışını da her şey gibi beş, (sayıyla 5), dakika önce yaratılmıştır ya da var oluvermiştir.

bu hipotez neye yarar bilemiyorum ama evrenin tevrat'ta öyle yazıyor olması nedeniyle 7 bin yaşında olduğunu düşünen ve evrime karşı çıkmanın ötesinde dinozor gibi bu tarih öncesinde mevcut olduğu söylenen herhangi bir şeyin varlığını reddeden bazı çağdaş (aynı çağda yaşayan demek) yahudi alimlerin "tanrı evreni ve dünyayı 7 bin yıl evvel sizin testlerinizde 80 milyon yaşında falan çıkacak özelliklerdeki fosillerle vs.yi içine koyup öyle yarattı, bunlar imtihan" demesine imkan tanıyabilir, tanımıştır; onu biliyorum.

ilginç yanı bizim evrenin yaşı ve kendi ömrümüzle ilgili bilgilerimizi, bilincimizi 5 dakika önce yaratılan evrenin bir parçası olarak sunup kendimizi bir anda kuklalar, kitabın birinci sayfasında hayatına 70 yaşında başlayan roman kahramanları gibi hissetmemize sebep olması. üstüne üstlük bu bilinci konfigüre edilebilir kuklalar olan bizler güya bir asıl gerçeklik, hakikat nosyonuna sahibiz ki, aslında bir gerçeği hakkıyla bilebilecekken evreni 10 milyar, dünyayı 1 milyar, insanı otuz yaşında gösterip, öylece 5 dakika önce yaratan tanrı tarafından "kandırılmak" gibi bir eylemin nesnesi olabiliyoruz. yani bu bilinci maddi evrenin bir parçası olan kuklalar için bir gerçeği "bilmek" mümkün de yine de komplo duygusu gelişmiş bir tanrı tarafından yanıltılmışlar imasını içeriyor. yanılmak için bir şeyi doğru bilmenin mümkün olması gerekir halbuki.